DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.951.430 0.813
Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir’in depremselliğini konuştular

Balıkesir’in depremselliğini konuştular

İYİ Parti İl Başkanlığı Kahramanmaraş’ta gerçekleşen deprem üzerine Balıkesir’in depremselliğiyle ilgili konferans düzenledi. Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan’ın katıldığı konferansta Balıkesir’in depremselliği ve alınacak önlemleri anlatıldı.

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Fehmi Yörük’ün konuşmasıyla başlayan konferansta Balıkesir’in deprem bölgesinde yer aldığı dile getirilerek, deprem bilincinin oluşturulması gerektiği ifade edildi. İl Başkanı Yörük, Balıkesir’in büyük bölümünün fay hatları üzerinde olduğunu belirterek, gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını istedi.

“BALIKESİR RİSKLİ BÖLGEDE”

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Fehmi Yörük, “Ülkemiz 6 Şubat Pazartesi günü iki büyük depremle sarsıldı. 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana geldi. 7,7’lik bu depremin ardından saat 13.24’de bir sarsıntı daha meydana geldi. Merkez üssü Elbistan olarak kaydedilen depremin büyüklüğü 7,6 olarak belirlendi. Deprem Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük bir yıkıma yol açtı. Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin ardından 3 bin 170 artçı deprem daha meydana geldi.

AFAD depremin dokuzuncu gününde 10 ilde toplam can kaybının 31 bin 974 olarak açıkladı ve depremden etkilenen illerden 195 binin üzerinde afetzedenin başka illere tahliye edildiğini bildirdi. İki depremin açığa çıkardığı enerjinin 500 atom bombasına denk geldiği açıklandı. Yani henüz üretilmemiş bir bomba yerin hemen altında fay zonları olarak duruyor ve biziler üzerinde yaşamaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin ve de tabi ki Balıkesir’in en acı gerçeklerinden bir tanesi, hiç şüphesiz deprem kuşağında yer alan bir ülke olması. Bugüne dek yaşadığımız büyük depremler ve yitirdiğimiz canlarsa bunun en net göstergesidir. Balıkesir olarak da son derece önemli ve riskli bir deprem bölgesindeyiz ve malum iktidar ve yöneticiler tarafından yönetildiğimiz için son derece hazırlıksızız. Balıkesir özelinde Gönen, Manyas ve İvrindi-Gökçeyazı aktif fay hatlarının üzerinde kurulmuş ilçelerimizdir” dedi.

“DEPREM BİLİNCİ MUTLAKA OLUŞTURULMALI”

Balıkesir’in depremselliği ve alınacak önlemler konusunda bir sunum yapan Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Aysun Aykan da Balıkesir’de deprem bilincinin mutlaka oluşturulması gerektiğine vurgu yaptı.

Aykan, “Ülkemizdeki depremler göstermektedir ki afet riskinin azalmadığını ve bu depremlerde açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu depremlerde yıkılan binaların yapı denetimi yapılan ve belediyeden yapı ruhsatı alan binaların yıkılması, deprem riskinin sadece kaçak ve ruhsatsız yapılarda olmadığını gördük. Ülkemizde şu an deprem üretecek 500 diri fayımız var ve yerleşim merkezleri bu diri fayların üzerinde bulunuyor. Bu yüzden bizimi depremlere karşı bir an önce önlemelerimizi almamız gerekiyor. Biz günümüz teknolojisinde ve bilim sayesinde hangi büyüklükte olursa olsun depremlere karşı dayanıklı, sağlam bina yapabilmemiz mümkündür. Bizim ülkemizde maalesef deprem bilinci yok ve biz bunu mutlaka oluşturmalıyız. İlkokul seviyesinden itibaren okullarda deprem ve doğa kaynaklı afetlere ilişkin bilgiler verilmeli, jeoloji dersleri ortaokul ve lisede okutulmalıdır. Depremlere karşı  dirençli bir kent oluşturmamız gerekiyor. Bunun için de yapılması gerekenlerin başında deprem bilincinin oluşturulması ve gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik sosyal farkındalığı hedef kitlemiz olan yerel yönetimlerden tüm insanlara kadar oluşturmamız bizim için çok önemlidir” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP