Bir Muhasebeci kolay yetişmiyor

0
84

İki dönem Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanlığı yapan halen Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (TURMOB) Denetleme Kurulu Üyesi olan Metin Yalçın ile muhasebecilik mesleğini konuştuk. Yalçın’a SMMM unvanını elde etmek için bir aday hangi zorlu yollardan geçiyor? Akademik nitelikli bu mesleği en uzun sürede ulaşılır kılan hangi şartlar var? sorularını yönelttik.

İşte Yalçın’ın anlattıkları:

“Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda mesleğe yeni katılan üyeleri için yılda birkaç defa ruhsat töreni düzenliyor. Bu törende genç meslek mensupları Oda Etik Kurulu eşliğinde meslek yemini ederek ruhsatlarını teslim almanın heyecanını yaşıyor.

Her şeyden evvel Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik akademik nitelikli bir meslek. Nasıl olmasın! Bir meslek mensubu adayı muhasebe dünyasında hem bilimsel hem de toplumsal kültür yönünden çetin bir eğitime tabi adeta. Toplumun vergi algısı ve alışkanlığı, kayıtlı ekonomiye olan inanç gibi sosyolojik alanlarda verilmesi gereken yazılı olmayan sınavları da cabası. Biz işin bilinen kısmıyla başlayalım. İlk olarak karşımızda ülkenin en önemli meslek gruplarından birini görüyoruz. Yaşamımızın her alanında en önemli unsur olan ekonominin yöneticileri, kayıt altına alıcıları, raporlayıcıları ve bu bilgiler sayesinde ekonomik nabzın seyrini izleyen seçkin bir meslek grubunun üyeleri olarak aramızda meslek mensupları.

İlk olarak yolculukları aday adaylığı ile başlıyor. Evet hukuk fakültesini bitiren genel hatlarıyla avukat olma adayıdır dersin ya bu böyle değil işte. Staja Giriş Sınavını kazanırsan ki başarı ortalaması yüzde 12 falandır. Mali Müşavir aday adayı olursun. Bu kısım cepte. Neymiş; dört yıllık lisans eğitimlerinin ardından mesleğin stajyeri olmak için Staja Giriş Sınavı’na hazırlanmak zorundadırlar.

Gelelim ikinci aşamaya. SGS dediğimiz staj sınavını kazananları ki tebrik ederiz aday adaylığı seviyesine yükseldiler. Üç yıllık staj bekliyor. Peki nerede? Bir meslek mensubunun denetiminde ya da gözetiminde. Ee ne olacak canım yazarız birinin yanına ismimizi doldururuz üç yılı diyenler olacaktır. Ama o kısım o kadar da kolay değil. Zira sigortalı olarak bir fiil 1095 günü tamamlamak zorundasınız. Denetim ya da gözetiminde çalıştığınız meslek mensubunu değiştirirseniz odaya bildirmek zorundasınız. Çocuk doğurmuşsanız, askere gitmişseniz ya da staja biraz ara vermişseniz odaya bildirmek zorundasınız. Eğer bir meslek mensubu gözetiminde üç aydan fazla staj görmüşseniz o meslek mensubundan akademik gelişiminize dair Tezkiye Notu alıp odaya bildirmek zorundasınız.

Anlaşılacağı üzere bu mesleğin aday adaylığı dahi çetrefilli. Üç yılsonunda stajını bitirenleri tebrik ederiz artık meslek mensubu adayı olma seviyesine eriştiler, ama henüz olmadılar. Stajını bitiren her arkadaşımızı yılda üç kere  ülkenin belirli şehirlerinde düzenlenen yeterlilik Sınavları bekliyor. Evet adı üstünde SMMM olmaya yeterli misiniz yoksa değil misiniz onu ölçüyor bu sınavlar. Bu sınavların da 8 ayrı başlıkta, yazılı olarak, 48 saate yayılmış bir programla uygulandığını da hatırlatmak isterim. Sevgili aday, eğer ki bu sınavlardan başarılı olursa ki toplam derslerin ortalaması 60 puan etmek zorundadır. SMMM Ruhsatını almaya hak kazanmıştır, ama 3568 sayılı Kanun gereği henüz SMMM olamamıştır.

Böylesi bir aday neredeyse on yıllık bir zorlu yolculuğun sonunda ancak SMMM ruhsatına ulaşabilmektedir. Kanun gereği SMMM Ruhsatını alıp, Oda kaydını yaptıran kişiler SMMM Unvanını kullanmaya yetkilidirler. Küçük bir paragrafla değinmeye çalıştığım haliyle bir Mali Müşavir olmak Tıp Doktoru olmaktan daha uzun süre eğitim ve çabayı gerektirmektedir. Ciddi sabır, metanet ve meşakkatle erişilen bu mesleğe gereken önem ve saygı gösteriliyor mu bilmem fakat her meslek mensubu ve onların aileleri en azından bu süreçte gösterdikleri ruh sağlığı sebebiyle takdir edilmelidir.

Mesleğin kendine has mali politikalar ve yönetsel zafiyetler sebebiyle yaşattığı buhran ve sinir harbini bu kısımda dikkate almadım. Öyle olsaydı her halde meslek mensuplarını herhangi bir dervişle kıyaslamak icap ederdi. Bu yolda güzel günler için yürüyen derviş sabırlı meslektaşlarımıza bin selam olsun.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here