Elektrik Mühendisleri Odası önceki dönem İl Temsilcisi Kaçar: Doğal ışıktan yararlanın

0
459

ÖZEL HABER – Elektrik Mühendisleri Odası önceki dönem İl Temsilcisi Nazmi Kaçar, evde, işyerinde elektrikten tasarruf etmenin yollarını anlattı. Kaçar, “Enerji verimliliğini arttırmanın yolu, öncelikle bazen ısıtma, bazen soğutma maksatlı olarak enerji kullanıldığı için binanın dış cephe yalıtımının yapılmasında çok büyük fayda var” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası önceki dönem İl Temsilcisi Nazmi Kaçar,  enerjiden tasarruf etmek için bulunulan mekanın küçük bir mekan olması halinde elektrikle ısınmanın söz konusu olabileceğini söyledi.

“EKONOMİK VE LED TARZI AYDINLATMA ARAÇLARINI KULLANIN”

Kaçar, normalde ev ve işyerlerinde elektrikle ısınmayı önermediklerini belirterek, “Isınma için doğalgaz, kömür ve diğer yakıtların kullanılması gerekiyor. Aydınlatmanın yeterli düzeyde olması gerekiyor. Aydınlatmada ekonomik ve led tarzı aydınlatma araçlarının tercih edilmesi gerekiyor. Eski tip ampuller aydınlatma sarfiyatını arttırır. Aydınlatmada tasarruf ederken dikkat edilmesi gereken bir hususta göz sağlığını etkileyecek düşük seviyede aydınlatmaya rağbet etmeyin. Gözlerinizden olmayın” dedi.

“A+ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN”

Kaçar, “Elektrikli ev aleti alırken, ev aletlerinde enerji tasarruflu olmasına dikkat edilmeli. Bunlarda A+ işareti vardır. A+ sayısı çoğaldıkça  o cihazın enerji tasarrufu artar. Artı sayısı arttıkça o cihazın daha tasarruflu olduğu ortaya çıkar” diye konuştu.

“TARİFE SEÇİMİNE DİKKAT!”

Bazı komplike cihazların daha fazla elektrik tükettiğini, günümüzde ikili cihazların satıldığını, bu tarz cihazların daha fazla elektrik tükettiğini anlatan Kaçar, bu cihazlara örnek olarak çamaşır ve kurutma makinesini gösterdi.

Çok zamanlı sayaçları, çok tarifeli sistemleri önermediklerini anlatan Kaçar, “Şayet insanlar, ortalama yaşam biçimi sürüyorsa, gece tarifelerini tercih etmemeli. Çünkü bizde çamaşır, ütü, bulaşık gündüz veya akşamüstü yıkanır. Akşamın belirli saatinde bitirilir. Yaşamını geceye taşıyan nadir insanların, yarasa tarzı yaşam biçimleri vardır. Bu saatler gece 22.00’den sabah 07.00’ye kadar bütün işlerinizi bu saatlere kaydırabilirseniz o zaman tamam. Aksi takdirde zararlı çıkarsınız” dedi.

“GÜNEŞ ENERJİSİ EN ÇOK YEREL DÜZEYDE KULLANILMALI”

Kaçar, açıklamasında güneş enerjisi konusuna da şöyle değindi:

“Güneş enerjisi konusunda ülkemizde proje ve yeterli destek yok. Bina yapımından başlayıp, çatı sistemine kadar güneş enerjisine uygun projelendirme yapılmalı. Bu uygulama ticarethaneler içinde yaygınlaştırılmalı. Güneş enerjisine ait araç ve gereçlerin üretimine daha fazla ağırlık verilmeli. Maliyetler düşürülmeli. Yaygınlaştırılması için kredilendirmeye gidilmeli. Güneş enerjisi Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Bizde hane başı maliyet 5 bin dolar. Bu rakam düşürülmeli. Ayrıca yerel bazda, düşük kurulu güçte güneş enerji santralleri yapımı teşvik edilmeli ve yaygınlaştırılmalı. Bu konuda girişimci sayısı azalıyor. Tekelleşme başlıyor. Güneş enerjisi en çok yerel düzeyde kullanılmalı. En yakın şebekeye bağlanarak yapılırsa daha ekonomik ve verimli olur. Arazi sorunu çözülür. Teşvik edici olur. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının yapımını destekliyoruz. Ancak yapılırken, tarihi sit ve kültürel alanlara bu tip tesisler yapılmamalı.”

“ZAMLI FATURAYA İTİRAZ HAKKINIZ VAR”

Elektrik faturasının yüksek gelmesi halinde kişinin enerji dağıtım kurumuna şikayetini bildirebileceğini aktaran Nazmi Kaçar, “Sayaçta ya da hatta arıza olabilir. Bu durumu uzman personel incelemeli. Artık enerji kullanılırken tüketiciler sayaç endeksine göz atmalı. Gereken sarfiyattan fazla faturalar can yakıyor. Her şey normalse her şahısın, kurumun EPDK’na başvuru hakkı var. Sayaçlar 30 günde bir okunmalı. Bu süre uzarsa ikinci kademeye geçilir, böylece fatura yükselir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here