DOLAR27,2371% 0.11
EURO28,9103% -0.03
STERLIN33,2344% -0.34
FRANG30,0564% -0.02
ALTIN1.681,83% 0,43
BITCOIN726.0050.574

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: Marmara’da denetimler sıklaşacak

Yayınlanma Tarihi :

Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantıda Marmara’da müsilajın son durumu ve temizleme çalışmaları değerlendirildi. Vali Şıldak, “Denizi temizleme rolü gören canlıların avlanmaması, sanayi kuruluşlarının atıkları gibi bir çok alanda denetimler sıklaştırılacak.  Bu konuda takip etmemiz gereken çok konu var. Tarım ilaçlarının bile takibi yapılmalı. Biz de her alanda denetimleri arttıracak, gerekeni yapacağız. Bütün kurumlar bu konuda tam irade gösterecek” dedi.

Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan ‘Marmara Denizi’nde Müsilaj Etkisi Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı’nda müsilajın, Balıkesir sorumluluk alanındaki son durumu ve temizlik çalışmaları ele alındı. Geniş katılımlı olarak yapılan toplantıda Vali Şıldak, sürecin başladığı günden bu yana yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“TÜM KURUMLARIN ORTAK MÜCADELESİ”

Balıkesir’in Marmara Denizi’ne 175 kilometre kıyısı bulunması sebebiyle müsilaj sorununda üstüne düşen görevin çok olduğunu belirten Şıldak, bu mücadelenin tüm kurumların ortak mücadelesi olduğunu vurguladı. Katılımcılara sorumluluk alanlarıyla ilgili tek tek söz vererek, yaptıkları ve planladıkları çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Hasan Şıldak, müsilajın hava şartlarına göre yer değiştirmesinin söz konusu olduğu ve bu sebeple de ekip sayılarının arttırılarak hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ”

Yüzeye çıkan müsilajın buzdağının görünen yüzü olduğunu belirten Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, kısa süre önce dalış yaparak deniz tabanındaki müsilajın artmaya devam ettiğini, sünger ve mercan kolonilerinin öldüğünü açıkladı.

BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, müsilaj temizleme çalışmalarının başladığı 8 Mayıs’tan bu yana yapılan çalışmalara ilişkin verdiği bilgilerde 5 vidanjör, 1 yüzey temizleme gemisi ve 16 personelle 130 metreküp müsilajın temizlendiğini ifade etti.

İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulunurken, il genelinde 85 yüzme suyu ve 14 kirli su izleme merkezinin bulunduğunu, Marmara Denizinde ise 2 Haziran ve 11 Haziran tarihlerinde 25 farklı noktadan 2 kez izleme yapılarak suların test edildiğini, analiz sonuçlarının iyi düzeyde olduğunu ve Marmara’da sahillerin yüzmek için herhangi bir sorun oluşturmadığını açıkladı.

“BİZZAT TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

Vali Hasan Şıldak, toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, “Verimli bir toplantı oldu. Nerede olduğumuzu gördük. Hem sebepler bize beyan edildi, hem de çözüm önerilerinin neler olabileceği konuşuldu. Tabii süreç çok canlı, dinamik ve uzun bir yolculuk gerektiriyor. Önemli olan disiplinli olarak bu konuda göstereceğimiz dirayet, bakış açısı. Çalışmalarımızın olumlu sonuçlarını bizzat ben takipçisi olarak en yüksek seviyede sağlayacağımızı düşünüyorum. İşbirliği, koordinasyon çok önemli, bunu da sıkı tutacağız. Tabii bakanlık düzeyindeki toplantıların, bize yol göstereceğini, somut olarak alanda yapacağımız çalışmalar için rehber olacağını düşünüyorum. Önemli olan biz bu süreçte bir taraftan yüzey temizliğini en etkili ve kapsamlı şekilde yapmaya devam edeceğiz.

Bir taraftan da denetimleri sıklaştıracağız. Denetim sonuçlarındaki karar süreçlerini çok iyi yöneteceğiz. Bir başka önemli husus da kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bireysel sorumluluklar anlamında farkındalık oluşturulması. Bu konuda yoğun çaba sarf edeceğiz. İnşallah bu birliktelik ve kararlılık içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz ülkemizin güzelliklerle dolu bu nadide bölgesinin böyle bir olumsuzluktan etkilenmesinin en az seviyede olmasıdır” dedi.

Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Marmara Kaymakamı Göksel Yüksel, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu ve kurum müdürleri katıldı. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP