Balıkesir’de hububatta biyolojik süne mücadelesi uygulanmaya başladı

0
83

Balıkesir’de hububatta süne mücadelesi başlatan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, binlerce süne düşmanı doğa dostu faydalı böcekleri (Trissolcus spp.) hububat alanlarına bıraktı.

Sünede Biyolojik Mücadele Çalışmaları kapsamında Karesi Büyükpınar kırsal mahallesinde doğa dostu faydalı böceklerin süneye karşı olan biyolojik savaşı başladı.

Hububat danelerinin özsuyunu emerek verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen süne ile biyolojik mücadele kapsamında Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından buğday tarlalarına parazitoit (faydalı böcek) salınarak biyolojik mücadele başlatıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerinde görevli 18 ekip 90 teknik personel ve 1 kontrol ekibi il genelinde ki survey çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Balıkesir’de bitki sağlığı uygulama programı kapsamında buğdayın ana zararlısı süne ile mücadele edebilmek için İl/İlçe Müdürlüğü personelleri sahada yoğun mesai harcıyor.

İl genelinde devam eden kontrol çalışmalarına katılan İl Müdürü Erkan Alkan, yürütülen mücadele faaliyetlerini yerinde inceleyerek Büyükpınar Mahallesinde buğday ekili alanlara süne düşmanı doğa dostu faydalı böcek (Trissolcus spp.) bıraktı.

Süne yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakmak suretiyle sünenin çoğalmasını engelleyen faydalı böcekler zirai mücadelenin doğa dostu biyolojik yöntemler ile yapılmasında aktif rol alıyor.

Tarımsal üretim ile gıda sektöründe stratejik öneme sahip buğdayda, verim ve kaliteyi belirleyen süne ile etkin mücadelenin önemini vurgulayan İl Müdürü Erkan Alkan, üreticileri İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruları dikkate alarak zamanında etkin zirai mücadele yapmaları yönünde ki uyarılarını tekrarladı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Vekili Erol Ziyadoğlu, Karesi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Resul Bütün, İl ve İlçe Müdürlüğü’nde görevli teknik personellerinde hazır bulunduğu çalışmalarda İl Müdürü Erkan Alkan süne ile mücadelede yeni dönemde biyolojik mücadele yöntemlerinin daha etkin kullanılması için yürütülen proje faaliyetlerine hız verildiğini belirterek, bu gün bırakılan faydalı böceklerin biyolojik mücadelede büyük önem taşıdığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here