Yayınlanma Tarihi :

Tam burslu okuyacaklar

Sporcu öğrencilerin eğitiminde işbirliği protokolleri kapsamında; Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve kurum temsilcileri tarafından ilave olan okulların protokolleri imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Özel Öğretim Kurumları arasında düzenlenen Sporcu Öğrencilerin Eğitiminde İşbirliği protokolü çerçevesinde başarılı olan sporcu öğrencilerin yüzde 100 burslu olarak eğitim görmeleri sağlanıyor.

Sporcu öğrencilerin kişisel, sosyal ve sportif gelişmelerinin amaçlandığı protokolle Balıkesir’e verilen 46 kişilik kontenjan, ilave okulların katılımlarıyla 75’e çıkmış oldu.

Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF), Dünya Gençlik Olimpiyatları ve Ulusal Spor Faaliyetlerinde madalya alan sporcular bu olanaklardan yararlanabilecek. Böylece başarılı kriterlere uygun sporcular, yüzde 100 burslu olarak istediği okulda öğrenimi sürdürecek.

Milli sporcuların eğitimlerinden geri kalmadan da büyük başarılara imza atacak olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Sporcu bursu ile belirli başarı kriterlerini sağlayan genç sporcular, kazandıkları bölümlerde yüzde 100 burslu şekilde okuyabilecekler. Kurumlarımızla işbirliği protokolleri ile bu ülke eğitimli, nitelikli, sağlıklı, başarılı gençlerin omuzlarında yükselecektir” dedi.

Spor ve eğitimin birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olduğunu dile getiren Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu da “”Her başarı önemlidir. Ancak başarının kendisi kadar, başarının emeğin, takdir edilmesi de önemlidir. Daha önce Bakanlığımızın yaptığı protokollerle binlerce sporcumuz bu olanaklardan faydalandırıldı. Bizlerde şehir olarak protokole dâhil olacak Özel Öğretim kurumlarıyla irtibata geçerek uygulamayı anlattık. Sağ olsunlar bizde varız dediler ve böylece kontenjanımızı 46’dan 75’e çıkarmış olduk. Böylece şehrimizde alanında başarılı sporcularımızı bu olanaklardan faydalandırmış olacağız. Protokole destek olan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve protokol imzaladığımız özel öğretim kurumlarımıza teşekkür ederim. Bizlerde başarılı sporcularımızın her zaman yanında olacağız. Sayın Bakanımızın böyle bir uygulamayı başlatmış olması, spora ve sporcuya verdiği destek dolayısıyla şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP