DOLAR28,9363% 0.04
EURO31,2265% 0.23
STERLIN36,3615% 0.06
FRANG33,0763% 0.1
ALTIN1.886,74% 0,15
BITCOIN1.279.8710.964

“Pandemi ve Çocuk”

Yayınlanma Tarihi :

Özel Mini Kulüp Anaokulu Müdürü Şahinur Kılıç, “Çocukların oynamaya, keşfetmeye, akranları ile bir arada olmaya ihtiyaçları var. Çocukların eğitim hayatlarının en önemli basamağı okul öncesi dönem” dedi.

Özel Mini Kulüp Anaokulu Müdürü Şahinur Kılıç, HABERCİ’ye yaptığı ‘Pandemi ve Çocuk’ temalı açıklamada tüm dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu pandemi sürecinden olumsuz etkilenenlerin başında, okul öncesine devam edemeyen çocukların geldiğini söyledi.

Çocukların eğitim hayatlarının en önemli basamağının okul öncesi dönem olduğunun altını çizen Kılıç, şu değerlendirmede bulundu: “Çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişiminin yüzde 70’i, bu dönemde tamamlanmaktadır. Çocukların bu yıllarda kazandıkları deneyimler ileri ki yaşlarında daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Okul öncesi eğitimin saymakla bitmeyen yararlarından ne yazık ki bu süreçte çok fazla çocuğumuz yararlanamadı veya kısmen yararlandı. Bir eğitimci ve anne olarak bu durum beni çok üzüyor. Küçücük çocuklarımız henüz idrak etmekte bile güçlük çektikleri bu süreçte birçok sorunla baş etmek zorunda kaldılar.

Bu salgın hastalık hepimizin hayatında birçok şeyin değişmesine neden oldu. Çocuklarımızda sevdiklerini kaybetme korkusu oluştu. Hayatımıza getirdiğimiz kısıtlamalar bizleri ve çocuklarımızı hem psikolojik hem de sosyal yönden olumsuz etkiledi. Bu çağdaki çocukların oynamaya, keşfetmeye, akranları ile bir arada olmaya ihtiyaçları varken maalesef evde televizyon ve bilgisayara daha bağımlı hale geldiler. Kaygıları artan, cesaretleri kırılan ve tedirginlik gösteren çocukların bu durumdan kurtulabilmeleri için tüm pandemi tedbirleri alınarak akranları ile birlikte olmaya, sosyalleşmeye, kendini güvende hissetmeye, yaşamsal becerilerini devam ettirmeye ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçların doğru bir şekilde karşılanması için, okul öncesi eğitim kurumlarına büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Okulumuz pandemi sürecinde üzerine düşen bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmektedir. Bu dönemde bize ihtiyaç duyan ebeveynlere ve öğrencilerimize Covid-19 tedbirlerini büyük bir titizlikle uygulayarak hizmet vermekteyiz. Birçok anne ve baba pandemi sürecinde çocuğunu anaokuluna gönderip göndermeme konusunda kararsız kaldılar. Bir yandan da çalışan anneler çocuklarını bırakacak güvenli bir yer bulmak konusunda sıkıntı yaşadılar. Okula gidemeyen ve evde kalan çocuklarda içe kapanma, çekingenlik ve agresif davranışlar artış gösterdi. Oysaki bu çağdaki çocuklarımızın akranlarıyla birlikte zengin uyarıcı bir ortamda oynamaya ve öğrenmeye ihtiyaçları var.

Bu nedenle çocuklarımız için çok önemli olan bu yaşları tüm tedbirlerini almış, güvenli anaokullarında eğitim alarak iyi değerlendirmelerini istiyoruz. Yakında her kademede yüz yüze eğitime geçişin yaşanacağını düşünüyorum. Bu zorlu sürecin çocuklarımızın üzerindeki bu olumsuz etkilerini azaltıp, onları kaygılarından arındırıp kendi hayal dünyalarına dönmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz. Çünkü bir daha dönemeyecekleri bu yılları oynayarak, paylaşarak, öğrenerek dolu dolu geçirmelerini istiyoruz.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP