Eşref Koçak: Yeni bir teşvik daha devreye alındı

Yayınlanma Tarihi :

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, yaptığı açıklamada yeni istihdam teşvikiyle, küçük işletmelerin 1 Temmuz 2021’den itibaren işe alacağı en fazla 5 işçi için bir yılda ödeyeceği 80 bin 493 liralık sigorta primini, 30 Haziran 2022’ye kadar kullanacağı kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşebileceğini söyledi.

Pandeminin çalışana ve işverene etkilerini hafifletmek için Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ), işten çıkarma yasağının, ücretsiz izin ve nakdi ücret desteğinin 30 Haziran 2021’de sona ereceğini hatırlatan Koçak, “Bunun üzerine hem işverenin normalleşmeye geçişini kolaylaştırmak hem de istihdamı korumak için yeni bir teşvik devreye alındı. Mikro ve küçük işletmelerin likidite ihtiyacını ucuz krediyle sağlamak amacıyla ilave istihdam koşullu finansman desteği düzenlemesi, 25 Mayıs 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi” bilgisini verdi.

“BİR MİLYON 900 BİN İŞYERİ VAR”

Teşviğin 2021 yılı Mart ayında 50’nin altında işçi çalıştıran işverenlere yönelik olduğunu ifade eden Koçak, “Türkiye’de 50 kişinin altında işçi çalıştıran yaklaşık 1 milyon 900 bin işyeri var. Bu küçük işletmeler, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kamu bankalarından kredi kullanabilecek. Buna göre; işveren son bir yıldaki çalışan sayısına ilave olarak 1 Temmuz 2021-30 Haziran 2022 tarihleri arasında işe alacağı işçi için teşvikten faydalanacak. Örneğin, 2020 yılında aylık ortalama 10 kişi çalıştıran bir işverene, 2021 yılı Ağustos ayında 11’inci olarak aldığı kişi için teşvik verilecek” dedi.

“HER BİR İŞÇİ İÇİN AYLIK BİN 341 LİRA”

Koçak, açıklamasının sonunda şu bilgiyi verdi: “En fazla 5 yeni işçi için teşvikten faydalanabilecek olan işveren, her işçi için ödemesi gereken sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primini yasal süresinde yatıracak. Teşvik kapsamındaki bu işçiler için asgari ücret üzerinden yatırılan primlerin işçi ve işveren payları, işverenin 30 Haziran 2022’ye kadar kullanacağı kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşülebilecek. Teşvik, 12 ay süreyle uygulanacak. Teşvikten yararlanacak işveren, teşvik kapsamındaki her bir işçi için aylık bin 341 lira, yıllık ise 16 bin 98 lira alabilecek. Beş kişi için bir yılda sağlanacak fayda ise 80 bin 493 liraya ulaşacak.” Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP