Baro’dan Tepki

0
453

Balıkesir Barosu, İstanbul’da yaşanan olayda hakimin, bir avukatın etek boyu kısa olduğu gerekçesiyle tutanak tutturmasına tepki gösterdi. Baro Başkanı Erol Kayabay, hakim Mehmet Yoylu’nun, Balıkesir’de görev yaptığı 2011 yılında bir avukatı dövdüğü için ceza aldığını söyledi.

İstanbul Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu 2’nci İş Mahkemesi’nde iki gün önce görülen bir davanın duruşmasında hakim Mehmet Yoylu, Avukat Tuğçe Çetin’in etek boyunun kısa olduğunu, avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu belirterek durumu tutanağa geçirdi.

Hakim Mehmet Yoylu ayrıca eteğin fotoğrafının da çekilmesini istedi. Bunun üzerine Avukat Tuğçe Çetin, fotoğraf çekilmesini kabul etmedi. Yaşananlar duruşma tutanağına geçti. Hakim, duruşma zaptının bir suretinin İstanbul Baro Başkanlığı’na gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi. Hakim Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlatan Hakimler ve Savcılar Kurulu, Yoylu’yu tedbiren görevden uzaklaştırdı.

2011 YILINDA BALIKESİR’DE BAŞKA BİR AVUKATI DARP ETTİ

Etek boyunu kısa bulduğu gerekçesiyle tutanak tutturan ve ardından gündeme gelen Hakim Mehmet Yoylu’nun, 2011 yılı Ekim ayında da Balıkesir 1. Sulh Hukuk Mahkemesi duruşma salonunda, Avukat Muzaffer Zeybek’e yumruk atıp, hakaretlerde bulunduğu ve darp ettiği ortaya çıktı. Olayın ardından Avukat Muzaffer Zeybek’in dava açtığı Hakim Mehmet Yoylu’nun bu olaydan para cezası aldığı ve hükmün açıklanmasının ertelendiği öğrenildi.

“KÜRSÜ CİDDİYETİNDEN BİHABER”

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, yaptığı açıklamayla, hakim Mehmet Yoylu’yu kınadı. Yoylu’yu Balıkesir’de görev yaptığı zamandan da tanıdıklarını söyleyen Kayabay, “İlimizde görev yaparken yakından tanıdığımız, davranışları nedeniyle HSYK’ya şikayet ettiğimiz ve kürsüde bulunmasının sakıncalı olduğunu bildirdiğimiz Hakim Mehmet Yoylu ne yazık ki; bugün Anadolu Adliyesi’nde kürsü ciddiyetinden bihaber, cübbenin ağırlığından bihaber davranışları ile kadın meslektaşımıza hakarette bulunmuştur.

Davranışlarının hiçbir savunulur yanı olmayan şahsın yapılan şikayetlerle HSK tarafından tedbiren görevden uzaklaştırılması kararının arkasında olduğumuzu ve konunun takipçisi olacağımızı tüm meslektaşlarımıza bildiririz.

Hakim Mehmet Yoylu, Balıkesir’de görev yaptığı zamandan da tanıyoruz. 2011 yılı Ekim ayında, iki ay önce vefat eden meslektaşımız Muzaffer Zeybek’e yumruk atmış ve hakaretlerde bulunmuştu. Kendisi o davadan da para cezası almış ve hükmün açıklanması ertelenmişti” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here