Tarlada Sıfır Atık 10 kuzu kazandırdı

0
154

Doğa dostu, sürdürülebilir tarım için önemli bir adım atan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Gönen’de kadın çiftçilerle birlikte sürdürdüğü ‘Tarlada Sıfır Atık’ projesi büyük ilgi görüyor. Proje kapsamında tarladan 5 tonun üzerinde atık toplayan 10 kadın çiftçiye birer Balıkesir Kuzusu hediye edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte ‘Önder Kadın Çiftçilerle Tarlada Sıfır Atık’ projesini başlattı.

5 TONDAN FAZLA ATIK TOPLANDI

Kooperatif bünyesinde bulunan 13 köyde hayata geçirilen proje kapsamında, tarladan 5 tondan fazla zirai ve tarımsal atık toplayan 10 kadın çiftçiye birer Balıkesir Kuzusu hediye edildi.

Projeyle; tohumun tarlaya düştüğü andan hasada kadar geçen süre içerisinde açığa çıkan, plastik atıkların ve kullanılmış zirai ilaç ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılarak doğaya verdiği zararın önüne geçilmesi hedefleniyor.

PROJE YAYGINLAŞTIRILACAK

‘Tarlada Sıfır Atık’ projesiyle bir yandan tarımsal atıkların yarattığı çevresel kirliliğin azalmasını sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da her 500 kilogram zirai ve tarımsal atık toplayan kooperatif üyesine bir toklu kuzu hediye ederek, atıkların toplanmasını teşvik ediyor ve bölgedeki çiftçilere sosyo-ekonomik destek sağlıyor. Böylelikle iklim değişikliği ve kuraklığın önlenmesine yönelik olarak tarımsal atıkların yarattığı çevresel kirliliğin azaltılması sağlanıyor. Gönen’e bağlı 13 köyde uygulanan ve kadın çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği projenin yaygınlaştırılması planlanıyor. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here