“Hekimler tükenmişlik sendromu yaşıyor”

0
131

Düşük ücret nedeniyle hekimlerin emekli olamadıklarını, yaş haddi nedeniyle emekli olanların da halen özel kuruluşlarda çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Sağlıkta şiddet halen öncelikli sorun. Hekimler  tükenmişlik sendromu yaşıyor. İdari kadro çok sık değişiyor. Atamalarda liyakat aranmıyor” diye konuştu.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, sağlık hizmetlerinin, yürütülen neoliberal politikalarla piyasalaştırıldığını ve özelleştirildiğini belirterek, “Hastaneler işletme, hastalar müşteri oldu” dedi.

“HEKİMLER BEŞ DAKİKADA BİR HASTA BAKMAYA ZORLANIYOR”

Açıklamasında hekimlere ait sosyal ve konaklama tesislerinin olmadığını belirten Uçan, “Hekimler iş güvenliği ile ilgili sorunlar yaşıyor. SABİM, CİMER, başlı başına mobbing kaynağı oldu. Tüm basamaklarda giderek defansif hekimlik gelişti. Artık TUS’da Cerrahi Branşlar ve yoğun olan branşlar tercih edilmiyor. Daha çok nöbetsiz branşlara yönelim var. Hekimler beş dakikada bir hasta bakmaya zorlanıyor ve halkın sağlığı yok sayılıyor” dedi.

“KORUYUCU HEKİMLİK ÖNCELENMELİ”

Ülkede ve Balıkesir’de tıp eğitiminin önemli ölçüde gerilediğini iddia eden Uçan, sözlerine şöyle devam etti: “1. Basamak sağlık hizmetlerinde Koruyucu Hekimlik öncelenmeli ve angarya işler yaptırılmamalı. Alt yapı, fiziki koşullar, öğretim üyesi gereksinimleri karşılanmadan Tıp Fakültesi açılmaya devam ediliyor.

Ağrı kesici, ateş düşürücü, antibiyotik, tansiyon, kanser ve kan sulandırıcı gibi 650’den fazla ilacın temininde sıkıntı yaşanıyor. Bakanlık, buna karşı sadece eczane ve depoları denetleme adımı attı. Türkiye’de 10 bine yakın talasemi hastası bulunurken, hastaların en sık kullandığı ilaç 2021 yılının Ekim ayından bu yana temin edilemiyor. Diğer ilaçlara ulaşımda halen ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yıl içerisinde tıbbi malzeme yetersizliği sebebiyle bazı ameliyatlar yapılamadı. Kadın doğumdan onkolojiye, genel cerrahiden KBB’ye, çocuk yan daldan erişkin iç hastalıklara kadar birçok branşta ekipman eksikliği nedeniyle ciddi sorunlar yaşandı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here