Balıkesir İl Müftüsü Sürgeç: Çocukların neşesine ortak olalım

0
186

Balıkesir İl Müftüsü Celal Sürgeç yayınladığı Ramazan Bayramı mesajında, büyükleri, çocukların bayram sevincine ortak olmaya çağırdı. Müftü Sürgeç, “Bayramlar en çok çocuklarımızın kalp ve ruh dünyalarına etki yapar. Milli ve manevi değerlerimizin kazanılmasında bayramlar bağ vazifesi görür. Bu nedenle çocuklarımızı bayram günlerin de yaptığımız hayırlı faaliyetlere ortak edelim, camilere ve ziyaretlere birlikte gidelim. Onların neşe ve coşkusuna hediyeler vermek ve gönüllerini okşamak suretiyle ortak olalım. Özellikle ana ve baba sevgisinden mahrum kalıp boynu bükük bir vaziyette kendisinin de elinden tutulmasını bekleyen, yetim ve kimsesiz çocukların yalnızlığına bir nebze de olsa şifa olmaya çalışalım” dedi.

Ramazan Bayramı mesajı yayınlayan İl Müftüsü Celal Sürgeç, bayramların kardeşlik, birlik ve beraberliği perçinlediği özel günlerden olduğunu söyledi.

İl Müftüsü Celal Sürgeç, “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden âzâd olma ayı olan Ramazan-ı Şerif’e veda ettiğimiz için hüzünlüyüz. Lakin ilahi rahmet ve mağfirete kavuşmanın bir işareti olarak bayrama ulaşmanın neşe ve coşkusu sebebiyle de mutluyuz. Bu vesile ile gönüllerimizde ayrı bir bahar havası oluşturan bu mübarek Ramazan bayramının birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimizin perçinlenmesine  vesile olmasını Allah (cc)’dan dilerim.

Hz. Peygamber (sav) Medine’ye geldiğinde farklı kültürlerin etkisi ve cahiliye adetleri tesiri ile halkın eğlendiklerini görünce bugünlerin özelliklerini sorar ve aldığı cevap karşısında şöyle buyurur: “Şüphesiz Allah sizin için o günleri onlardan daha hayırlı olan Kurban ve Fıtır (Ramazan) bayramlarıyla değiştirdi.” ( Ebû Dâvûd, Salât, 239)

“DİNİ BAYRAMLARIMIZ, RABBİMİZİN İLAHİ İKRAMLARI”

Dini bayramlarımız Rabbimizin ilahi ikramlarıdır. Bu sebeple kıymetinin bilinmesi gerekir. Günümüz de dini değerlerimizden uzaklaşmanın neticesinde kardeşlerimizin bir kısmı bayramları tatil günlerinden ibaret görmektedir. Halbûki bayramlarımız ana-babanın ellerinin öpüldüğü, sıla-i rahim yapıldığı, yaşlı ve hastaların ziyaret edildiği, geçmişlerimizin kabirlerine varılıp Fatihalar okunduğu, ölü ve dirilerimiz için dualar edildiği, dirilerimizden de duaların alındığı günler olmalıdır.

Çünkü bayram gecelerinde yapılan ve alınan dualar ilahi huzurdan geri çevrilmez. Gönüllerimizin sultanı Hz. Peygamber (sav) Efendimiz: “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Bunlar Recebin ilk (cuma) gecesi, Şâban’ın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir”. (Beyhaki, Şuabül-İman, 3/342) buyurmuşlardır” dedi.

“BAYRAM GÜNLERİ FAKİRLERİN SEVİNDİRİLDİĞİ GÜNLER OLMALI”

Bayram günlerinin fakirlerin sevindirildiği, mazlumların ellerinden tutulduğu günler olması gerektiğine dikkat çeken Müftü Sürgeç şöyle devam etti:

“Eğer bu vakte kadar bedenimizin şükrü olan fitrelerimiz vermediysek, bayram namazından önce vermeye gayret edelim. (Bir kişinin fitre bedeli en az 40 tl’dir.) Dinimizin bir emri ve beş temel direğinden olan zekâtlarımızı muhtaçların eline ulaştıralım. Zengin ile fakir arasında gönül köprüleri kurmaya çalışalım. Kapısı çalınmadık, sofrası donanmadık, derdi ve ihtiyacı giderilmedik bir fakirin kalmamasına özen gösterelim. Yardımlaşmak ve paylaşmak, bayramların ve bayramı yaşamak isteyenlerin hayat iksiri gibidir.

“DARGINLIK VE KIRGINLIKLAR BİTİRİLMELİ”

Bayramlar dargınlık ve kırgınlıkların bitirildiği günler olmalıdır. Allah (cc) biz müminleri birbirimize kardeş yapmış, kardeşler arasındaki sorunların sulha kavuşturulmasını emretmiştir. (Hucurât 10)  Yine günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayı yasaklamıştır. (Maide 2),  Hz. Peygamber (sav) Efendimiz de: “Bir Müslümanın, din kardeşini üç gün üç geceden fazla terk edip küs durması helâl değildir: İki Müslüman karşılaşırlar biri bir tarafa öteki öbür tarafa döner. Halbûki o ikisinin en iyisi önce selâm verendir.” (Buhârî, Edeb 62,) buyurmak suretiyle küslükleri sonlandırmaya çağırmıştır.

“BAYRAMLAR EN ÇOK ÇOCUKLARIN KALP DÜNYALARINA ETKİ EDER”

Bayramlar en çok çocuklarımızın kalp ve ruh dünyalarına etki yapar. Milli ve manevi değerlerimizin kazanılmasında bayramlar bağ vazifesi görür. Bu nedenle çocuklarımızı bayram günlerin de yaptığımız hayırlı faaliyetlere ortak edelim, camilere ve ziyaretlere birlikte gidelim.

Onların neşe ve coşkusuna hediyeler vermek ve gönüllerini okşamak suretiyle ortak olalım. Özellikle ana ve baba sevgisinden mahrum kalıp boynu bükük bir vaziyette kendisinin de elinden tutulmasını bekleyen yetim ve kimsesiz çocukların yalnızlığına bir nebze de olsa şifa olmaya çalışalım. Şehitlerimizin emaneti olan yavrularımıza da vefa gösterelim. Unutmayalım ki; bayramı güzelleştiren çocuklarımızdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here