Muhtarları dinledi, çalışmaları inceledi

0
121

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Manyas’ta il ve ilçe kurum müdürleriyle muhtarların katıldığı toplantıya başkanlık etti. Şıldak, ilçede devam eden çalışmaları inceledi, şehit ailesini ziyaret etti.

Vali Hasan Şıldak, İlçe programlarına Manyas ile devam etti. Manyas’ta bölge, İl ve İlçe kurum müdürleri ile muhtarların katıldığı toplantıya başkanlık yapan Vali Hasan Şıldak, ilçede yürütülen çalışmalar ve projeleri değerlendirdi, ihtiyaçları ve talepleri dinledi.

Kaymakam Koray Çelik ve Belediye Başkanı Tarcan Barçın’dan brifing alan Vali Şıldak, toplantıya katılan kurum müdürlerinden ilçedeki sorumluluk alanlarında yapılan çalışmalarla ilgili açıklamaları dinledi. Toplantıda  eğitimden sağlık hizmetlerine, tarım ve hayvancılıktan sportif faaliyetlere kadar bir çok konu görüşüldü.

İlçe Değerlendirme Toplantılarına önem veren Vali Hasan Şıldak, mahallelerinde yaşadıkları sorunları aktarmaları için mahalle muhtarlarına söz verdi.

Şıldak, değerlendirme toplantıların sonuç odaklı çalışmalar için çok verimli olduğunu söyledi. Sorunların çözüme ulaşması yönünde çalışmaların yapılacağını belirtti.

Vali Hasan Şıldak, “Manyas 18 bin nüfusa sahip, 50 mahallesiyle, daha çok tarımın hakim olduğu, özellikle son yıllarda pirinç üretiminin ön plana çıktığı bir ilçemiz. Bunun yanı sıra, mısır, domates ve hayvancılık da geçim kaynakları arasında yer alıyor. Yüksekokulumuzda önemli sayıda öğrencimiz okuyor” dedi.

“KUŞ CENNETİ MARKA DEĞERE SAHİP”

Manyas denilince herkesin aklına Manyas Kuş Cenneti geldiğini kaydeden Vali Şıldak, “Kuş Cenneti marka değere sahip. Gölün büyük kısmı Bandırma sınırlarında fakat teknik ismi Manyas Kuş Cenneti olarak yerleşmiş durumda. Manyas’ta sulama oranı bir hayli yüksek. Sulanabilir arazilerinin yüzde 60 gibi büyük kısmı sulanıyor. Bu devlet yatırımı olarak buraya verilen büyük bir imkandır. Çiftçimiz bunu iyi değerlendirmeli. Hem sulama konusunda hem de toplulaştırma konusunda Devlet Su İşlerimizin güzel işler yaptığını ifade etmek istiyorum” dedi.

GENÇLİK MERKEZİ AÇILACAK

TOKİ konutlarının ilçede büyük bir imkan sağladığına değinen Şıldak, “Gençlik Merkezimiz gençlerimize, kendini genç hisseden insanlarımıza kısa zaman sonra hizmet vermeye başlayacak. İki yıl içinde tamamlanmasını planladığımız Hükümet Konağı da önemli bir yatırım olarak ilçemize kazandırılacak. Yakından takip ettiğimiz iki çalışma var. Bunlardan biri Organize Sanayi ile ilgili. Tarım OSB’ler, İhtisas OSB’ler çok zorlu süreçler. Manyas’ta sanayi sitesi girişimi çok yerinde bir girişim. Bunu destekliyoruz ve takibini de yapacağız. İlçemizde fiili kapasiteyle 50 yatağa kadar çıkarılabilecek hastane, aile sağlığı merkezi, acil sağlık hizmetlerinin yürütüleceği 112 Merkezi, çok kısa sürede  hayata geçirilecek sağlık yatırımları olacak” dedi.

“KUŞ CENNETİ’NDE ÇALIŞMALAR BU YIL BİTECEK”

Manyas Gölünün bölgenin turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Şıldak, “Ben Kuş Cennetini ilk geldiğimde donatımın çok yetersiz olduğunu, gelen ziyaretçilerin oturacak bir alanı bile bulunmadığını gördüm ve üzüldüm. Hızlı bir şekilde Milli Parklar buraya yatırım takviyesinde bulundu. Bu yıl artık bunun büyük bir kısmı bitecek. Seneye de oradaki çalışmaların çevre düzenlemesi dahil tamamının bitmesi gerekiyor. Sadece Kuş Cenneti Milli Parkı’nın içerisi değil dışarıdaki köylerimizin de fayda sağlayacağı şekilde gölün çevresini de turizme dahil etmemiz lazım. Bu konuda çalışmaları yakından takip ediyorum. Çünkü Balıkesir dendiğinde ilk akla gelen Manyas Kuş Cenneti diye bir şey var. Buranın turizme kazandırılmasını çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Muhtarların, kurumların yürüttüğü çalışmalardan haberdar olmaları açısından İlçe Değerlendirme Toplantılarının önemli olduğunu kaydeden Şıldak, sözlerine şöyle devam etti: “Kurumlarımızla sizleri birebir dinleyerek taleplerinizi aldık. Ben kurumlarımızın vatandaşımızla ve özellikle muhtarlarımızla yüz yüze çalışmasını çok önemsiyorum. Bu şekilde bütün ilçelerde bu toplantılarımızı yapıyoruz. Sizlere de kapımızın her zaman açık olduğunu ifade ediyorum. Her salı günü muhtarlarımız bize randevu almadan öğleden önce gelebilirler, görüşebilirler. Yine kurumlarımızın da kapısı sonuna kadar açık. Önemli olan ülkemizin gelişmesi, köylümüze de şehirde oturana da iyi hizmet sunulmasıdır.”

Toplantının ardından Manyas programına devam eden Şıldak, Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Anadolu Lisesi’nde atölyelerde ziyaret ettiği öğrencilerle sohbet eden Şıldak, hayvan sağlığı alanında derslerini pratik yöntemlerle pekiştiren öğrencilerin tedavi ettikleri köpeğin durumu ile ilgili bilgi aldı.

Meslek Liselerinin kalifiye iş gücünde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Hasan Şıldak, Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin gıda laboratuarı, çocuk gelişimi atölyesi, sanat uygulama atölyesi ve müzik atölyesini gezdi. Öğretmenlerle de bir araya gelen Şıldak, Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin farklı alanlarla yeteneklerini ön plana çıkaran, kendini geliştirmeye hevesli öğrencilerle dolu olduğunu söyledi.

İlçede Eski Manyas Mahallesi’ne de giden Vali Şıldak, mahalle sakinlerinin talep ve ihtiyaçlarını dinledi. Şıldak, taleplerin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi.

Vali Şıldak, Manyas’ta şehit Polis Memuru Cem Genç’in ailesini ziyaret etti. Aile ile bir süre sohbet eden Şıldak, ziyaret anısına şehidin fotoğrafının ve bilgilerinin bulunduğu tabloyu takdim etti. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here