Nedim Veske: İş kazası yaşanmayan işletmelere prim desteği var

Yayınlanma Tarihi :

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, iş kazaları konusunda çarpıcı bir açıklamada bulundu. Veske, “Son 3 yılda iş kazası yaşanmayan işletmelerde işverenin ödemesi gereken işsizlik sigortası priminde yüzde 50 indirim yapılıyor. Teşvikten yararlanan işveren, bu yıl işçi başına aylık 35.77 lira ile 268.31 lira arasında daha az prim ödeyecek” bilgisini verdi.

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞÇİ İÇİN ÖNEMLİ BİR HAK”

Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğinin işçi için önemli bir hak olduğunun altını çizen Veske, “İşveren de bu hakkı personeline sağlamak zorunda. Sigortalı kişilerin; işini yaparken, işine giderken veya işiyle ilgili herhangi bir faaliyeti esnasında kaza geçirmesi ‘iş kazası’ kapsamına giriyor. En son açıklanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, 2019 yılında Türkiye’de 423 bin iş kazası meydana geldi ve 1147 kişi bu kazalar sonucu hayatını kaybetti” dedi.

“YÜZDE 50 DAHA AZ ÖDEYECEK”

Devletin, iş kazalarını en aza indirebilmek için 2019 yılında yeni bir teşviki devreye soktuğunu, buna göre, işyerinde gerekli önlemleri alarak çalışanını iş kazalarına karşı koruyan işverenin, prim indirimiyle ödüllendirildiğini hatırlatan Veske, “Son üç yılda işletmesinde ölümle veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası olmayan işveren, gelecek üç yıl işsizlik sigortası primini yüzde 50 daha az ödeyecek. Yani normal şartlarda yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payı, teşvik süresince yüzde 1 olarak uygulanacak” diye konuştu.

“268.31 LİRAYA KADAR PRİM DESTEĞİ SAĞLANIYOR”

Teşvik kapsamındaki işverenin, 2021 yılında brüt asgari ücretli (3.577,5 lira) bir çalışan için her ay 71.55 lira işsizlik primi ödemek yerine 35.77 lira yatıracağı bilgisini veren Nedim Veske, “Çalışan asgari ücretten yüksek maaş alıyorsa, işverenin aylık avantajı daha da artacak ve işçi başına 268.31 liraya kadar prim desteği sağlanacak. Örneğin inşaat sektöründe 20 çalışanı olan ve asgari ücret ödeyen işveren, her ay 715.4 lira daha az prim yatıracak. Başka bir sektörde 20 çalışanı olan ve tavan ücret (asgari ücretin 7.5 katı) yani bu yıl için 26 bin 831 lira ödeyen işveren ise aylık 5 bin 366 lira daha az prim yatıracak” dedi.

“SİSTEM, KONTROLÜN ARDINDAN BAŞVURUYU ONAYLIYOR”

Teşvikten yararlanacak olan işverenin ayrıca SGK’ya başvuruda bulunmasının gerekmediğini belirten Veske, tüm iş kazalarının SGK’ya bildirildiğini, dolayısıyla kurumun iş kazası yapmayan şirketleri tespit edebildiğini ve teşvik uygulamasını da otomatik başlattığını söyledi. Veske, “Ancak teşvikten yararlanırken şartlardan herhangi birinin kaybedilmesi halinde, tekrar faydalanmak için SGK’ya müracaat zorunlu. Başvurular, işveren sisteminden ‘Çok Tehlikeli İşyerleri İçin İşsizlik Sigortası Primi Teşvik Yönetimi’ ekranından yapılabiliyor. Sistem, kontrolün ardından başvuruyu onaylıyor” diye konuştu.

“BİLDİRİM YAPMAYAN İŞYERLERİ TEŞVİKTEN 5 YIL SÜREYLE TEKRAR YARARLANAMIYOR”

Prim indiriminden yararlanırken meydana gelen iş kazasını yasal süresinde yetkili makamlara bildirmeyen işverenden, faydalandığı teşvik tutarı ile eksik ödediği teşvik tutarları gecikme zammı ve faiziyle birlikte tahsil edildiğini hatırlatan Veske, “Bildirim yapmayan işyerleri teşvikten 5 yıl süreyle tekrar yararlanamıyor. İş kazası bildiriminin; kolluk kuvvetlerine derhal, SGK’ya ise olayın meydana geldiği tarihi takip eden 3 iş günü içerisinde yapılması gerekiyor. Bildirim süresinin son günü resmi tatile veya hafta tatiline denk gelirse, tatili takip eden ilk iş gününde de bildirim yapılabiliyor. İş kazası olan ve bunu bildiren işveren de 3 yıl süreyle teşvikten faydalanamıyor. Teşvikten bir kez yararlanan işveren ise aranan koşulları sağladığı sürece prim indirimini almaya devam ediyor” bilgisini verdi.

“3 YIL BOYUNCA DA İŞ KAZASI YAŞANMAMALI”

Veske, açıklamasının sonunda şu bilgileri paylaştı: “Uygulama; ilk etapta iş kazalarının daha yoğun yaşandığı ‘çok tehlikeli sınıftaki’ sektörlerde hizmet veren işverenleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Prim indiriminden faydalanmak için, İşin çok tehlikeli sınıfta olması, 10’dan fazla çalışanın bulunması ve Son 3 yılda ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazasının meydana gelmemesi gerekiyor. Teşvikten ilk defa bu yıl yararlanmak için 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işyerinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmamış olması gerekiyor. Bu koşulları sağlayan işyerlerinde 1 Ocak 2021- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında prim indirimine gidilecek. Bu hakkın kaybolmaması için işyerinde; indirim alınacak 3 yıl boyunca da iş kazası yaşanmamalı. Ayrıca işyerinin kapanması, tehlike sınıfının değişmesi ve çalışan sayısının 10’un altına düşmesi de hak kaybı nedeni.” Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP