Bandırma’da ilk kez uygulandı

0
213

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalp ritim bozukluklarının tanı ve tedavisinde kullanılan Elektrofizyolojik Çalışma (EPS) ve Ablasyon işlemi ilk kez gerçekleştirildi.

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanları Dr. Öğretim Üyesi Alkame Akgümüş ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Balun tarafından 14 hastaya başarıyla EPS/Ablasyon işlemi uygulandı.

Halk arasında yakma işlemi olarak da bilinen, kalpte oluşan ritim bozukluğunu tespit ederek, tedavi edilmesini sağlayan işlem sonrası hastalar kısa sürede normal hayatlarına dönebiliyor.

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde EPS/Ablasyon uygulamasının başlaması ile ritim bozukluğu sebebiyle yapılan hasta sevklerinin de azalacağı bildirildi.

Anjiyo işlemiyle görsel olarak benzerlik taşıyan, ancak anjiyo işleminden farklı bir çalışma sistemi olan EPS/Ablasyon uygulamasında, atar veya toplar damardan girerek kalbe çeşitli kataterler göndererek kalp içerisinde belirli noktalardan uyarılar ile hastanın yaşadığı ritm bozukluğu ortaya çıkarıldıktan sonra, çeşitli uyarı manevraları ile ritm bozukluğunun tipi tespit edilip, eğer uygun ise radyofrekans ile ritm bozukluğuna yol açan yollar veya noktalar ablasyon yaparak (yakarak) ortadan kaldırılıyor. Hastalanın, bilinci açık ve konuşarak uygulanan bu tedavi sonrası hasta kısa sürede normal hayatına geri dönebiliyor. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here