DOLAR27,1626% 0.14
EURO28,9074% 0
STERLIN33,2934% -0.17
FRANG29,9753% -0.03
ALTIN1.681,98% 0,44
BITCOIN726.091-0.098

Başkanlardan müsilaj ile mücadeleye destek: Marmara hepimizin

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası Marmara Denizi’nde yaşanan kirliliğe duyarsız kalmadı. Oda ve Borsa Başkanları Marmara Denizi’ni temizleyecek 22 maddelik eylem planına her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

‘Marmara Hepimizin’ başlığı ile ortak basın açıklaması yapan Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış ve Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş Marmara Denizi’nde yaşanan kirliliğin giderilmesinde ellerinden gelen katkıyı vereceklerini duyurdu. Oda ve Borsa Başkanları Marmara Denizi’ne tek bir litre bile arıtılmadan atık salınmamasını sağlayacak tedbirlerin alınmasını isterken çalışmalara destek vereceklerinin altını çizdi.

“AZOT VE FOSFOR MİKTARLARINDA ARTIŞ VAR”

Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası başkanları ortak yaptıkları açıklamada şunlara yer verdi: “Marmara Denizi’ni iki aydan bu yana etkisi altına alan ve canlılar için tehlike oluşturan müsilaj ile ilgili gerçekleştirilen çalıştayın ardından, Marmara’yı üç yıl içerisinde tamamen temizleyecek 22 maddelik eylem planı açıklandı. İklim değişikliği suyun akış hızı, sudaki soğuk sıcak dengesi gibi unsurlar deniz salyasının ortaya çıkmasında etkili kabul edilse de, denizde azot ve fosfor gibi besleyici elementlerin miktarındaki artış büyük oranda, arıtılmadan denize salınan endüstriyel ve evsel atıklarla da ilişkilidir.

“GEREKLİ TEDBİRLER ACİLEN ALINMALI”

Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilimizde, yaklaşık 25 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren müsilaj sorununa çözüm olarak açıklanan ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ kapsamında, alınan kararların hayata geçirilmesi hayati önem taşımaktadır. Bölgemizde müsilaj konusunda yapılan araştırmalara öncülük eden Balıkesir İli Odalar ve Borsalar akademik danışmanı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın belirttiği üzere; Marmara Denizi’ne tek bir litre bile arıtılmadan atık salınmamasını sağlayacak tedbirler acilen alınmalıdır.

“ÇALIŞMALARA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası birlikte bütün imkanlarımız ile çalışmalara destek vereceğimizi , Marmara Denizi için büyük tehdit olan müsilaja karşı hazırlanan eylem planına tam destek verdiğimizi ve bu tehdite karşı ortak eylem planının bir parçası olacağımızı ifade etmek isteriz. Tüm deniz canlılarımızı, ekolojik yaşamı, bugünümüzü ve geleceğimizi tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için Marmara hepimizin diyoruz.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP