DOLAR 31,1462 % 0
EURO 33,8250 % 0
STERLIN 39,5223 % 0.03
FRANG 35,4579 % 0.11
ALTIN 2.032,82 % -0,01
BITCOIN 1.776.978 3.856

Ege ihracatçıları Balıkesir’de buluştu

Yayınlanma Tarihi :
Ege ihracatçıları Balıkesir’de buluştu

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen ‘Ege İhracat Buluşmaları’ Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Vali Hasan Şıldak, “2022 sonu itibariyle ülkemizin eriştiği ihracat rakamlarına baktığımızda bir milyar dolara yaklaşan hacmi ile Balıkesir’in kendi rekorunu kırdığını gördük. Bu atılım, Balıkesir’in sahip olduğu potansiyelin sanayi ve ticaretle daha da taçlanarak gelişim göstermesi beklentimiz ve hedeflerimiz arasında” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen ‘Ege İhracat Buluşmaları’ Balıkesir Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ege İhracat Buluşmaları’nda konuşan Vali Hasan Şıldak, Balıkesir’in ihracatta gösterdiği başarıya dikkat çekti.

“BALIKESİR KENDİ REKORUNU KIRDI”

Balıkesir’in Ege’nin yanı sıra Marmara’ya göz kırpan konumuyla ihracat faaliyetlerini gerçekleştiren önemli bir konumda olduğunu ifade eden Vali Şıldak, “2022 sonu itibariyle ülkemizin eriştiği ihracat rakamlarına baktığımızda bir milyar dolara yaklaşan hacmi ile Balıkesir’in kendi rekorunu kırdığını gördük. Bu atılım, Balıkesir’in sahip olduğu potansiyelin sanayi ve ticaretle daha da taçlanarak gelişim göstermesi beklentimiz ve hedeflerimiz arasındadır.

İlimizde son dönemde yapılan çalışmalara baktığımızda Balıkesir OSB’deki hamleler, ilimizin dört bir noktasında organize sanayi bölgelerimizin kuruluyor olması, sanayinin diğer sektörlerle de gelişim göstermesi ve Marmara Bölgemizde hemen deniz kıyısında bulunan alanda gerçekleştirilecek yüksek teknoloji hedefli Marmara OSB’nin ilk adımlarının atılıyor olması heyecan vericidir.

“TARIMDA BÜYÜK HAMLELER VAR”

Önümüzdeki günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da katılımıyla burada 14 fabrikanın temeli atılmış olacak. Ayrıca tarımda da çok büyük hamleler görmekteyiz. Gönen ilçemizde Türkiye’nin ve belki de dünyanın en büyük topraksız tarım yapılacak örtü altı sebzeciliğin gerçekleştirileceği Gönen Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgemiz 8 bin dekar alan üzerinde ilk kuruluş aşamalarını başarıyla geçiyor. İki ay gibi kısa bir sürede de tescil aşamasına gelmiş bulunuyor. Bütün bunlar Balıkesir’in aslında sahip olduğu güçlü kapasitenin yavaş yavaş değil hızlı bir şekilde gün yüzüne çıktığını gösteriyor.

Bu gelişmelerin ihracat rakamlarına önümüzdeki yıllarda büyük oranda tesir edeceğini ve bahsedilen 1 milyar rakamının çok kısa sürede 2-3 milyar gibi rakamları göreceğini düşünüyorum. İlimizde Gümrük Müdürlüğünün kuruluşu gerçekleştirildi ve hizmet binası da 1 ay gibi bir süre içerisinde faaliyete geçecek. Gümrükleme işlemlerini altı aylık bir geçmişe dayanan bir süreçte yapar hale geldik. Bu da Balıkesir için ihracat ve ticari hamleler anlamında güzel bir gelişme olarak tarihe kayıt düşüyor. Bütün bu gelişmeleri göz önüne aldığımızda Balıkesir’in sadece tarım şehri olmayıp aynı zamanda sanayileşen ve emin adımlarla ilerleyen bir süreçte güçlü bir sanayi, madencilik ve turizm şehri olarak da her alanda gelişimini kat kat arttırarak sürdürdüğünü görmekteyiz” dedi.

İŞBİR SENTETİK İHRACAT ŞAMPİYONU OLDU

Toplantıda 2022 yılında Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında en çok ihracat yapan 5 firmanın ödüllendirildiği Balıkesir İhracatın Yıldızları Ödül Töreni de yapıldı.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi Anonim Şirketi 2022 yılında Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında Balıkesir ihracat şampiyonu olurken, Simtek İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Balıkesir’de en çok ihracat yapan ikinci firma ödülünün sahibi oldu. Milano Ağaç Kaplama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi zirvenin üçüncü basamağında yer alırken, D-Stil Mermer Dış Ticaret İç Mimarlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi dördüncülük, Kozaklı Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi beşincilik ödülünü aldı.

YARIŞ’TAN ÖRNEK EV SAHİPLİĞİ

Ege İhracat Buluşmaları-Balıkesir buluşması için Kuva-yi Milliye Şehri Balıkesir’e giden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve beraberindeki heyete, Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış gün boyunca ev sahipliği yaptı. Heyet ilk ziyaretini BSO Başkanı Nazmi Yarış’ın mihmandarlığında Vali Hasan Şıldak’a yaptı. Ziyarette Balıkesir ile Ege İhracatçı Birlikleri arasında olası iş birlikleri görüşüldü.

EİB heyetinin, Balıkesir’de ikinci durağı Almanya ve Hollanda’da çalışan 3 bin 500 gurbetçinin 1968 yılında güçlerini birleştirerek kurdukları EİB üyeleri arasında 2022 yılında Balıkesir ihracat şampiyonu olan İşbir Holding’e ait fabrikalar oldu.

İşbir Holding İcra Kurulu Başkanı Metin Gültepe ve İşbir Sentetik Genel Müdür Vekili Gürsel Ötegengil’in ev sahipliği yaptığı ziyarette, İşbir Holding’e ait iki fabrika ve Ar-Ge Merkezi ziyaret edildi.

İşbir Holding’teki ziyarette konuşan İşbir Holding İcra Kurulu Başkanı Metin Gültepe, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarında endüstriyel ambalaj malzemesi olarak kullanılan BigBag ürünü için yarım mamül iplik, kumaş üretimi yaptıklarını, İşbir Sentetik’in 1968 yılında kurulan ilk fabrikasında ise; duvardan duvara halı sektörü için halı tabanı 1. ve 2. taban kumaşları ürettiklerini dile getirdi. Gültepe, “İşbir Sentetik olarak bu ürünün Türkiye’deki ilk üreticisiyiz. İşbir Sentetik,  2022 yılında 110 milyon USD satış gerçekleştirdi. Satışlarımızın yüzde 64’ünü ihraç ettik. İşbir Sentetik olarak 2022 yılında 70 milyon USD dövizi ülkemize kazandırdık” dedi.

EİB heyeti, Balıkesir programı kapsamında Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula ve Balıkesir Genç İş İnsanları Derneği (BAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Bilcanlı’yı da ziyaret etti.

“BALIKESİR TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL”

Balıkesir’i iki coğrafi bölgeye yayılan toprakları, iki denize olan kıyıları ve coğrafi işaret aldığı ya da alma çabaları süren onlarca ürünüyle mükemmel bir turizm ve gastronomi destinasyonu olarak tanımlayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Balıkesir, binlerce yıllık tarihiyle tarih, kültür ve sanat merkezi. Gıda ürünlerinde; tam 34 farklı lezzetini coğrafi işaretle taçlandırma çabası içinde. Bazı lezzetler için coğrafi işaret alınmış, diğerlerinde de çabalar sürüyor. Özetle Balıkesir için Edremit zeytininden Ayvalık papalinasına, Susurluk ayranından Gönen pirincine, Ayvalık zeytinyağından Balıkesir kaymaklısına 10’larca lezzetle Türkiye’yi Doyuran İl diye konuştu.

Balıkesir’in 2021 yılında 794 milyon dolar olan ihracatını yüzde 18’lik artışla 934 milyon dolara taşıdığını aktaran Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Balıkesir’in ithalatı ise 613 milyon dolarda kaldı. Balıkesir’in ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 152’ye ulaştı. Balıkesirli ihracatçılarımıza uygun bir zemin sunabildiğimiz takdirde, Cumhuriyetimiz 100. yıldönümünde ihracatta 1 milyar dolar barajını aşacaklarına tüm kalbimle inanıyorum” dedi.

“BALIKESİR İHRACAT ÇEŞİTLİLİĞİ ZENGİN BİR İL”  

Balıkesir’in en çok ihracat gerçekleştirdiği üç ülkenin Irak ABD ve Almanya olduğunu belirten Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir’den en çok ihracat yapan sektörlerin ise; su ürünleri ve hayvansal mamuller, elektrik ve elektronik, otomotiv endüstrisi sektörleri olduğunu kaydetti.

Balıkesir sanayisini oluşturan firmaların yüzde 35’e yakınının tarıma dayalı firmalardan oluştuğu kaydeden Yarış, “Ödül alan 5 firmaya baktığımızda sektörel olarak sentetik çuval, sert metal uç imalatı, ağaç kaplama, mermer ve zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan firmalarda oluşmaktadır. Bu da ilimizin ihracat yönünden çeşitliliğini göstermektedir” dedi. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
  31,1397 31,1462 % 0
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
  33,7917 33,8250 % 0
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
  39,4990 39,5223 % 0.03
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  35,4384 35,4579 % 0.11
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  23,0153 23,0269 % 0.02
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  3.252,04 3.323,66 % -0,01
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  2.032,53 2.032,82 % -0,01
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
  1.776.978 3.856

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış