“Çanakkale Zaferi tarihi öneme sahip”

0
30

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, yayınladığı mesajla Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü kutladı. Şıldak, “Çanakkale Zaferi 108 yıl evvel dünyanın en güçlü devletlerinin topyekûn hücumu ile tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına savunma azminin, cesaretinin bütün dünya tarafından kabul edilmesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir” dedi.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle mesaj yayınlayan Vali Hasan Şıldak, Çanakkale Zaferi’nin tarihi öneme sahip olduğunu söyledi.

Vali Şıldak, “Çanakkale Zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden biridir. Günümüzden 108 yıl evvel, dünyanın en güçlü devletlerinin topyekûn hücumu ile tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına savunma azminin, cesaretinin bütün dünya tarafından kabul edilmesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir.

Kahraman bir milletin varlığını bütün dünyaya ispat ettiği, tarihte eşine rastlanamayacak kadar muhteşem bir milli duygu, inanç, istiklâl destanıdır. Aziz Türk Milleti kahraman ordusu ile birlikte, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını canı ve kanı pahasına korumasını bilmiş, birlik ve beraberlik içinde verilen büyük mücadeleyi kazanmıştır. Bu kutsal mücadele uğruna Çanakkale’de çok sayıda şehit verilmiştir. Bu uğurda nice çocuklar yetim, nice kadınlar dul ve nice analar evlatsız kalmıştır.

“TARİHE ADIMIZI ÇANAKKALE GEÇİLMEZ OLARAK YAZDIRDIK”

Cephede yaşanan muharebeler şüphesiz ki Türk askeri için gerçek bir vatan savunması olmuştur. Savaş zaferle sonuçlanmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı Türk Ordusu bu zaferin sonrasında tarihe adını Çanakkale geçilmez olarak yazdırmıştır. Bu eşsiz zafer ile milletimiz, onurlu duruşunu, tarih boyunca bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir.

Millet olarak eşi benzeri görülmemiş mücadeleler sonucunda kazanılan zaferin büyüklüğünü idrak etmek, aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanan kutsal vatan toprağını birlik, beraberlik içinde kanımızın son damlasına kadar koruyarak gelecek nesillere devretmek en büyük sorumluluğumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünde, bu cennet vatanı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahramanlıkları ve fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde taht kuran aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve hürmetle anıyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here