DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN751.6870.872

Balıkesir’de çevreyi kirleten 11 işletmeye 1.2 milyon ceza

Yayınlanma Tarihi :

Valilik, 2021 yılı Haziran ayında Balıkesir’de BASKİ tarafından 420 m³ müsilaj toplandığını, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 200 denetimde 102 numune alındığını, 11 işletmeye toplam bir milyon 255 bin 267 lira idari para cezası kesildiğin, üç işletmenin ise faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.

Valilik, Balıkesir’de yapılan müsilaj çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Marmara Denizinde görülen müsilaj oluşumuna yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonu altında oluşturulan ve 8 Haziran tarihinde kamuoyuna duyurulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın yürürlüğe konulduğu, Eylem Planı çerçevesinde 15 Haziran’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başkanlığında İstanbul’da Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Vali Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da katıldığı Koordinasyon Kurulu toplantısında Marmara Denizi Eylem Planı kapmasında planlanan çalışmalar Balıkesir’de Valiliğimizin koordinasyonunda ilgili bütün kurumların katılımı ile büyük bir hassasiyet ve kararlılıkla yürütülmektedir.

Bu çerçevede Vali Hasan Şıldak başkanlığında 19 Haziran Cumartesi günü Valilikte bir koordinasyon toplantısı yapılmıştır. Toplantıda Marmara Denizinde sürdürülen yüzey temizleme çalışmaları, bu çalışmalardan şu ana kadar elde edilen sonuçlar, BASKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yüzey temizliği faaliyetlerinin güçlendirilmesi konuları ele alınmış, ilgili kurumlar arasında son derece iyi bir işbirliği sağlandığı değerlendirilmiştir.

Toplantıda ayrıca, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sanayi tesisleri, hayvancılık üretim tesisleri, akarsular, denizi kirleten diğer unsurlar üzerinde gerçekleştirilen denetim çalışmaları ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından su ürünleri avcılığı ve diğer hususlarda yapılan denetim çalışmaların sonuçları incelenmiştir.

2021 yılı Haziran ayı içinde Balıkesir’de yapılan çalışmalarda BASKİ tarafından 420 metreküp müsilaj toplanmış, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 200 denetimde 102 numune alınmış, denetimler sonucunda 11 işletmeye toplam bir 255 bin 267 lira idari para cezai uygulanmış, üç işletmenin ise faaliyeti durdurulmuştur. Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde Valiliğimiz tarafından, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sanayi, Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, kaymakamlıklar, ilçe belediyeleri başta olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla müsilaj temizleme, denetim, özellikle şehir ve sanayi tesisleri atık su arıtma tesisleri konularında kapsamlı olarak çalışmalar sürdürülmektedir. Yapılan çalışmalar sadece Marmara denizine yönelik olarak değil ilimizin tamamını kapsayacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın genel koordinasyonu altında sürdürülen çalışmalar sonucunda Marmara Denizi ve diğer çevre değerlerimizi olumsuz olarak etkileyen bütün unsurların tespit edilerek bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP