DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

BASİAD: Kurda stabilize sağlanmalı

Yayınlanma Tarihi :

BASİAD, pandemi sürecinde ve sonrasında üretim penceresinden verimliliği arttırma adına önlemler ve yapılması gerekenler ile ilgili çevrimiçi çalışma yaptı. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Kurda yaşadığımız dalgalanmalar, rezervlerdeki düşüş ve negatif reel faiz, ekonomi üzerindeki kırılganlıkları artırdı. Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ile birlikte maliyetlerin artması, işletmelerin öngörülerini sağlıklı bir biçimde yapmalarını engelliyor. Kurda stabilitenin sağlanması, ekonomimizin, özellikle KOBİ’lerimizin kırılganlıklarının derinleşmemesi için önem taşıyor” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) yöneticileri, tüm ekonomileri derinden etkileyen pandemi dönemi ve sonrası içerikleri ile başta Balıkesir üreticileri olmak üzere ülke içindeki üretim ekosisteminin iyileştirilmesi adına neler yapılabileceği konulu çalışma gerçekleştirildi.

Çevrimiçi yapılan toplantıda Covid 19 sürecinin KOBİ’lerin yaşadığı finansmana erişim, düşük verimlilik, düşük rekabet gücü ve kayıt dışılık gibi sorunları daha da artırdığını söyleyen katılımcılar, işletmelerin kırılganlıklarının derinleşmemesi için koruyucu, geliştirici ve sürdürülebilir bir KOBİ politikasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

“YENİ HİKAYE ÜRETİM EKONOMİSİNDEN GEÇİYOR” 

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Ülkemizin yeni hikayesi ve yeni yolu üretim ekonomisinden geçiyor. Markalı, yüksek katma değerli üretim ve yüksek katma değerli ihracatı odağına alan bir ekonomik model oluşturmalıyız.  Covid 19 süreci ile birlikte küresel tedarik zincirinde de ciddi değişimler yaşandı.Son aylarda tedarikte sıkıntılar yaşanmaya başladı. Tedarikteki sorunlarla birlikte fiyat artışı da yaşanıyor. Bu da ülkemizin en önemli sorunu enflasyon üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Ülkemizin bu dönemi doğru ve etkin bir yol haritası ile yeni rekabet senaryolarını da göz önüne alarak planlaması gerekiyor. Operasyonel hız kadar ölçek ekonomisine de odaklanırsak üretim ve tedarik üssü olabiliriz çünkü Almanya’nın doğusu ile Çin’in batısı arasında kalan bölgede Türkiye ile üretimde ve tedarik zincirinde rekabet edecek bir başka ülke yok” dedi.

“GENÇLERİN İŞSİZİLİK ORANI HIZLA YÜKSELİYOR”

Büyümenin kredi kanalıyla oluşması, talep kaynaklı enflasyonu ve ithalat artışı kanalıyla da cari açığı olumsuz etkilediğini kaydeden BASİAD Başkanı Bekki, “Bununla birlikte iş gücü piyasasına yeni girenlerin, özellikle de gençlerin işsizlik oranı hızla yükseliyor. Kurda yaşadığımız dalgalanmalar, rezervlerdeki düşüş ve negatif reel faiz, ekonomi üzerindeki kırılganlıkları artırdı. Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ile birlikte maliyetlerin artması, işletmelerin öngörülerini sağlıklı bir biçimde yapmalarını engelliyor. Kurda stabilitenin sağlanması, ekonomimizin, özellikle KOBİ’lerimizin kırılganlıklarının derinleşmemesi için önem taşıyor. KOBİ’ler ekonominin en kırılgan yapı taşı. Covid 19 gibi salgınların yanı sıra her türlü belirsizlik, ekonomik kriz ve afet, bulundukları sektöre göre farklı düzeyde olmakla birlikte, büyük ölçüde KOBİ’leri etkiliyor.

