“Doğruları haykırmaya devam edeceğiz”

0
465

ÖZEL HABER – Makina Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Mehmet Oral, HABERCİ‘ye yaptığı açıklamada, TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin, bin 949 mühendis ve mühendislik öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirdiği, İstanbul’da Yaşayan Mühendisler Araştırmasını değerlendirdi.

Oral, İstanbul’un; ekonomik, siyasal ve sosyal olarak, Türkiye’nin bir aynası olduğunu ve yapılan araştırmanın ülkemizdeki tüm mühendislerin genel durumunu yansıttığının altını çizdi ve şöyle devam etti:

“Ülkemizin günümüzde ve gelecekteki gücünün en önemli göstergesi kabul edilebilecek olan mühendisliğin ve mühendislerin, ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak iç açıcı bir durumda olmadığını biliyor ve görüyoruz.

Ülkemizde, pozitif bilimin ışığında mesleklerini icra eden tüm meslek gruplarına karşı, akılla, mantıkla izah edilemeyecek ve bilinçli bir yıpratma, değersizleştirme ve yok sayma politikası güdülüyor.

Ülkemizi yönetenler, kendi politika ve istekleri doğrultusunda görüş belirtmeyen, onların yapmak istedikleri icraatlara olumsuz görüş bildiren meslek erbaplarını ve meslek örgütlerini, iktidarda olmanın da verdiği kudret ve bu kudretin sebep olduğu akıl tutulmasıyla, aforoz edip, itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.

Yakın zamanda TMMOB ile ilgili çıkarılmış olan torba yasa; sağlık çalışanlarına, mühendislere, mimarlara, şehir plancılarına, sanayici ve iş insanlarına, en yetkili makamlarca ve en yüksek perdeden sarf edilen akıl almaz kelamlar ve haksız hukuki cezalandırmalar, bu sistematik itibarsızlaştırma ve sindirme politikalarının açık ve net kanıtıdır.

Meslek erbaplarının ya da mesleki örgütlerin söylediklerinin içeriğine, bilimsel gerçekliğine bakılmadan, sırf biz her şeyi bilir ve yaparız mantığıyla, ülkemiz ve halkımızı ilgilendiren bir konu, bir yasa ya da bir proje ile ilgili yapılan eleştiriler, sistematik olarak, ya gayri milli, yada dış güçlerce yönlendirilmiş görüşler olarak lanse edilip itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Bunu yapanlar ülkemizin en yetkili ağızları olunca da, balığın baştan kokması misali, bu durumun, A dan Z ye tüm ülke dinamiklerine sirayet etmesi kaçınılmaz olmaktadır.

MMO İstanbul Şubesi’nin yaptığı bu çalışmanın kısa ve net özeti de tam olarak, az önce vurgulamaya çalıştığım olumsuz politik ve çıkarcı yaklaşımların sonucudur. Kimse kusura bakmasın ama bir ülkede mühendislerin üçte biri yoksulluk sınırının altındaysa, çoğunluğu mesleğinden farklı iş alanlarında çalışmak zorundaysa; birçoğu fırsat bulduğunda, ülkesini terk etmeyi düşünüyorsa, ülkenin yöneticilerinin, ülke hakkında söylediği uçmalı kaçmalı kelamlar, en kibar tabirle, safiyane bir iyi niyetten daha öteye gidemez.

Tüm bu olumsuz verilerin ortaya çıkardığı tabloda, bizlere düşen görev; bilimi, tekniği kendisine yol gösterici olarak kabul etmiş teknik ve analitik insanlar olarak, umudumuzu kaybetmeden, bilimin ve aklın gösterdiği doğruları, ülkemiz, halkımız ve geleceğimiz için diri tutup, korkmadan en yüksek tondan bu doğruları haykırmaya devam etmektir.

Günümüzde ne kadar görmezden gelinse de, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi;” Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here