DOLAR 31,2942 % 0.17
EURO 33,8857 % -0.01
STERLIN 39,5290 % -0.09
FRANG 35,3831 % 0.15
ALTIN 2.058,46 % 0,27
BITCOIN 1.925.906 -1.218
Yayınlanma Tarihi :

Kurtdere, güreşlere hazır

Kurtdere, güreşlere hazır

 

Bu yıl 62’ncisi düzenlenecek olan ve bugün başlayıp 14 Ağustos’ta sona erecek Geleneksel Kurtdereli Güreşleri için hazırlıklar tamamlandı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, İsmail Ok ve Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş ile birlikte güreş alanında incelemelerde bulunarak hazırlık çalışmalarını yürüten belediye personeline kolaylık diledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi tarafından düzenlenecek olan ve bugün başlayıp 14 Ağustos Pazar günü sona erecek Geleneksel Kurtdereli Güreşleri’ne 86’sı başpehlivan olmak üzere yaklaşık 2 bin 500 güreşçi ve binlerce davetlinin katılması bekleniyor.

62’NCİ KURTDERELİ GÜREŞLERİ BAŞLIYOR

Güreşler öncesi Kurtdere Kırsal Mahallesi’ndeki hazırlıklar tamamlandı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, İsmail Ok ve Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş ile birlikte güreş alanında incelemelerde bulunarak, hazırlık çalışmalara yürüten belediye personeline kolaylık diledi.

Hazırlık çalışmalarında son rötuşların yapıldığını söyleyen Beldiye Başkanı Orkan, güreş ve sporseverleri güreşlere davet etti. Orkan, Kurtdereli geleneğine Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin sahip çıktığını söyledi.

SUBAŞI’DAN BÜYÜKŞEHİR VE KARESİ’YE TEŞEKKÜR

İncelemeler sonrası Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı ve İsmail Ok açıklamalarda bulunarak, güreşseverleri Kurtdere’ye davet etti. Güreşlerin bugün başlayacağını söyleyen Subaşı, “Tarihi ve geleneksel ata sporumuza verdikleri desteklerden dolayı gerek Balıkesir Büyükşehir Belediyemize, gerekse Karesi Belediyemize teşekkür ediyoruz. Hem güreşseverleri, hem de güreşecek olan sporcularımızı Kurtdere’ye davet ediyoruz. Nasrettin Hoca’nın dediği gibi ‘Duyan duymayanlara anlatsın.’ Tüm Türkiye’yi Balıkesir, Karesi ve Kurtdere’ye bekliyoruz” dedi.

OK: KUVAYİ MİLLİYE ŞEHRİ KARESİ’YE YAKIŞIYOR

Ak Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ise; Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden sonra Türkiye’nin en meşhur ve ünlü güreşlerin Kurtdere Güreşleri olduğunu söyledi.

Ok, “Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın şanına yakışır bir hazırlık var. Her yer her yönüyle, Kuva-yi Milliye şehri ve Karesi’ye yakışır şekilde süslenmiş. Şimdi pehlivanlarını bekler hale gelmiş. Ben bu sene yarışacak olan pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Burayı gelin gibi süsleyen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

2 BİN 500 PEHLİVAN DUALI ÇAYIRA ÇIKACAK

Bugün açılış etkinlikleriyle başlayacak olan güreşlerin programı şöyle:

Bugün saat 08.00’da Kurtdere Mahallesi’nde minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste 1, deste 2, deste 3 ve orta boyların boy ayrımıyla başlayacak, Kurtdereli Güreşleri saat 12:30’da Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın anıt mezarını ziyaretiyle devam edecek. Saat 12:45’te Mevlid-i Şerif’in okutulacağı programda saat 14:00’da mevlit yemeği verilecek. Saat 14:30’da resmi açılışı yapılacak olan güreşlerde mehter takımı gösterisi ardından yağlı güreş müsabakaları başlayacak. Saat 18:00’da Karesi Bey Türbesi önünden kortej yürüyüşü yapılacak, saat 19:00’da Kurtdereli Mehmet Pehlivan Anıtı’na çelenk sunulacak.

Yarın ise; yağlı güreş müsabakalarının yapılacağı Kurtdereli Güreşleri; 14 Ağustos Pazar günü saat 11:30’da başpehlivanların kura çekimi, saat 17:00’de Başpehlivanlık final güreşi ve saat 18:00’deki ödül töreniyle sona erecek. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP