Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula: Tüccarın kredileri ertelenmeli

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, bir milyona yakın tüccar ve esnafın Esnaf Destek Paketi ile düşük faizli kredi imkanından yararlandığını ancak bu kredileri ödeyecek parayı kazanmadan yeni kısıtlamaların geldiğini belirterek kredi ödemelerinin ertelenmesini istedi. Kula “Üretici ve tüccarımız henüz çektiği krediyi ödeyecek parayı kazanamadan yeni kısıtlamalar geldi. Satış olmadığı için ödeme konusunda çok zorlanılıyor. Bunların ödemesinde erteleme iş dünyasını rahatlatacaktır” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, pandeminin iş dünyasına etkilerini ve hükümetten beklentilerini HABERCİ’ye anlattı.

“İKİNCİ DALGA İLE BİRLİKTE ÖDEME SIKINTILARI BAŞLADI”

HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e konuşan Kula, “Pandeminin ilk dalgasını hissettiğimiz Mart, Nisan ve Mayıs aylarında KGF Destek Kredisi verilmişti. Bu destek sanayicimizi, tüccarımızı ve esnafımızı çok rahatlattı. Daha sonrasında SGK, vergi yapılandırmaları, kira yardımı ve KDV indirimi gibi bir çok konuda işletmelere kolaylıklar sağlandı. Ancak pandeminin ikinci dalgası ile birlikte iş yerleri bu ödemeleri yapmakta ciddi sıkıntılar çekmeye başladı. 1 milyona yakın tüccar ve esnaf, Esnaf Destek Paketi ile düşük faizli kredi imkanından yararlandı. Ancak üretici ve tüccarımız henüz çektiği krediyi ödeyecek parayı kazanamadan yeni kısıtlamalar geldi. Satış olmadığı için ödeme konusunda çok zorlanılıyor. Bunların ödemesinde erteleme iş dünyasını rahatlatacaktır” dedi.

“KATMA DEĞER ÜRETEN FİRMALAR MUTLAKA DESTEKLENMELİ”

Üretime dayalı işletmeler için faiz desteği ve daha önce çıkarılan İVME Finansman Paketi gibi destekler oluşturularak yüksek teknolojili katma değer üreten firmalara muhakkak destek verilmesi gerektiğini kaydeden Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kula “Stopaj % 20’den % 10’a, KDV % 18’den % 8’e indirildi. Biz bunun sıfırlanmasını bekliyoruz. Bir diğer konu ise kapalı olan işyerlerimizden kira almayan mülk sahiplerinin, stopaj ödemek zorunda olmasıdır. Karşılıklı iki tarafın kira ödememe konusunda anlaşması durumunda mülk sahibinin stopaj ödememesi konusunda bir adım bekliyoruz. Devletimizin verdiği kira destekleri iş yerleri için olumlu oldu ancak yüksek kira maliyeti olan üyelerimiz için bu desteğin iyileştirilmesini bekliyoruz. Vergi yapılandırmasına ek olarak, matrah artırımı ile stok, kasa ve sicil affı iş dünyamızın can kulağıyla beklediği düzenlemeler kapsamındadır” dedi.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİ”

Başkan Kula, salgının etkisinin her sektörde hissedildiği ve vaka sayılarının arttığı bu dönemde, istihdamı koruyucu tedbirlerin salgın süreci son bulana dek devam etmesinin hem işverenlere, hem çalışanlara hem de ülkeye faydalı olacağını söyledi.  Kula “ Bu doğrultuda, kısa çalışma ödeneğinin ekonomik ve sosyal şartlar iyileşene kadar sürdürülmesini talep ediyoruz. Tüm bunlara ek olarak ticaretimize, üretimimize, yatırımlarımıza, istihdama ve ihracata devam etmemiz büyük önem arz ediyor. Bizler iş dünyasını orta ve uzun vadede destekleyecek, yeni vergi düzenlemeleri ve finansal destek paketleri beklemekteyiz. Bu konudaki beklentilerimizi de gerekli yetkililere iletmeye devam etmekteyiz. Gıda, tarım ve hayvancılığın öneminin iyice anlaşıldığı pandemi sürecinde bizler “Türkiye’yi Doyuran İl Balıkesir”li üreticiler olarak, tarımsal üretimimizle, zeytin, zeytinyağı ve hayvansal ürünlerimizle ülkemizin ihtiyacını karşılamak üzere var gücümüzle çalıştık. Bundan sonra da aynı fedakarlıkla çalışacak ve ülkemizin talebini karşılamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“HİZMET SEKTÖRÜ DERİN YARA ALDI”

Koronavirüsün etkilerini  en derinden hisseden sektörlerin başında yeme içme ve hizmet sektörünün geldiğini belirten Kula şöyle devam etti “  Bir yılı aşkın süredir kapanan sonra kademeli olarak açılan ya da paket servisi şeklinde hizmet veren işletmelerimiz bu dönemde derin yara aldı. Sektör itibariyle mücbir sebep hükümlerinden yararlandırılmayan şirketler de, bu kapsama dahil olma ve finansal destek paketi gibi talep ve sorunlarını bizlere iletti.

Bu süreçte elimizden geldiğince tüm üyelerimizin yanında olma gayreti içinde olduk. Devletimizin vermiş olduğu teşviklerin duyurulması ve doğru şekilde kullandırılması ile ilgili bilgi ve teknik destek verdik. Üyelerimizin yaşadığı sorunların ve buna bağlı taleplerinin üst mercilere iletilmesi konusunda azami hassasiyet ve önemle çalışma gayreti içerisinde olduk.”  Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP