DOLAR28,9762% 0.05
EURO31,8548% 0.21
STERLIN36,8348% 0.23
FRANG33,1915% 0.15
ALTIN1.903,35% 0,10
BITCOIN1.097.5760.173

Ömer Seyfettin anıldı

Yayınlanma Tarihi :

Milli edebiyat akımının öncülerinden ve modern Türk öyküsünün kurucusu Ömer Seyfettin, ölümünün 101’nci yılında törenle mezarı başında anıldı.

Ömer Seyfettin’i anma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Grup Başkanvekili İsmail Doğan Subaşı, İstanbul’daki Balıkesir-Gönen Hemşehri Dernekleri temsilcileri ile Ömer Seyfettin okuyucuları katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz Gönen’den getirilen toprağı Ömer Seyfettin’in kabrine serpti.

“ÖMER SEYFETTİN GÖNEN’İ DÜNYAYA TANITTI”

Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ömer Seyfettin’in Türk Edebiyatı ile birlikte Cumhuriyet’in ilerlemesine de eserleriyle katkıda bulunduğunu söyledi.

Akın, “Büyük usta yazar, Türk hikaye edebiyatına değer katan bir isimdir. Büyük yazarlar yaşadığı ülkelerin değerlerini yazarlar. Ömer Seyfettin de değerlerimizi en iyi kaleme alan yazarlarımızdan biridir ve toplumumuza okumayı sevdiren yazarlar arasındadır. Ömer Seyfettin, öyküleriyle Türk dilinin sadeleşmesine öncülük etmiştir ki bu çok önemli bir çabadır.

Çünkü, kendisi Cumhuriyetin kurucu fikirlerini ancak bu şekilde anlatılabileceğine inanıyordu. Döneminin dilini oluşturan Seyfettin, hiç tartışmasız çok büyük bir yazardır. Ömer Seyfettin’in eserlerine ve düşüncelerine sahip çıkmalıyız. Gönenli yazar Ömer Seyfettin hikayeleri ile Gönen’i sadece Türkiye’ye değil dünyaya da tanıttı. Ömer Seyfettin öykülerinde bu toprakların kültürü anlatmış bir dünya yazarıdır. Türk Edebiyatı’nın en büyük hikayecilerinden birisidir. Ömer Seyfettin Gönen’in, Türkiye’nin bir değeridir. Geçmişimize ve değerimize sahip çıkan bir nesil olarak Ömer Seyfettin gibi bir usta yazarımıza sahip çıktığımızı düşünüyorum. Ölümünün 101’nci yılında saygıyla ve rahmetle anıyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM YAP