İlaçları hedefe tam isabet yolladılar

0
502

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank BİLSEM öğrencileri Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar, Kimya Öğretmeni Pınar Sabaz danışmanlığında hazırladıkları ‘Yeşil Sentez ile Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve GQDs-Kalsiyum Aljinat Filmlerin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi’ projesiyle ilaçların hazırladıkları filme yükleyerek, kontrollü salınımını sağladı ve istenilen dokuya istenilen miktarda ulaşmasını gerçekleştirdi. Testlerde yüzde 100 başarı elde eden Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar, TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye 1’ncisi oldu ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank BİLSEM öğrencileri Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar, TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda, Kimya Öğretmenleri Pınar Sabaz danışmanlığında hazırladıkları ‘Yeşil Sentez ile Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve GQDs-Kalsiyum Aljinat Filmlerin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi’ projesiyle Türkiye finaline kalan 27 Biyoloji Projesi arasında Türkiye birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı.

“ANNEMİN VERDİĞİ AĞRI KESİCİ İLAÇLARDAN YOLA ÇIKTIM”

Projeyi HABERCİ’ye anlatan Aslı Ece Yılmaz, küçüklüğünden bu yana  annesinin verdiği ağrı kesici ilaçların nasıl istenilen bölgede etkili olduğunu düşündüğünü ve proje fikrinin de buradan ortaya çıktığını söyledi.

Arkadaşı  Azra Demirkapılar ile birlikte elde ettikleri başarıyı anlatan Yılmaz, “Küçükken başım ağrıdığında annem bana ağrı kesici verdiğinde hep merak ederdim. Bu ilaç başımın ağrıdığını nereden biliyor diye. Ama aslında bilmiyor ve bütün vücuda etki ederek yan etkilere de yol açabiliyormuş. Yan etkileri nasıl engelleyebiliriz diye düşünüp araştırdığımızda karşımıza ilaç taşıma sistemleri çıktı. Bu ilaç taşıma sistemleri de sadece istenilen bölgeye ilaç taşıyordu. Kuantum noktalarını fark ettiğimizde projemizin temel fikri ortaya çıktı. Biz geliştirdiğimiz proje ile ilaçları filme yükleyerek, istenilen organlara yollamayı hedefledik bunu da başardık” dedi.

“YÜZDE YÜZ BAŞARI ELDE ETTİK”

Biz bu projemizi ph 1.5, 5 ve 7 değerlerinde inceledik. Bu değerlerde çözülüyor mu diye. Bunlar vücudumuzda ortamları simüle etmek içindi. 1.5 mide phnı, 5 deri ya da yara phnı 7 ise bağırsak phnı temsil ediyordu. Bunların hepsinde başarılı bir şekilde çözünebildiğini gördük. Bu geliştirdiğimiz film ile ilacı yuttuğumuzda yalnızca o bölgede çözülmesini sağlıyoruz. İlacı da bizim elde ettiğimiz filme emdirerek yüklüyoruz. İlacın vücudun neresinde kaç oranda çözüldüğünü test ettik. İlacın tamamını filme yükleyebildik ve tamamını da vücudumuzun istediğimiz bölgesine salabildik ve yüzde 100 başarı elde ettik” dedi.

“AKILLI İLAÇ SİSTEMİ VAR AMA MALİYETLİ VE ZOR BİR SİSTEM”

Öğrenciler Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar, Türkiye’de ve dünyada var olan akıllı ilaç sisteminin zor ve maliyetli bir sistem olduğuna dikkat çekerek, açıklamasına şöyle devam etti: “Akıllı İlaç Sistemi sadece o ilaç baz alınarak uygulandığı için hem maliyetli hem zor bir sistem. Bizim yaptığımız sistem tek bir film olmasına rağmen bütün ilaçlara entegre edilerek daha az maliyetli ve daha kolay bir şekilde üretime sunulacak bir sistem. Biz bu filmleri kuantum nokta denilen bir madde kullanarak ürettik. Kuantum noktalar yeni keşfedilmeye başlanan yapılar, ve ilaç taşıma sistemleri de yeni geliştirilmeye başlanan sistemler. Bu ikisi bir arada kullanılan proje sayısı oldukça az.

“LİMON, MANDALİN VE PORTAKAL YAPRAKLARINDAN FİLM YAPTILAR”

Biz bu çalışmayı tamamen yeşil sentezle, tamamen doğal bir şekilde limon, mandalina ve portakal yapraklarından yaptık. Filmde doğal bir şekilde sentezleniyor. Projenin yenilikçi yönü buydu. Kuantum noktalar var, ilaç taşıma sistemi var ama ilaç taşıma sistemini yaparken kuantum nokta kullanılmıyordu. Kuantum nokta ile parlama özellikleri sayesinde ilacın vücutta nereye gittiğini izleyebiliyoruz hem de tümöre yönelebildiği için özellikle kanser araştırmalarında kemoterapinin yalnızca o bölgeye yönlenmesini sağlayarak bütün saç dökülmesi gibi yan etkileri kaldırabiliyoruz.”

ÖDÜL CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN

Hazırladıkları Yeşil Sentez ile Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve GQDs-Kalsiyum Aljinat Filmlerin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi projesiyle Biyoloji alanında finale kalan 27 çalışma içerisinde Türkiye birincisi olan Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar, ödüllerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

39 bin öğrencinin katıldığı TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ndan zaferle çıkmayı başaran Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar, 9’ar bin liralık ödülün sahibi olurken, projeleriyle patent başvurusu yapmaya hazırlanıyor.

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank BİLSEM Müdürü Turgut Kıvanç ve öğrencilerin Danışman Öğretmeni Pınar Sabaz, elde edilen başarı ile gurur duyduklarını sırada öğrencilerin projesine patent almak olduğunu söyledi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here