“YEŞİL MUTABAKATA UYUM SÜRECİ KOBİ’LER İÇİN FIRSAT OLABİLİR”

Firmalarımızın finansmana erişim, nakit akışı ve vergi ile SGK gibi ödemelerinde yaşadığı sorunlar pandemi ile artış gösterdi. Bazı borçların ötelenmesine dair düzenlemeler işletmelerimiz üzerinde can suyu etkisi yaratsa da ekonomik aktivitelerde istenen düzeye henüz ulaşabilmiş değiliz. Mikro ve küçük ölçekli firmalarımıza geri ödemesiz desteklerin sunulması önemli. Düşük verimlilik, uluslararası piyasalarda düşük rekabet gücü ve kayıt dışılık gibi yapısal sorunlar ile başta dijitalleşme ve finansal okuryazarlık olmak üzere eğitime yönelik konulara da odaklanmalıyız. Bu sorunların çözülebilmesi için koruyucu, geliştirici ve sürdürülebilir bir KOBİ politikasının oluşturulması büyük önem taşıyor” dedi.

Bekki, açıklamasına şöyle devam etti: “Çevre politikaları, KOBİ’ler üzerine baskıları beraberinde getirmenin yanında aynı zamanda fırsatlar da sunuyor. KOBİ’ler, yenilikçi kapasiteleri ve motivasyonları sayesinde bu fırsatlardan yararlanarak hem istihdam yaratmak hem de katma değer sağlamak için itici güç olma potansiyeline sahip. ‘Yeşil Mutabakat’a uyum sürecinde KOBİ’ler kapsamında öne çıkan kaynak verimliliği, yeşil dönüşüm için önemli bir kanal. Kaynak verimliliğini sağlamak için farklı sektörlerde döngüsel iş modellerinin oluşturulması ve yeni teknolojilerin adaptasyonu gerekiyor. Bu kapsamda ülkemizin ekonomik gelişimi ve büyümesi desteklenirken iklim hedefleriyle de uyumlu bir stratejinin teşvik edilmesi önem taşıyor.

“DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRECEK HER ADIM EKONOMİMİZİ DE GÜÇLENDİRİR”

Maliye politikası, tüketim odaklı kısa dönemli çözümler sunmaktan ziyade büyüme potansiyelini artırıcı, kapsayıcı ve şeffaf olmalı. Uzun dönemli büyüme hedefi ancak üretim odaklı politikalarla mümkün. Maliye politikalarının, ekonominin yapısal sorunu olan düşük verimlilik odağında çerçevelenmesi ve kredilerin, ölçülebilir doğru hedeflerle verilmesi; üretimi, yatırımı, istihdamı, kısacası kapsayıcı bir şekilde ekonomiyi teşvik etmesi gerekiyor. Finansal istikrarı sağlamanın birincil koşulu; bağımsız, güçlü kurumların varlığıdır. Güçlü bir ekonominin temelini güçlü kurumlar oluşturur ve bir ülkenin kurumları gücünü demokrasiden alır. Kurumlarımızı ve demokrasimizi güçlendirecek her adım ekonomimizi güçlendirecek, finansal istikrara katkı yapacaktır. Kurumlarımızın bağımsızlığının yanında liyakate dayalı, şeffaf ve hesap verir bir yönetim anlayışı bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK EKONOMİYE GEÇMELİYİZ”

Türkiye’nin yeni hikayesi ve yeni yolu üretim ekonomisinden geçiyor. Markalı, yüksek katma değerli üretim ve yüksek katma değerli ihracatı önceliklendiren, sanayi odaklı bir ekonomik modele ihtiyacımız var. Yeni hikayenin öznesinin hukuk devleti, bağımsız kurumlar, yüksek teknoloji kullanımı ve üretimi ile sürdürülebilir verimlilik temelli politikalar oluşturmalı. Yatırım ortamını iyileştirmek ve güven iklimini yaratmak zorundayız. Bunun için güven veren bir para ve maliye politikasına, ekonominin yapısal dönüşümüne ve ulaşılacak gerçekçi hedefler ile bir yol haritasına ihtiyacımız var. Riskleri ve krizleri, ekonomik ve demokratik reform kalkanı ile dayanıklılığımızı geliştirerek yönetebiliriz.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  28,886328,9120% -0.05
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  31,348431,3745% 0.05
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  36,490836,5809% -0.02
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  33,100633,1579% 0.05
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  21,335621,3625% -0.02
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.015,603.083,42% 0,07
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.884,751.885,88% 0,07
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.225.0985.529

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış