Damla Sakızı el yakıyor!

0
141

ÖZEL HABER – Baharat Marketin Feyyaz Vurgun, Damla Sakızının yoğun ilgi gördüğünü ancak kilosunun 10 bin lira olması nedeniyle vatandaşların tane olarak aldığını söyledi. Damla Sakızının akciğer, astım, bronşit gibi birçok hastalığa iyi geldiğini belirten Vurgun, Damla Sakızının ayrıca gıda, kozmetik sanayi ile tıbbi ilaç yapımında kullanıldığını ifade etti.

Birçok hastalığa iyi gelen Damla Sakızının tatlı ve kahvelerde de kullanıldığını anlatan Vurgun, Damla Sakızının genellikle Yunan adalarından getirildiğini aktardı.

“KİLO İLE ALANA PEK RASTLANMIYOR”

Damla Sakızını bugüne kadar kiloyla alana rastlamadığını söyleyen Feyyaz Vurgun, döviz kurundaki yükselmeler nedeniyle fiyatının arttığını kaydetti. Damla Sakızını, alan kişilerin zeytinyağı ile karıştırıp tükettiklerini de kaydeden Vurgun, “Damla sakızının kilo fiyatının 10 bin lira olması nedeniyle vatandaşlar gramla alıyorlar” dedi.

“ANTİSEPTİK ÖZELLİĞİ VAR”

Sakız Ağacından elde edilen Damla Sakızının ilk başta sıvı olduğunu, güneşte kurutulması sonucu sert ve saydam damlacıklar haline dönüştürüldüğünü, ağza alıp çiğnendiğinde de hemen yumuşadığını, antiseptik özelliğinden dolayı diş macunu üretiminde de kullanıldığını ifade eden Vurgun, “Damla Sakızının en önemli özelliği antiseptik olması. Sakız olarak ağızda çiğnenmesi ağız sağlığını korumaya katkı sağlıyor. Ayrıca çiğnenmesi ile dişlerin beyazlamasını sağlıyor. Bir diğer özelliği de midede oluşan yanma, ekşime, alevlenme durumlarının giderilmesine katkı sağlaması” diye konuştu.

“KATILDIĞI GIDALARA GÜZEL BİR TAT KATIYOR”

İdrar söktürücü özelliği olan Damla Sakızının böbrek sağlığını da koruduğunu, karaciğere faydalı olduğu gibi göğüs hastalıklarının iyileştirilmesinde de etkili olduğunu kaydeden Vurgun, şöyle konuştu: “Nefes darlığı çekenlerin Damla Sakızını toz haline getirip su ile içmeleri gerekiyor. Havanda dövülüp bal ile karıştırılarak astım hastalarınca da kullanılabiliyor. Dondurma, muhallebi çeşitlerinde, kahvede kullanılıyor. Katıldığı gıdalara güzel bir tat katıyor. Tatlı yapımında ezilerek toz halinde kullanılıyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here