DOLAR27,1662% 0.16
EURO28,9669% 0.2
STERLIN33,3050% -0.14
FRANG29,9757% 0.01
ALTIN1.683,62% 0,54
BITCOIN728.4720.474

CHP’li 3 vekilden Ayvalık için kanun teklifi: Afet bölgesi ilan edilsin

Yayınlanma Tarihi :

CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Fikret Şahin ve Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ortak kanun teklifi sunarak, Ayvalık’ta yaşanan fırtına sonrası bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Ayvalık’ta 21 Mayıs’ta yaşanan fırtına Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık’ta ciddi hasarlara neden oldu. Ayvalık’ta çok sayıda teknenin batmasına ve çiçek mevsiminde olan zeytin ağaçlarında da ciddi zararlara sebep olan fırtına sonrası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin; Balıkesir’de bir ilki gerçekleştirerek üç milletvekili olarak ortak kanun teklifi ile bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

AKIN: YARALAR BİR AN ÖNCE SARILSIN

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Meydana gelen bu felaket nedeniyle, Körfez bölgemizdeki üreticimiz, turizmle uğraşan insanlarımız, esnafımız olumsuz etkilendi. Felaketten zarar gören başta Ayvalık ilçemiz olmak üzere bölgenin afet bölgesi kapsamına alınması, turizm sezonu öncesi yaraların öncelikle sarılması için ivedi çalışma yapılmalıdır. Balıkesir CHP’li milletvekilleri olarak ortak bir kanun teklifi ile konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdık” dedi.

AYTEKİN: ÜRETİCİNİN ZARARI GİDERİLSİN

İçişleri Komisyonu Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise; “Fırtına, Edremit Altınoluk’tan, Ayvalık Körfezine kadar etkili oldu. Maalesef Ayvalık ilçemizde de ciddi bir zararlılık söz konusu. Özellikle tam da zeytinin çiçek mevsiminde yaşanan bu afet, üreticilerimizde ciddi bir zarar yaratacak. 3 vekil olarak Balıkesir’de bir ilki gerçekleştirip, ortak bir teklifle bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve üreticiye zararların minimuma indirilmesini istiyoruz” dedi.

ŞAHİN: BÖLGE HALKI SOMUT ADIM BEKLİYOR

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Ayvalık’ta yaşanan fırtınanın bölgede zeytincilikle uğraşan çiftçiyi ve turizm sektörünü olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Şahin, “Körfez bölgesi derhal afet bölgesi ilan edilmeli. Bölgedeki vatandaşlarımız ciddi maddi zorluklar ile karşı karşıyalar. Zeytin üreticilerimiz ve turizm sezonunu bekleyen esnaflarımız zor durumda. Bölge halkı somut adım bekliyor, yaşadıkları mağduriyetlerin ve bölgedeki tahribatın hızla giderilmesini talep ediyor. Balıkesir milletvekillerimizle ortak bir kanun teklif vererek, gelecekte yaşanabilecek mağduriyetlerin hızla giderilmesi adına bölgenin afet bölgesi kapsamına dahil edilmesini talep ediyoruz. Doğa olaylarını engelleyemeyiz ancak yaşanan felaketler ardından gerekli önlemleri alacak yasal düzenlemeleri yapabiliriz” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM YAP