DOLAR28,9363% 0.04
EURO31,2265% 0.23
STERLIN36,3615% 0.06
FRANG33,0763% 0.1
ALTIN1.886,74% 0,15
BITCOIN1.279.8710.964

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Esnafın dayanacak gücü kalmadı 

Yayınlanma Tarihi :
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: Esnafın dayanacak gücü kalmadı 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın pandemi ile yürüttüğü mücadeleyi eleştirdi, Ak Parti kongrelerinden sonra vaka sayılarının rekor kırdığını söyledi. Akın “Ekonomik buhran ve pandemide esnafın dayanacak gücü kalmadı. Esnafın SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı, vergi ve banka borçları da faizsiz ertelenmeli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, parti binasında düzenlediği toplantıda, pandemi döneminde esnaf başta olmak üzere emekli ve çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

“BALIKESİR’DE VAKA SAYILARINDA REKOR ARTIŞ VAR”

Akın “Balıkesir’de vaka sayılarında rekor artış yaşanıyor, kurallara uyulmayınca maalesef böyle oluyor. Kendi kongrelerini lebalep yapan iktidar bunun sorumlusudur. Kongre öncesinin ve sonrasının fotoğrafını yan yana koyarsanız sonuç ortada. Sağlık çalışanlarının durumuna üzülüyoruz. Sağlık çalışanları 1 yıldır çok yoğun bir mücadele veriyor. Pandemi de sağlık çalışanlarını düşünmeyen iktidardan, emekliyi, çiftçiyi düşünmesini beklemek hayal” dedi.

“ESNAF BUHRAN YAŞIYOR”

Balıkesir’de 47 bin esnafın ekonomik buhran yaşadığını ve pandemide dayanacak güçlerinin kalmadığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın “ Türkiye’de esnafı bitirdiler. Esnaf olmazsa eşraf da olmaz. Su, kira, vergi, kredi borçlarını ödeyemeyen esnaf çığlık atıyor. Esnaf bu pandemi döneminde tüm vergilerden muaf olmak istiyor. İktidar bunu yapmıyor ama yandaşın vergi borçlarını bir gecede siliyor. Esnafın SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı. Vergi ve banka borçları faizsiz ertelenmeli. Yüce Türk milleti her şeyin en iyisini hak ediyor, iktidarın da en iyisini hak ediyor. Vatandaş ayakkabıcıya 2. el ayakkabı var mı diye soruyor” dedi.

“ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA”

Tarımın başkenti Balıkesir’de çiftçinin borç batağında olduğunu belirten Akın şöyle devam etti “Balıkesir’de mezbahalarda süt hayvanları kesiliyor. Sulamada  kullanılan elektriğe son 7 yılda  % 267 zam yapıldı. Bu erken seçim talebi bizim değil milletin çağrısı.

“BABALARININ PARASI OLSA BU KADAR RAHAT HARCAYAMAZLAR”

Merkez Bankası rezervinde olması gereken 128 milyar dolar nerede ? Babalarının parası olsa bu kadar rahat harcayamazlar. Hesap vermek lütuf değil görevleri. Açıklayın 128 milyar dolar nerede ? Acilen bu yönetimin gidip yeni iktidarın gelmesi gerekiyor.”

“BEN VATANDAŞIN GÖNLÜNDEYİM”  

Akın, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıyla ilgili sorulan soruları da yanıtladı. Kendisinin adaylığını bütün Balıkesir’in istediğini kaydeden Akın “Ben vatandaşın gönlündeyim. Gün gelir zaman ne gösterir bakacağız. Millet İttifakı ortaklarımız ile de görüşerek karar vereceğiz” dedi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP