DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.120.6421.189

Tedbir ve denetimler en üst seviyeye çıkarıldı

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir’de korona virüs vaka sayılarının alınan tüm önlemlere rağmen artış göstermesi üzerine Vali Hasan Şıldak başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, tedbirler ve denetimlerin  en üst seviyeye çıkarılmasına karar verdi. Sanayi tesislerinde denetim yapılacak, toplu taşıma ve bütün servis araçlarında HES kodu uygulaması yapılacak, yolcu kapasiteleri denetlenecek.

Balıkesir’de korona virüs vakalarının artması üzerine, İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Hasan Şıldak başkanlığında yaptığı toplantıda, yeni kararalar alarak, tedbir ve denetimleri en üst seviyeye çıkardı.

“ALINAN TÜM KARARLAR, EKSİKSİZ OLARAK EN ÜST DÜZEYDE UYGULANACAK”

Valilikten yapılan açıklamada, salgın hastalığın  son bir haftalık dönemde Balıkesir’in bir çok noktasında tekrar yükseliş eğilimine girdiğine dikkat çekildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından daha önce alınarak hayata geçirilmiş olan bütün kararlar, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve kolluk birimleri tarafından İl genelinde eksiksiz olarak en yüksek düzeyde uygulanacak.  Kolluk birimleri ve denetim ekipleri tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler en üst seviyeye çıkarılacak.

SANAYİ TESİSLERİ VE FABRİKALARDA DENETİM YAPILACAK 

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karara göre Balıkesir’de faaliyet gösteren bütün sanayi tesisleri ve fabrikalarda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş olan tedbirler eksiksiz olarak uygulanacak. Söz konusu yerler Valilik bünyesinde oluşturulan denetim komisyonları tarafından denetlenecek.

Toplu ulaşım araçları ve bütün servis araçlarında HES kodu uygulaması ve yolcu kapasitesi yönünden her gün trafik ve zabıta birimleri tarafından kesintisiz olarak denetim yapılacak. Kırsal mahallelerde bulunan süt toplama alanlarında vatandaşların maske ve mesafe kurallarına uymaları konusunda Kaymakamlıklar tarafından yapılacak koordinasyon çerçevesinde uyarı ve denetim yapılacak.

Kırsal mahallelerde faaliyete kapalı olan kahvehaneler ve bakkal, market gibi yerler ile bunların çevresinde toplanılmasına ve oturulmasına izin verilmeyecek. Bütün yerleşim yerlerinde iş yerlerinin önünde, cadde ve sokaklarda, çay ocaklarının çevresinde toplu halde bulunulması, oturulması ve mesafe kuralının ihlal edilmesi engellenecek.

TAZİYE, MEVLİT VE TOPLU YEMEK ETKİNLİKLERİNE  İZİN VERİLMEYECEK

Hastalığın bulaş riskinin artmasına sebep olan toplu yemek, taziye, mevlit vb. mesafe kuralı ihlali oluşturacak etkinliklere izin verilmeyecek. Vatandaşlara akraba, komşu, hasta vb. ev ziyaretleri yapılmaması, gün düzenlenmemesi konusunda uyarıda bulunulacak. Apartman ve site gibi toplu ikamet alanlarında bahçe gibi ortak kullanım alanlarının toplu şekilde kullanılmasına izin verilmeyecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARINDA DENETİMLER ARTTIRILACAK

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde vatandaşlar tarafından kendilerine sağlanan bazı imkân ve kolaylıkların istismar edilmesi engellenecek. Bütün kolluk birimleri tarafından sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde denetim yapılacak, taşıt araçlarında bulunanlara ve yayalara dışarıda bulunma sebepleri sorulacak, ibraz edilen belgelerin gerçek durumu yansıtıp yansıtmadığı incelenecek.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP