“İnşaatçılardan başka herkes inşaatçı”

0
125

ÖZEL HABER – Balıkesir İnşaatçılar Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş, yaşanan depremler sonrası görüşlerini HABERCİ ile paylaştı. Demirbaş, bir sahanın imara açılması için önce Jeoloji ve Jeofizik Mühendislerinin onayının alınması gerektiğini söyledi. Kat sayısının da Jeoloji ve Jeofizik Mühendislerince belirlenmesini öneren Demirbaş, yapı kullanımında da Jeoloji ve Jeofizik Mühendislerince karar verilmesini, sorumlulukların paylaşılması gerektiğini ifade etti.

“YAPMAYIN DİYORUZ, YAPIYORLAR”

Doğa ile barışık yaşamak gerektiğini ifade eden İnşaatçılar Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş, dere yataklarına konut bina yapılamaması gerektiğinin söylenmesine rağmen yapılmaya devam edildiğine dikkat çekti.

Demirbaş, “İnsanları ancak Allah af eder. Dere yataklarına konut, bina yapmayın diyoruz, yapıyorlar. Diri fay hatlarının geçtiği yerlere yüksek katlı binalar yapmayın diyoruz, yapıyoruz. Hurda demir kullanmayın, Karabük demiri kullanın diyoruz. Üç kattan yüksek konut yapmayın diyoruz. Binanın ikinci, üçüncü katı sağlam olabilir. Toprak altında kalan kısım çürüyor. Bodrumları su basıyor” dedi.

“HERKES İLAÇ VERİYOR, REÇETE YAZAN YOK”

Bu konuda herkesin ilaç verdiğini, hiçbir yetkilinin reçete yazmadığını anlatan Demirbaş, “İnşaatçılardan başka herkes inşaatçı. Müteahhit devlet denetiminde ve kontrolünde olmalı. İnşaat Denetimi Polis Büroları kurulmalı. Doğal Afet Sigorta Kurumları işler hale getirilmeli. Hurda gemilerden üretilen demirler, inşaatlarda kullanılmamalı. Karabük birinci hamur demir kullanılmalı. Mimarlara ve mimariye önem verilmeli” diye konuştu.

“KONUT ALIYORSUNUZ, GARANTİSİ YOK”

Demirbaş, açıklamasında binalarda güvenlik kafesi yapılmasını önerdi. Birinci alanda kurulacak güvenlik kafesinde su, ağrı kesici ilaçlar, kuru yiyecekler, bisküvi, iki düdük, battaniye ve diğer hayati malzemelerin olması gerektiğini anlatan Demirbaş, “45 saniyede kafese girilir. Kafesin çelikten yapılması çok önemli. Şu anda piyasadaki inşaat betonarme demirleri çok sert ve kırılgan. Kıvırmaya gelmiyor. Etre yapımında görülüyor. Demiri çekmek suretiyle deney yapıyorlar. Demir burularak denenmeli. Mutlaka birinci hamur Karabük demiri üretilmesi gerekiyor. Aksi takdirde kendimizi kandırırız. Dere yataklarına ve diri fay hatlarına dikkat edilmeli. İnşaat denetimleri mutlaka yapılmalı. İnşaat Denetim Polis Büroları kurulmalı. Mutlaka Afet Bakanlığı kurulmalı. Evinize bir elektrik süpürgesi alıyorsunuz, üç yıl garantisi var. Milyarları veriyorsunuz ev, konut alıyorsunuz garantisi yok. Mühendis ve Mimarlar sadece proje çiziyorlar. Çoğunlukla neden Müteahhitlik yapmıyorlar” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here