DOLAR27,2371% 0.11
EURO28,9103% -0.03
STERLIN33,2344% -0.34
FRANG30,0564% -0.02
ALTIN1.681,83% 0,43
BITCOIN726.0050.574

Edremit’ten Balıkesir’e gelen CHP’li kadınlar: Kadın cinayetlerini durdurun

Yayınlanma Tarihi :

Edremit ve Ayvalık’ta son bir haftada iki kadının öldürülmesi CHP’li kadınları isyan ettirdi. Edremit’ten Balıkesir’e gelen ve Ece Amca Okulu önünden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyen partili kadınlar, kadın cinayetlerinin önlenmesini istedi.

Edremit CHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Çiftçioğlu ve partili kadınlar, son bir haftada Ayvalık’ta 3 çocuk annesi Birgül Çınar’ın kocası tarafından, Edremit’te ise yine 3 çocuk annesi Sibel Zilkaya’nın boşandığı eşi tarafından öldürülmesi üzerine Balıkesir’e gelerek kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Ece Amca İlkokulu önünden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyen partili kadınlar, cinayetlerin durdurulmasını istedi. Edremit CHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Çiftçioğlu yanında getirdiği Türk Bayrağını İl Kadın Kolları Başkanı Pınar Yahşi’ye teslim ederek, Edremit’te kadın cinayetleri durdurulmazsa bayrağı alarak Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

“İKİ KARDEŞİMİZİN ACISINI YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve partililerin katıldığı etkinlikte konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Pınar Yahşi, Edremit ve Ayvalık’ta hayattan koparılan Sibel Zilkaya ve Birgül Çınar’ın acılarını yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

Yahşi, “Erkek şiddeti her geçen gün daha vahşi yöntemlerle can almaya devam ederken, kadınları koruyan yasalar uygulanmıyor. Eğer alınan tedbir kararı uygulanmış olsaydı, bugün Sibel çocuklarının yanında olacaktı. Kadınları şiddetin her türlüsünden, özellikle de aile içi ve cinsel şiddetten korumak zorunluluğu, koruma konusunda zaman kaybetmenin ağır bedelleri ortadayken, İstanbul sözleşmesinden çekilme kararını kabul edemeyiz” dedi.

Erkeklerin sahip olduğu bütün toplumsal hakların aynı zamanda kadınların da hakkı olduğunu kaydeden İl Kadın Kolları Başkanı Pınar Yahşi, “Bu rejim, eşit ve özgür yaşamak isteyen, kendi kararlarını veren, karar mekanizmalarında, istihdamda, hayatın her alanında var olma mücadelesi veren, itiraz eden, sorgulayan, kendi ayakları üzerinde duran kadınları tehlike olarak görüyor. Kadınları her türlü araçlarla baskılamaya, sindirmeye çalışıyor. 42 milyon kadının hayatını pamuk ipliğine bağlayan bu sömürü düzenine itiraz ediyoruz.

“TEK BİR KADININ EKSİLMESİNİ BİLE TOLERE EDEMEYİZ”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda, salgın döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın tolere edilebilir düzeyde olduğunu söyledi. Bir Bakanın ağzından bu ifadeyi duymak kızgınlığımızı ve kırgınlığımızı bir kat daha artırmıştır. Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır. Tek bir kadının eksilmesini bile tolere edemeyiz. Biz artık ölen kız kardeşlerimizin çetelesini tutmak istemiyoruz. Sessizce aramızdan ayrılan kız kardeşlerimizin duyuramadığı seslerini yükselterek çığlık olmaya, kadın cinayetlerini engelleyecek bütün adımlar atılana, İstanbul sözleşmesi uygulanana kadar mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP