DOLAR28,9363% 0.04
EURO31,2265% 0.23
STERLIN36,3615% 0.06
FRANG33,0763% 0.1
ALTIN1.886,74% 0,15
BITCOIN1.279.8710.964

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş: Külltür Merkezi bitti sıra İlahiyat’ta

Yayınlanma Tarihi :

ÖZEL HABER – Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, 52 milyon liraya mal olan Kültür Merkezi ve Kütüphane Binasını bir ay içerisinde teslim alıp tefrişatına başlayacaklarını açıkladı. Rektör Kuş, “İlahiyat Fakülte binamızın inşaatının yüzde 70’i tamamlandı. Gelecek yıl Eylül ayında öğrencilerimiz yeni binalarında derse başlayacak” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, kampus alanında devam eden fakülte inşaatlarını HABERCİ’ye anlattı. HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e konuşan Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, 52 milyon liraya tamamlanan içerisinde Merkezi kütüphane, Kültür merkezi, Tiyatro, Konser ve Sinema salonu ile sosyal alanların bulunduğu Kültür Merkezi ve Kütüphane Binasını 1 ay içerisinde teslim alacaklarını ve kısa sürede iç tefrişatını yapacaklarını söyledi.

“KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ 1 AY SONRA TESLİM EDİLECEK”

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, “Üniversitemiz kampüsünde devam eden inşaatların ilki kongre kültür merkezi ve merkez kütüphane binası. Kongre Kültür Merkezi ve Merkezi Kütüphanemizin teslimatı yaklaşık 1 ay sonra yapılacak. Binanın iç tefrişatını kısa sürede yapacağız. Kongre Kültür Merkezimizde 200 kişilik konferans salonu var bu daha çok üniversitemize yönelik.

“ULUSAL VE ULUSLARARASI KONGRELER İÇİN 770 KİŞİLİK SALON”

770 kişilik de kongre ve konferans salonumuz var. Bu salonumuzda  ulusal  ve uluslararası seminer, kongrelere ev sahipliği yapacağız. Şehrimizde büyük bir toplantı olduğunda ve ihtiyaç duyulduğunda şehrimizin de hizmetine sunmuş olacağız. Kütüphane binası yine ayrı bir bina. Modern ve geniş bir şekilde hizmet verecek. Yıllardır Rektörlüğün giriş ve  alt katında kütüphane binamız var. Öğrencilerimizin rahat rahat çalışacağı, öğrenci topluluklarının gidip de aktivite yapacağı Merkez Kütüphanemiz olacak.  Bilgisayar salonları ile her türlü kaynaklara ulaşım imkanı da olacak” dedi.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ İNŞAATININ YÜZDE 70’İ TAMAMLANDI

İlahiyat Fakültemizin inşaatının yüzde 70’inin tamamlandığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Kuş, “2022 yılı Eylül ayında eğitim öğretime İlahiyat Fakültesi yeni binasında başlamış olacağız. Sağlık Bilimleri Fakülte inşaatı en son başladığımız inşaat. Sağlık Bilimleri Fakülte inşaatında tamamlanma oranı yüzde 30 oranında. Bu yıl Kongre ve Kültür Merkezi ile Kütüphaneyi açacağız. 2022’de İlahiyat, 2023’de Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yeni binalarını hizmete açacağız” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN BARINMA SORUNUNU ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını çok önemsediğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Kuş, yeni başlayan 3 bin kişilik kız yurdu inşaatının bütün projelerden daha önemli olduğunu söyledi. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş şöyle devam etti: “Göreve geldiğimizin 1. ayında ilk yaptığımız iş Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ve ilgili bakanlıklar ile temasa geçip üniversitemizin yurt ihtiyaç olduğunu bildirdik. Kampus alanımızda bulunan 70 dönümlük araziyi Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne tahsis ettik. 2 yıllık süreçte kamusal işlemler, prosedürler ve ihaleler gerçekleşti ve 3 bin kişilik Kız Yurdu binamız başladı. İki firma 1500’er kişilik olarak binaları yapacak. Firmalar inşaatlara  eş zamanlı olarak başladı. Yurt binalarının teslimat süresi 2 yıl. 2 yıl sonunda 3 bin kişilik yurt inşaatımız bitmiş olacak. Kampusümüzde bulunan ve bizim girişimlerimizle başlayan 3 bin kişilik Kız Yurdu’nun inşaatının başlaması en değerli projelerimizden biri. Bu yurt inşaatı tamamlandığında kampüsümüzde yurt kapasitemiz 5500 kişiye çıkacak. Öğrenci için önemli olan konaklama. Bu yurt binalarının kampus içinde olması öğrenciler için çok önemli. Bizim öğrencilerimiz orada burada kalmak zorunda kalmayacak, kampus içinde kalacaklar ve bu da bana göre yapılan en hayırlı işlerden biri.” Mahmut ACARÖZ

KÜLTÜR MERKEZİ VE KÜTÜPHANE BİNASINDA NELER OLACAK ?

Merkezi kütüphane, Kültür merkezi, Tiyatro, Konser salonu ve Sinema salonu ile sosyal alanların bulunduğu Kültür Merkezi ve Kütüphane Binası 52 milyon liraya tamamlandı.

770 Kişilik Tiyatro, konser vb. her türlü etkinliğin yapılabileceği Konferans Salonu

200 kişilik Konferans ve Sinema Salonu

2 Adet 122 kişilik Konferans Salonu

5 Adet 50 kişilik Toplantı Salonu

2 Adet 650 m² Sergi Alanları

1000 m2 Yemekhane

250 m² VIP Salonu

350 m² VIP Yemek salonu üniversite hizmetine kazandırılacaktır.

YORUM YAP