Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: Çamlık Gençlerin

0
1008

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bugün Çamlık’ta açılacak Türkiye’nin en büyük Dijital Gençlik Merkezi’ni gazetecilere tanıttı. Yılmaz, gençlerin e-spordan metaverse kadar her türlü dijital etkinliği yapacağı merkeze ilave olarak Dünya Gençlik Merkezi’nin de Çamlık’ta açılacağını bildirdi. Yılmaz, “Gençler burayı çok seviyor. Ben herhangi bir saatte geliyorum, el ele 8-9 grup genç burada dolaşıyor, baktım, flört sokağı olmuş burası. Ağırlıkta gençler var. Burası Gençlik Merkezi olacak” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Çamlık’ta bugün açılacak Dijital Gençlik Merkezi’ni tanıttı, Çamlık Projesi ve şehir ile ilgili gelişmeleri de değerlendirdi.

“GENÇLER ÖNCELİĞİMİZ”  

Şehre değer katacak olanların bu şehirde yaşayanlar olduğunu kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bu şehirde biz gençlerle çok ilgilenmeyi düşünüyoruz. Yaptığımız işlerin sürdürülebilir olması, bakımlı olması, bir kültürün oturması. Ben Balıkesir’in has bir evladıyım, herkesten bir parça bende mutlaka vardır, eğer Balıkesirli hissediyorsa kendini. Biz huydan bahsediyoruz, Balıkesirli huyu, genel tavrı var. Biz bu işi yaparken, Çamlık Projesini yaparken çok eleştiriye maruz kaldığımız zamanlar oldu. 1982 yılında biz Balıkesir’e geldiğimizde misafir olarak nereye götüreceksiniz dediğimizde Kervansaray Otel’in oradan geçerdik, Milli Kuvvetler Caddesi’nin başına geldiğimizde bakın burası Kuva-yi Milliye şehri şu bayrağı görüyor musunuz orada da 272 tane merdiven vardı, Atatürk’ün güzel bir heykeli vardı. İnsanlar misafiri geldiği zaman her zaman bu Çamlığa çıkardı. Herkesin bu Çamlıkta bir anısı vardır. İlkokul öğrencisi olup da Toygar’da, Ali Hikmet Paşa’da öğretmeniyle buraya çıkmamış öğrenci yok.

Biz burayı hareketlendirelim dedik ve şu düşünceyle hareket ettik.  2012-2013’de anket yaptırdık şöyle bir şey çıktı, bizim Balıkesirli aileler tam olarak dışarıya hiç yemek yemeğe gitmiyorlar, baba oğlu ile anne kızıyla gidiyor ama tam aile gitmiyorlar. Tam aile olarak yemekte evlerinde oluyor. Ailecek alış verişte dolaşmıyorlar. Bu Balıkesir için ciddi bir tehdit. Ankette çıkanlardan biri Salih Tozan’dan başka Kültür Merkezi olmadığı, Çocukların gençlerin kendilerini dinleyebileceği yaşıtlarının olmadığı yerler, 300-400 metre ailecek yürüyebilecek yer olmaması, sergi salonunun olmaması.

Balıkesir’in adı Büyükşehir olacak ama yereldeki bakış açısı ve fiziksel mekan ihtiyacı tamamlanmamıştı.

Ben iddia ediyorum, bunu ispatlayacağız ve göreceksiniz, Türkiye’nin en zengin her alanda insan kaynağı Balıkesir’de var. Bankacılık, sanat, müzik, resim ne istiyorsanız, hepsinde var, hepsinin kökü Balıkesir. Ama bunlara kendini gösterecek ortamlar, imkanlar yaratılmamış.

Marka değerini  Büyükşehir çatısı altında tüm Balıkesir’e yaymaya çalışıyoruz. Binlerce adamın farklı yerlerde birbirinden habersiz çalıştığı, ama benim liderlik yaptığım, bazısında sesli söylediğim, bazısında da biri müdahale etmesin, muhalefete kurban gitmesin diye sadece kendim ve ilgilisinin bildiği yüzlerce iş yapıyoruz. Bunların hepsi dönecek dolaşacak Balıkesirli hemşehrilerimizin gururunu okşayacak, Balıkesir şehir marke karakterini oluşturacak işler” dedi.

“GENÇLİK MERKEZİ ÖNEMLİ PAY SAHİBİ OLACAK”

Gençlik Merkezi’nin bu işlerde önemli bir paya sahip olacağını kaydeden Başkan Yılmaz, “Neden, Çamlık Balıkesir’in Türkiye’ye anlatacak hikayesinin simgesi. Kongre salonu lazım, insanların beleş kahvesi lazım, rahat gezebilecekleri. Burası öyle bir yer. Fazla tuvalet istiyorlar yapmayacağız arkadaş. Caminin yanına minare istiyorlar yapmayacağız. Daha fazla kafe istiyorlar yapmayacağız. Bu proje bu. 800 metre yürüyeceksin tuvalete gideceksin. İnsanlar 4 çocuğuyla buraya gelip semaverde, termosta yaptığı çayı içebilecek bir yer lazım şehirde. İhtiyaçları karşılayacak bir yer olacak burası. İlla para harcamak istiyorsan Avlu’ya, Atatürk Parkı’na git. Burası da böyle ihtiyaç olan bir yer olsun. Buranın gerçek amacı Kültür Merkezi. Her türlü kültür ama.

Sadece Ak Parti kültürü değil, şehir, cumhuriyet, islam. Ne  varsa, hepsinin kendine göre bir tarzı var. Herkesin kendinden bir şey bulacağı bir yer. Biz Balıkesirliyiz, Kuva-yi Milliye şehriyiz. Kimimiz Cuma cemaati, kimimiz bayram cemaati, kimimiz de sabah namazından akşam namazına kadar cemaat. Ama hepimizin ortak bir değeri var bu şehri seviyoruz, hepimizin adı Müslüman, hepimiz değerleriyle yaşıyoruz. Biz bu şehirde yaşıyoruz, vatan, bayrak, ortak değer. Ben binlerce anket yaptırdım, bir tane ayrıştırıcı kafa olarak adam yok burada. Hepimiz Kuva-yi Milliye, cumhuriyet, Atatürk, laiklik bunda hem fikiriz. Biri Allah’tan çok korkuyor ibadetlerini aksatmıyor, öbürü de bakarız niyetim temiz benim diyor kendine göre bakış açısı” diye konuştu.

“HİLAL, KUVA-Yİ MİLLİYE’NİN ALT YAPISI”

Hilal’in bu coğrafyanın İslam toprağı olduğunu anlattığını kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz şöyle devam etti:

“Kuva-yi Milliye’nin alt yapısını oluşturuyor. Türk Bayrağı zaten bizim Türk olduğumuzu anlatıyor, Atatürk de Cumhuriyet’i anlatıyor. Bizim yaptığımız laik, demokratik, hukuk sistemini anlatıyor. Kuva-yi Milliye şehri. Aşağıdan baktığınızda bu üçü aynı şekilde görülüyor. Cami neyi temsil ediyor. Dünyada nereye giderseniz gidin değerlerine sahip çıkmayan toplum yok. Dünyada şehirlerin merkezlerinde hep katedral vardır. Rusya’da da böyle. Kütüphane’nin çok özelliği var. Bu kütüphane insana göre ayrıştırılmış, özel koleksiyonları olan, 70 yılın bütün dergi, gazete, mecmua arşivlerinin yer aldığı konsept kütüphane. Gençler burayı çok sevdi, 250 kişilik kapasite var, 500 genç geliyor.

Toplu Taşıma ve Paşa Camii’den araç kaldırıyoruz. Gençler ve cami cemaati gelsin diye. Teleferiği yapıncaya kadar düldül dedikleri turizm alanlarında ring yapan traktörlerden sipariş veriyoruz, bu araçlar Şey Lütfullah Camii‘nin oradaki alandan kalkıp Milli Kuvvetlerden, Paşa Camiinin oradan buraya gelecek.

“GENÇLER BURAYI ÇOK SEVDİ”

Burası yaşasın diye burası alışveriş merkezi olarak planlanmış. Biz o ruhtan uzaklaştık. Gençler burayı çok seviyor. Ben herhangi bir saatte geliyorum, el ele 8-9 grup genç burada dolaşıyor, baktım, flört sokağı olmuş burası. Ağırlıkta gençler var. Burası Gençlik Merkezi olacak. Gençlik Merkezi derken de bizim bir iddiamız var ‘En çok gençlerin belediyesiyiz’ diye. Gençlik Merkezi’nden kasıt ‘E-spor’ için çocuklarımızı aradık, süper olur dediler. Bizim farkında olmadığımız müthiş bir dünya var. Bunu Avlu’da yapalım diye düşündük. Ben Birleşmiş Milletller Habitat Eş Başkanıyım. Biz buraya Dünya Gençlik Merkezi kuruyoruz İklim ve Çevre ile ilgili. Türkiye’deki tek merkez olacak, Dünyada da iletişim 7 merkezinden biri olacak. Eylül ayında oraya gideceğiz, Dünyadan 100 bin gençle İklim-Çevre kirliliği ile ilgili Emine hanımın hem lansmanını yapacağız hem de o gençlerle buluşacağız.

“EN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI OLARAK E-SPOR’A DUYARSIZ KALMADIK”

Hepimiz WhatsApp’ı kullanmakta direndik, Facebok’a girmekte direndik, tuşlu telefondan akıllı telefona girerken direndik ama bir baktık fenomen olduk. E-spor da normal futbol, basketbol ligleri gibi farklı zevklerle 5 kişi farklı yerde takım oluşturuyorsunuz, 5 kişi de ayrı bir yerde takım oluşturuyor, çok farklı bir mecra. Bunu küçük yaştaki gençler yüzde 100 kullanıyor. Bunun için güçlü bir internet, iyi bir bilgisayar ve takım arkadaşları gerekiyor.  Öyle bir noktaya gelmiş ki artık şehirlerde ekipler para kazanmak için bir arada aynı evde kalıyor, profesyonelleşmiş. Madem ben Türkiye’nin en genç belediye başkanıyım bu işe duyarsız kalmayalım dedik. Biz sıradan bir il değiliz, bizim bir sürü güçlü şeyimiz var. Gastronomi, turizm, gençlik alanlarında çıkış yapıyoruz. Biz bu iş de iddialıyız dediğimizde arkamızdan gelenlerin yetişemeyeceği mesafe koymamız lazımdı bu işi seçtik. Bu merkezi 4-5 bin metrekareye hemen çıkartabiliyoruz. Artık teknolojiden kaçamazsınız. İnsanların gününün 10 saati dijitalle geçecek. Bunun korunması için bu merkezde Aile Bilinçlendirmesi, Sosyal Medya Okuryazarlığı, doğal yaşamdan kopmamak için doktor, psikolog ile ailelere bilinçlendirme yapacağımız bir merkez burası. Güzel bir akıl var burada. Dolar 5.5 lira iken bu işi hallettik.

Avlu, insanların kongre yapacağı yer. Her hafta 2 devlet tiyatrosunu geldiği yer. Ne yaptı diyorlar?

Başçeşme Mezarlığı’nı yaptım bana yeter o. Çünkü ben rahatsız oluyordum, ihtiyaç vardı.  Paşa Camii’ni yaptım ihtiyaç vardı. İhtiyaç olmayan bir şeyi niye yapayım ben. Ne ihtiyaçsa biz onu yapıyoruz.

Şehir çöp kokuyordu, şu an mis gibi kokuyor. Orada 300 milyon liralık yatırım var. Enerjiye çevrilmiş aylık 50 bin kişilik elektrik üretiyor. Aylık harcanan 15 milyon lira para artı 3 milyon liraya döndü. Biz bunu akıl ettik yaptık.

Su patlıyordu, 30 -40 milyon lira para harcayıp hat döşedik. İnsanlar bunu görmek istemiyor olabilir. Balıkesir’de elini vicdanına koyan adam varsa para çarçur etme konusunda bana yediremez bana. Ben ticaret yapıyorum, değerlerin ne olduğunu bilirim. 5 liralık işi kimse bana satamaz. Bu yaz şova çıkıyoruz.

Merkezde ne yaptı Edremit’e çok işi yaptı diyorlar. Biz 8 yıllık Büyükşehir geçmişiyle hareket ediyoruz. Bir de ihtiyaçlar listesi var, bir de insan kaynağı, finans ve zaman var. Bunların hepsine muhakememizi kullanarak, marka değerimizi artırmak için çalışıyoruz.

“8-9 YIL BALIKESİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Sahaya inin, insanlarla sohbet edin diyorlar. O zaman Balıkesir, Balıkesir gibi kalır. Bu şehrin hayatını planlayan, cerrahi müdahaleleri yapacak, 2024, 2070’lerde gerçek sorunsuz, çocuğuna iş bulan, şehir için yatırımcıya Organize Sanayi yapacaksın. Gençler kaçmasın diye entelektüel alanlar oluşturacaksın, hizmet sektörünü planlayacaksın, bakanlıklara gideceksin bunları yapalım diyeceksin.

Muhalefeti, basınıyla bir ekip lazım. 8-9 yıllık zaman bizim çok gelişmemiz ya da farkın tamamen açılması ve ayağa kalkamaz hale gelmemiz demek. Türkiye çok hızlı değişiyor, biz Manisa-Bursa arada kalmışık farkı kapatıp öne geçebiliriz. Biz farkı kapatacağımızdan eminiz.

Belediyede şu anda bereket var. Her yere bereket geldi. Burada Gençlik Merkezi oluşturuyoruz. Buraların paralarını biz ödüyoruz. Hayata geçirmek yapmaktan 100 kat daha pahalı işler. Balıkesir’de şu Gençlik Merkezi’ni doğru tanımlamamız lazım. Buraya Zafer Kuşağı gelecek, 2053, 2071’in mimarı olacak çocuklar buraya gelecek, onlara yatırım yapıyoruz.” Mahmut ACARÖZ  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here