DOLAR27,1669% 0.16
EURO28,9979% 0.31
STERLIN33,3783% 0.08
FRANG30,0386% 0.23
ALTIN1.684,01% 0,56
BITCOIN727.0990.532

Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan: Pandemi her çocuk üzerinde aynı etkiyi yapmaz

Yayınlanma Tarihi :

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan ebeveynlerin, pandemi sürecinde yaşadığı kaygılardan birinin de çocuklarının psikolojisi olduğunu söyledi.

Ailelerin birçoğunun çocuklarının bu dönemi ruhsal açıdan da sağlıklı geçirmeleri için ne yapmaları gerektiğini merak ettiğini belirten Ceylan, bu konuda çeşitli önerilerde bulundu. Dünyanın güvenli bir yer olduğuna dair hislerin tohumlarının çocukluk yaşlarda atıldığını anlatan Ceylan, “Çocuklar, karnının acıktığında aç kalmayacağını, korktuğunda sığınabileceği bir kucak olduğunu bu yaşlarda öğrenir” dedi.

“PANDEMİDE EVDE GEÇİRİLEN ZAMAN ARTTI”

Pandemi sürecinde evde birlikte geçirilen zamanın arttığını, bebeğin ihtiyaçlarını yakından izlemek ve bunlara cevap verebilmenin daha fazla mümkün olduğunu, ancak ebeveynin kendi yaşadığı kaygının, korkunun ve stresin bebeğe yansıması olasılığının da yüksek olduğunu anlatan Dr. Ceylan, “Eşlerin işbirliği ile iş bölümü yapmaları, çocukların ihtiyaçlarını gerçek anlamda duyabilmelerini ve karşılamalarını, onların güven içinde olmalarını sağlar” dedi.

“ÇÖZÜM, ÇOCUĞU İÇTENLİKLE DİNLEMEKTE”

Okul öncesi dönemde keşfe çıkan çocuğun zaman zaman zorluklarla karşılaşsa da bunlarla başa çıkmayı öğrendiğini, dolayısıyla özerkliğinin, kendi kontrolünün kendi elinde olması gerektiğini ifade eden Ceylan, “Pandemi döneminde çocuğun hem korunma ihtiyacına, hem de bu özerklik ihtiyacına cevap vermek ebeveynler açısından oldukça zordur. Bunun çözümü çocuğu içtenlikle dinlemekte yatar, çünkü çocuklar, izin verilirse, ihtiyaçlarını net bir şekilde konuşarak veya davranışları ile anlatırlar. Bunu duyabilmek, sonrasında da açıklayıcı ve ilgi dolu bir çerçevede sevgi ve destek dolu sözcük ve davranış sunmak çok önemlidir” diye konuştu.

“KARARLARDA ÇOCUĞA SÖZ HAKKI VERİN”

İlkokul çağındaki çocuğa, kendisi ile ilgili alınan kararda söz hakkı verilmesini öneren Ceylan, çocuğa ödevlerini düzenli yapmasına yardımcı olurken, oyuna ve koşullar izin verdiğince arkadaşlarına zaman ayırmasına da destek olunmasını tavsiye etti. Corona virüs nedeniyle olağanüstü bir durum içinde olunduğunu, bunun travmatik bir dönem olduğunu, yakında geçeceğini kaydeden Ceylan, “Bu zor koşullarda sadece çocuğun yanında olabilmenin bile ona çok iyi geldiğini, bu süreçte gelişiminde bazı aksaklıklar yaşansa bile, çocuğun yanında olmanın bunu ileride telafi edebilmesine zemin hazırladığını kendimize hatırlatalım” dedi.

“FIRSAT VERELİM”

Pandemide ergenlik yaşlarında olanların, en çok zorlanan yaş grubu olduğunu ifade eden Ceylan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu dönemde önemli olan, çocukluk yaşlarında olduğu gibi ergenin de ihtiyaçlarını dile getirebileceği bir ortam sunmak, onu dinlemek ve ihtiyacı ne ise onu karşılamaktır. Çözüm, ergenin çocukluk-yetişkinlik arasındaki geçiş sahnesi dansında ona eşlik etmek, dansına ayak uydurmaktır. Ergenlik dönemindeki çocuklarımızın pandemi sürecinde kendilerine ait bir alan açabilmeleri için onlara fırsatlar yaratalım, yasaklayıcı olmayalım. Ergenin birey olma yolunda yanında yürüyelim, fakat yolunu biz çizmez, kendisine fırsat verirsek onun açısından daha sağlıklı olacaktır.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP