DOLAR28,9310% 0.02
EURO31,1894% 0.1
STERLIN36,3576% 0
FRANG33,0855% 0.08
ALTIN1.883,92% 0,00
BITCOIN1.273.547-0.543

Şükranla andık

Yayınlanma Tarihi :

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıldönümünde vatan uğruna canlarını düşünmeden veren kahraman şehitler dualarla anıldı. Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen törende Vali Hasan Şıldak, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı, şehitler için aileleriyle birlikte dua etti.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yılı anma etkinlikleri Garnizon Şehitliği’nde yapıldı. Törene Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı Haydar Filiz, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Pakize Mutlu Aydemir ile protokol üyeleri katıldı. Hava Pilot Binbaşı Ekrem Çekin, Çanakkale Zaferi’nin şanlı tarihinin anlattı.

“DÜNYANIN DERS ALACAĞI DESTAN YAZILDI”

Hava Pilot Binbaşı Çekin, “Mazisi insanlık tarihiyle başlayan yüce Türk Milleti dünya tarihine unutulmayacak, ders alınacak ve yaşatılacak birçok destan yazmıştır. Ancak, bir benzeri dahi yoktur ki; insan dayanıklılığı, inisiyatifi, cesaret ve kararlılığı bir ülkenin geleceği üzerinde bu kadar tesirli olsun.

Çanakkale Zaferi dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk milletinin belirleyici bir rol oynadığı Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Yüce Türk Milleti’nin kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı, Türk milletinin kaderinin ve zamanın akışının değiştiği tarihi bir olaydır. Bir milletin gücü, saygınlığı, onuru, bağımsızlığı ve mutluluğu şehit kelimesinde gizlidir. Aziz vatanımızı kanı ve canı pahasına şan ve şerefle korumuş ve en kutsal mertebeye ulaşmış aziz şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Vatanın bölünmez bütünlüğüne yönelik tehditler karşısında bu büyük millet şehit olmayı her zaman bir onur ve gurur kaynağı olarak görmüştür. ‘Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ dizesi bu anlayışımızın bir göstergesidir. Bağımsız bir devlet olarak atalarımızın bizlere emaneti olan bu topraklarda dünyanın saygın devletlerinden biri olarak yaşamamızı şehitlerimize borçlu olduğumuzun bilinci içerisindeyiz. Gurur duyuyoruz; çünkü onlar bu kutsal vatanı ve şanlı al yıldızlı bayrağı canlarını feda ederek bize emanet ettiler. Kıvançlıyız; çünkü öleceğini bile bile gözünü bile kırpmadan düşman üzerine giden, dünyada bileği bükülemeyen en cesur ve en şerefli askerlere Mehmetçiğe sahibiz. Onlar; Çanakkale’de, İnönü’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da Mustafa Kemal ile yokluklar içerisinde destan yazdı. Onlar, Büyük Taarruzla Yunan’ı denize dökerek Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşini ölümsüzleştirdiler. Onlar; Kıbrıs’ta paraşütlerle ölüm makinelerinin üzerine korkusuzca atladılar. Ve onlar içeride ve dışarıda bölücü eşkıyaya karşı amansız bir mücadele vererek şehit oldu. Sen güneşimizsin bizim ey meçhul şehit. Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta” dedi.

Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı Haydar Filiz, Şehitlik Defterini imzaladı. Şehitlik Defterinin imzalanmasının ardından Garnizon Şehitliği’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilerek, şehitler için dua edildi. Duanın ardından şehit kabirlerine karanfil bırakan il protokolü, şehit ailelerine bir kez daha sabırlar diledi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP