DOLAR 31,0278 % 0.05
EURO 33,7070 % 0.29
STERLIN 39,2113 % -0.01
FRANG 35,3030 % 0.12
ALTIN 2.021,55 % 0,17
BITCOIN 1.612.918 -1.136
Yayınlanma Tarihi :

Hasan Ali Yücel’i andılar

Hasan Ali Yücel’i andılar

YKKED Balıkesir Şubesi Milli Eğitim eski bakanlarından, şair, yazar, bestekar ve köy enstitülerini yaygınlaştıran Hasan Ali Yücel’i ölümünün 62’nci yılında andı.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Şube Başkanı Mualla Orman, Hasan Ali Yücel’in 64 yıllık yaşamında Türk eğitim sisteminde yaptığı yeniliklerle topluma ışık kaynağı olduğunu söyledi. Yücel’in gelişmenin temeli olan eğitim, bilim ve kültür boyutunu üstlendiğini ifade etti.

YKKED Şube Başkanı Orman, Hasan Ali Yücel ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hasan Ali Yücel, 1897 yılında İstanbul’da doğdu. Gelişim ve değişiminde aile ortamı ve o yılların düşünsel akımları önemli rol oynadı. Osmanlı’nın son dönemlerindeki fırtınalı yaşam içinde felsefe ve hukuk okudu. Öğretmen, müfettiş, Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürü, Orta Öğretim Genel Müdürü, İzmir Milletvekili ve 1938-1946 yılları arasında yaklaşık 8 yıl süren Milli Eğitim Bakanlığı ile Cumhuriyet aydınlanmasına ismini yazdırdı. Bakanlığı döneminde üniversitelerin özerk olmasını sağladı. Türkiye’nin ilk konservatuvarının açılmasına önayak oldu. Dünya klasiklerinin Türkçeye tercümesini sağladı. Donemin İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç ile birlikte Cumhuriyet tarihimizin yüz akı Köy Enstitüleri imecesini üreterek yoksul köy çocuklarının hayatlarında aydınlık bir pencere açtı.

“GELİŞMENİN TEMELİ OLAN EĞİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR BOYUTUNU ÜSTLENDİ”

Yücel, Mustafa Kemal döneminin, şekerden dokumaya, uygarlığın hamuru kağıttan, ulusal bağımsızlığın simgesi sayılan demir çeliğe dek gerçekleştirdiği makineleşme sürecinin de tümüyle içinde oldu. Çünkü Yücel, makineleşen Türkiye’nin insan gereksinmelerini karşılamaktan sorumluydu. Gelişmenin temeli olan eğitim, bilim ve kültür boyutunu üstlendi. İnsan olarak yasayabilmek için hava, su gibi doğal koşullar arasında eğitim, öğretim, kültür de bulunacaktır diyerek çalışmalarını sürdürdü.”

Hasan Ali Yücel’in bir eğitim ve kültür insanı olarak Cumhuriyet tarihine damgasını vuran çok boyutlu bir reformcu, şair, yönetici, yazar, bestekar olduğunu anlatan Orman, “Eğitim ve kültür alanlarında yaptıklarıyla başardıklarıyla efsaneleşen, yaşamıyla duruşuyla, ışık saçan bir Milli Eğitim Bakanıdır. Mustafa Kemal’i çok iyi anlayan ve yaptıklarıyla Mustafa Kemal’i yaşadığı yıllara taşıyan, aktaran bir eylem adamı bir devrimcidir” dedi.

“UNESCO HASAN ALİ YÜCEL YILI İLAN ETTİ”

26 Şubat 1961 tarihinde bir ülkü eri, memleketçi insan Hasan Ali Yücel’in, umutlarıyla, umutsuzluklarıyla yaşama veda ettiğini anımsatan Orman, “Yıllar sonra, UNESCO doğumunun 100. yıl dönümünde 1997 yılını Hasan Ali Yücel Yılı ilan eder. Bu 64 yılın onurlu yaşama, emeğe karşı değerbilirliğin gerekçesi şöyledir: UNESCO’nun tanınmış şahsiyetlerin doğum ve ölüm yıldönümleri ile tarihi olayların 10’lu yıllarını kutlama programı çerçevesinde, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Türkiye’de eğitim alanında reformlar yapan, kırsal kesimde okumaz-yazmazlığa karşı  koymak için Köy Enstitülerini kuran, programlı bir şekilde Dünya Klasiklerini Türkçeye çevirten, UNESCO Kuruluş Antlaşmasına, ilk 20 ülke arasında bulunan Türkiye adına imza koyan ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Kurucusu Şair, yazar, Eski Milli Eğitim Bakanı merhum Hasan Ali Yücel doğumunun 100.yıldönümü olan 1997 de anılmasını kararlaştırmış ve bu kararını Türkiye’nin UNESCO nezdindeki daimi Temsilciliği kanalıyla UNESCO İcra Konseyine iletti” diye konuştu.

“UNUTMADIK”

Aklıyla batıda, gönlüyle doğuda bir düşünce adamını, O, devrin en güzel gözlü Maarif Bakanını özlemle saygıyla andıklarını ifade eden Orman, “Anıları, hayat öyküsü, kişiliği yaptıkları, aydınlık yüzü kuşaktan kuşağa ışık tutacaktır. Yücel’in çiçekleri asla solmayacak, bu topraklarda yeşermeye devam edecek” dedi. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP