Karesi Atatürk Evi yarın açılıyor

0
145

Kuva-yi Milliye Mahallesi’nde 8 dönümlük alana inşa edilen Karesi Atatürk Evi, yarın kapılarını açıyor.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın projelerinden biri daha hayata geçiyor. Kuva-yi Milliye Mahallesi’nde 8 dönümlük alana inşa edilen Karesi Atatürk Evi, yarın kapılarını açıyor.

Alaca Mescitte Kuva-yi Milliye Mücadelesi’nin temellerini atan 41 Bayrak Adam’ın torunlarından bir kısmının da yer alacağı açılış töreni saat 14.00’da gerçekleştirilecek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te bulunan evinin birebir projesinin uygulandığı 115,60 metrekare oturumlu ve 3 kattan oluşan 370,35 metrekare toplam inşaat alanına sahip Karesi Atatürk Evi’nde Milli Mücadele Döneminde Karesinin, Balıkesir’in önde gelen isimlerini tanıtıp, bu isimler kimlerdir neler yapmıştır bunlar aktarılarak, çocukların atalarını tanıması amaçlanıyor. Bu binada 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi milli bayramlarda çevre okullardaki öğrencilerin tören yapabilecekleri aslanlı yollu bir meydanı da bulunuyor. Karesi Atatürk Evi, Balıkesir’in milli değerlerinin yansıtıldığı yaşayan bir müze olarak planlandı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here