Başkan Bilir: Açıkta satılan çaylara itibar etmeyin

0
78

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, Oda üyelerini açıkta satılan çaylardan almamalarını, uzak durmalarını tavsiye etti. Dünya Çay Raporu’na göre yılda yaklaşık 4 kilogram çay tükettiğimizi ifade eden Bilir, “Asıl önemli olan sağlıklı çay tüketimi” dedi. Başkan Bilir, hijyen koşullarına uyulmadan merdiven altı üretilen ve açıkta satılan her türlü çaydan uzak durulması gerektiğini kaydederek, oda üyelerini bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Açıkta satılan çayların tehlike saçtığını ifade eden Bilir, yaş çay alım fiyatına zam geldiğini hatırlatarak, zammın ardından bazı vatandaşların  ucuz çay arayışına girdiğine dikkat çekti.

“ÇAYSIZ YAPAMIYORUZ”

Dünya Çay Komitesi’nin hazırladığı rapora göre Türkiye, kişi başı çay tüketen ülkeler listesinde ilk sırada yer alıyor. Dünya Çay Raporu’na göre Türkiye’de yıllık kişi başı çay tüketiminin koronavirüs salgını sürecinde daha da artarak son 2 yılda 3,5 kilogramdan 4 kilograma yükselmiş durumda olduğunu  anlatan Bilir, yeme-içme kültürümüzde önemli bir yere sahip olan bu lezzetli içeceği sağlıklı koşullarda tüketmenin önemini hatırlattı.

“BİLİNEN MARKALARI TERCİH EDİN”

Çaylar için kalite ve hijyen koşullarının olmazsa olmaz olduğunu anlatan Başkan Bilir, “Hammadde temininden hijyenik üretim süreci ve tüketiciye satılmasına kadar tüm aşamalarda çayın güvenli ve halk sağlığını riske atmayacak şekilde olması gerekiyor” dedi. Bilir, devamla şu bilgileri verdi: “Kaliteli hammadde temini, tüm gıdalarda olduğu gibi burada da kilit rol oynuyor. Üretimin her aşamasının tüketicinin güvenliğine uygunluğunu bilmek, çay tiryakilerinin hakkı. Türk Gıda Kodeksi’ne göre çaylar, dökme olarak satılamıyor. Üstelik açıkta satılan her üründe olduğu gibi çayda da ürünün içine farklı maddeler karıştırılması mümkün. Ne kadar süredir, nasıl ve hangi koşullarda saklandığına dair de bilgi sahibi olunmuyor. Dolayısıyla bu tür ürünleri tüketmek sağlık açısından önemli riskler taşıyor. O nedenle her üründe olduğu gibi çok yoğun olarak tükettiğimiz çay konusunda da güvenilir ve ambalajlı markalar tercih edilmeli.”

BİLİR’DEN DAHA FAZLA DENETİM TALEBİ

Türkiye’de daha çok siyah çay tüketilse de bitki çaylarına olan ilginin de hızla artığını ifade eden Bilir,  sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bitki çaylarının güvenli ve etkili bir şekilde tüketilmesi için doğru bitki çeşidinin, doğru miktarlarda seçilmesi çok önemlidir. Örneğin, birçok papatya çeşidi var ve hepsinin görünümü neredeyse aynı olsa da hepsi insan tüketimi için uygun değil. Hıfzıssıhha’nın zehir danışma merkezi kayıtlarında çok sayıda papatya zehirlenmesi vakası var. Bu yüzden, çay konusundaki en temel problemlerden biri olan, kontrolsüz ve herhangi bir denetimden geçmeden tüketicilere sunulan ve tüketici sağlığını tehlikeye atan bitki ve meyve çaylarına dikkat etmeli, güvenli ve etken maddesinden faydalanmak istediğiniz çaylar için bilinen markaların poşetli ve paketli ürünler tercih edilmeli.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here