‘Balıkesir Kuzusu’ için yönetmelik değişti

0
476

ÖZEL HABER – Lezzetiyle İstanbul başta olmak üzere tüm bölgede aranılır olan ‘Balıkesir Kuzusu’ başka iller tarafından taklit edilince, Tarım ve Orman Bakanlığı Coğrafi İşarete sahip ‘Balıkesir Kuzusu’nun korunması ve çiple son tüketici tarafından üretim aşamasının adım adım takip edilebilmesi için yönetmeliği değiştirdi.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Coğrafi İşarete sahip ‘Balıkesir Kuzusu’nun korunması ve taklit edilememesi için bakanlığın yönetmelik değişikliği yaptığını açıkladı.

Alkan, “Mezbahaya giren Balıkesir Kuzusu’na TR10 numarası vurulacak. Bu numaralar otomatik olarak ve izlenebilirliği sağlayacak şekilde bütün karkasa yapıştırılacak. Bu proje Balıkesir’de başarılı olursa tüm Türkiye’de uygulanacak. Balıkesir Kuzusu çip ile takip edilecek. Sistem Balıkesir’de denenecek, başarılı olup olmayacağına uygulamada bakılacak” dedi.

“BAKANLIK, YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRDİ”

HABERCİ’ye konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, “Eskişehir veya farklı illerden kuzuların gelip burada kesilerek ‘Balıkesir Kuzusu’ diye satıldığı söyleniyordu. Balıkesir olarak bu konu üzerine çok yoğunlaştık. Çok kısa bir süre önce Bakanlık tarafından Koyun ve Keçilerin İzlenebilirliğinde değişiklik yapılması konusunda yeni bir yönetmelik yayınlandı.

Hayvan, hangi ilden çıkıyorsa, izlenmesi daha hızlı yapılacak. Yönetmelik, pilot olarak Balıkesir ve Denizli’de uygulanacak. Yönetmelik değişikliği zaten Balıkesir Kuzusu için çıktı. İnşallah uygulama başarılı olursa tüm Türkiye’ye yayılacak. Altı ay yapılacak çalışmanın ardından Balıkesir’den çıkan her kuzunun tüketiciye kadar izlenebilirliği tam net bir şekilde sağlanacak.

ÇİPLE TAKİP EDİLECEK

Mezbaha da Balıkesir Kuzusu kesilirken, yetiştiricisinin getirdiği kuzunun üzerine sistem tarafından TR10’lu numara atılacak, bu numaralar otomatik olarak ve izlenebilirliği sağlayacak şekilde bütün karkasa yapıştırılacak. Bu proje Balıkesir’de başarılı olursa tüm Türkiye’de uygulanacak. Balıkesir Kuzusu çip ile takip edilecek. Sistem Balıkesir’de denenecek, başarılı olup olmayacağına uygulamada bakılacak” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here