Karesi Belediyesi, Kızpınar’a taşınıyor

0
483

ÖZEL HABER – Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, belediyeyi 1 yıl içinde Kızpınar Mahallesi’ndeki eski Askerlik Şubesi yanına geçici olarak taşıyacaklarını, aynı bölgede yapılacak belediyenin yeni hizmet binasının temelini de 2023’de atacaklarını açıkladı.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, çalışmalarını ve hedeflerini HABERCİ’ye anlattı. Kullandıkları mevcut belediye binasının Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu ve yıkılacağını belirten Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, ilk etapta Kızpınar Mahallesi’nde eski Askerlik Şubesi yanındaki Astsubay Sosyal Tesisi’ne taşınacaklarını söyledi.

“YENİ HİZMET BİNASININ TEMELİ 2023’TE”

Başkan Orkan, “O binayı restorasyonu karşılığında 6 yıllığına aldık. Protokolü ve projelerini hazırlıyoruz, 1 yıl içerisinde taşınmayı planlıyoruz. Askeriyenin karşısında 40 dönümlük alan var, Vali bey sağ olsun, bu alanın 6 dönümlük kısmı Karesi Belediyesine tahsis edildi, tapusu çıkıyor, oraya da yeni belediye binası yapılacak.

Belediyenin yeni hizmet binasının temelini 2023’de atmayı planlıyoruz. Hizmet binası için Üniversitemizde Mimarlık Fakültesi’nde okuyan öğrencilerimiz arasında yarışma yaptık, güzel projeler oluştu. Proje hemen hemen belli. Öncelik olarak belediyeyi geçici binaya, sonra da kendi binamıza taşıyacağız” dedi.

“KIRSALDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Kırsal mahallelerde tarla yollarının açılması çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Orkan “5 kırsal mahallemizde halı saha açtık. Yeni dönemde Yaylabayır kırsal mahallesine halı saha yapacağız.Üçpınar Mahallemize spor alanı kazandırılacak. Merkezde 3 yerde Semt Spor Alanı yapacağız. Sefaköy Okullar Bölgesi, Sevgi Evleri arkası ve Toygar Mahallesinde Semt Spor Alanları yapacağız, içerisinde çocuk oyun alanları yer alacak. Semt Spor Alanlarını bu yıl tamamlarız” diye konuştu.

“GES PROJEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ”

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, göreve geldiklerinde giderleri azaltıcı, gelirleri arttırıcı hangi çalışmaları yapabiliriz diye düşündüklerini ve bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek “Bu çalışmalarımızın bir meyvesi olan GES yatırımı yaptık. Davutlar kırsal mahallemizde 1.2 megavat ölçeğinde GES santrali kurduk. Oradan gelen gelir belediye kasasına güzel bir gelir olarak yansıyor. 1.2 megavatı 5 megavata çıkarmayı planlıyoruz.

“TEMİZLİKTE 3 AYDA 697 BİN LİRA KAR ELDE ETTİK”

Biz ilk ilk geldiğimizde Temizlik İşlerindeki araçlarla ilgili bir kiralama ödeniyordu. Baktım bu kiralama rakamları belediyenin giderlerinden en yüksek paylarından birini oluşturuyordu. Çöp temizleme araçlarını satın almaya karar verdik. 16 kamyon satın aldık, 2 kamyonu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak aldık. Biz araçlarımızı aldıktan sonra, 3 ayda giderler çıkarıldıktan sonra belediyenin kasasına net 697 bin lira para kaldı. Bu hakikaten belediyenin giderini azalttığı gibi gelir hanesine geri dönüş oldu” dedi.

“TEMİZLİK İŞLERİNİ AYIRDIK”

Fen İşleri, Park Bahçeler ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün aynı yerde hizmet verdiğini belirten Başkan Orkan şöyle devam etti “Araçları da kendimiz alınca Temizlik İşleri Müdürlüğüne ayrı yer yapalım dedik. Bununla ilgili Üçpınar Mahallesi’nde Temizlik İşleri Müdürlüğüne ait tesisiler yaptık. Orada, personelimizin giyinip soyunabileceği, yıkanabileceği, yemek yiyebileceği ve araçlarımızın bakımlarının yapılabileceği yerler yaptık.

“KATI ATIKLARDAN PARA KAZANACAĞIZ”

Temizlik İşlerinin içerisinde bildiğim kadarıyla 20 ilçede olmayan, Katı Atık Toplama Merkezini yapıyoruz, inşaatı tamamlanmak üzere.  Bu merkez yaklaşık 2 milyon liraya mal olacak, 1.5 milyon lirasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak alıyoruz. Bu merkezde katı atıkları toplayıp, geri dönüşüme kazandıracağız ve belediyeye kazanç elde edeceğiz.

“YILDIRIM BEYAZID HAN KÜLTÜR VE SANAT EVİNİ İLÇEMİZE KAZANDIRDIK”

Belediye çalışmalarını yaparken, tarihimize de sahip çıkıyoruz. Yıldırım Beyazıd Han Kültür ve Sanat Evi’ni açtık, sivil toplum örgütlerimiz ve biz bu binayı kullanıyoruz. Ecdad orasını Yıldırım Camii’nin eki olarak yemek yapım yeri olarak yapmış, alttan da camiye kadar tünel yapmışlar. Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz, Atatürk Evi’ni yaptık. Biz lafla, sözle değil, icraatımızla bunu belgelemiş oluyoruz.

Atatürk Evi’nde her gün 300-400 kişi, öğrencilerimiz geliyor ziyaret ediyor, bundan da çok mutlu oluyoruz. Atatürk Evi’ninbahçesinde de 8.5 dönüm alana da aynı Anıtkabir’de ki gibi Aslanlı Yolun ufaltılmışını yaptık. Atatürk Evi’nin bahçesine de organ bağışçıları ile ilgili Çınar Ağacı diktik. Her organ bağışı yapanların isimleri ağacın yanında yazıyor.

“YEŞİL ALAN SAYISINI ARTTIRDIK”

Karesi’de yeşil alan çalışmalarına çok önem veriyoruz. Yeşil alan çalışmalarıyla ilgili 10 program yaptık. Gerek meclis üyelerimizle, gerek ‘Bir Bebek Bir Fidan’ kampanyamız ile ilçemizde kişi başı 2m2 olan yeşil alanımızı 3.7 m2’ye çıkardık. Yeşil alanlarımızı arttırmayla ilgili elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Gürcü vatandaşlarımızın yaşadığı Armutalan kırsal mahallesinde Konuk Evi oluşturduk.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here