Baro 100. yaşını kutluyor

0
316

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, Baro’nun 100. yılında yaptığı açıklamada toplumun adalete olan inancını yitirmeye başladığı, adalet duygusunun yerini güçlünün haklı olduğu gibi akıl ve vicdan dışı bir kanıya bıraktığı bugünde de hukuk değerlerini savunma çabalarının tavizsiz devam ettiğine dikkat çekti. Kayabay, “Bizler, tarihin her aşamasında haklının, ezilenin, adalet arayanın yanındaydık. Bugün de yanındayız” dedi.

Balıkesir Barosu kuruluşunun 100. yılını kutluyor. Baro Başkanı Erol Kayabay, 24 Ocak 1920’de Kuvay-i Milliye ruhu ile Balıkesir Barosu’nun temellerinin atıldığını söyledi.

“CUMHURİYET DEĞERLERİNİN YILMAZ NEFERİ OLDUK”

Kayabay, “Üstelik çiçeği burnunda bu yeni baro, sadece bir meslek örgütü değildi. İtilaf kuvvetlerinin Batı Anadolu’yu yangın yerine çevirdiği bir ortamda; hem cübbeleriyle hukuk mücadelesi verip, hem de işgalcilere karşı gövdesini siper eden yiğitlerden kurulu bir müdafaa cemiyetiydi. 10 Mart 1920’de İstanbul’un resmen işgali ilan edilirken, Kuvay-i Milliye öncülerinin de tutuklanmasına karar verilmişti. Hatta Damat Ferit Paşa’nın Kuvay-i Milliye aleyhtarı bildirileri elden ele dolaşıyordu.

Buna rağmen gerek Balıkesir’de, gerekse memleketin her köşesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde vatan müdafaası devam ediyor ve yavaş yavaş Cumhuriyetin tohumları atılıyordu. Nitekim 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş ve ulusal egemenlik fikri bütün dünyaya ilan edilmişti. İşte Balıkesir Barosu, o tarihten bu yana istiklalin ve istikbalin her anına, her zorlu ve her gururlu dönemecine tanıklık etmiş; Cumhuriyet değerlerinin ve Atatürk ilkelerinin yılmaz bir neferi olmuştur” dedi.

“GÜÇLÜNÜN KÖLESİ DEĞİL, HAKLININ DESTEKÇİSİ OLDUK”

1920 Türkiyesinin içinde bulunduğu vaziyetin tarihin her dönemecinde emperyalist güçler ve karanlık zihinlerin arzuladığı bir tablo olarak karşımıza çıktığını kaydeden Baro Başkanı Kayabay, “Bu kafada olanların şunu iyi bilmesini isteriz Balıkesir Barosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk kalesidir. Savunduğu değerlerden hiçbir şey uğruna ödün vermemiş; var olduğu günden bu yana güçlünün kölesi değil, haklının destekçisi olmuştur. Balıkesir Barosu’nun varoluş nedeni hukuktur.

Balıkesir Barosunun vicdanı adalet duygusuyla beslenmektedir. Siyasi fikirlerden arınmış olarak sosyal devlet anlayışına, laik düzene, cumhuriyete ve hukuk devleti ilkesine hizmet etmektedir. O gün işgalci güçlerin karşısına nasıl nefer olmuşsa; bugün de aynı ruhla geriliği ve kötülüğü boğmaya, karanlığın üstüne güneş gibi doğmaya hazırdır. Balıkesir Barosu olarak bugün 100. yaşımıza adım atıyoruz. Kıvançlıyız; bir yüzyılın sonunda dimdik burada ve her platformda aynı ruh, aynı azim ve aynı vatan sevgisinin neferi olduğumuz için hem de çok kıvançlıyız. Öte yandan, toplumun adalete olan inancını yitirmeye başladığı, adalet duygusunun yerini güçlünün haklı olduğu gibi akıl ve vicdan dışı bir kanıya bıraktığı bu günde de hukuk değerlerini savunma çabamızın tavizsiz devam ettiğinin altını özellikle çizmek isteriz. Zira savunmanın, savunulmak zorunda bırakıldığı zor günlere de yakın tarihte hep birlikte tanıklık ettik.

Fakat bizler, tarihin her aşamasında olduğu gibi o zorlu günlerde de okyanus ötesinden ısmarlama yargılamaların, hukuksuzlukların, anti laik girişimlerin, darbe meraklılarının, hak ihlallerinin karşısında sadece tanık olmadık; aynı zamanda siperdeydik. Bugün de siperdeyiz. Bizler Balıkesir Barosu olarak, tarihin her aşamasında haklının, ezilenin, adalet arayanın yanındaydık. Bugün de yanındayız. Hukuk arayışının her safhasında var olan, adaleti temin eden ve bu vazifesini Anayasadan almasına rağmen görevini yerine getirirken önüne olmadık engellerin çıkartıldığı meslektaşlarımızın da her daim yanında olduğumuzun iyi bilinmesini isteriz. Bundan sonra da gayemiz; avukatın yargının olmazsa olmazı, savunma ve hak arama özgürlüğünün teminatı olduğunu öğrenmek istemeyenlere öğretmek olacaktır. Zira avukatın olmadığı bir sistemde yargıdan ve adaletten bahsetmek hiçbir zaman mümkün olmamıştır” diye konuştu.

“KUVA-Yİ MİLLİYE GÖMLEĞİNİ HİÇ BİR ZAMAN ÇIKARMAYACAĞIZ”
Baro Başkanı Erol Kayabay, 100. yaşın tarifsiz mutluluğunu yaşarken, yarınlarda da Atatürk ilkelerinin, Cumhuriyet değerlerinin, hukuk ve adalet anlayışının bekçisi olacaklarını söyledi. Kayabay, “1920’de kuşandığımız Kuva-yi Milliye gömleğini hiçbir zaman çıkarmayacağımızın sözünü verirken; vatan müdafaasında Hakk’a yürümüş ve adalet uğruna can vermiş bütün şehitlerimizin aziz hatıraları önünde minnetle eğiliyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here