DOLAR27,1626% 0.14
EURO28,9074% 0
STERLIN33,2934% -0.17
FRANG29,9753% -0.03
ALTIN1.681,98% 0,44
BITCOIN726.091-0.098

‘Toplum İçin Gelecek’e tam not

Yayınlanma Tarihi :

Gençlerin toplumsal sorunları anlaması, özümsemesi, çözüm önerileri ortaya koyması için Kayabey Şehit Ferruh Kulaoğlu Ortaokulu öncülüğünde başlatılan ‘Toplum İçin Gelecek’ projesi katılım sağlayan sivil toplum kuruluşları başkanlarından tam not aldı.

Proje, Şubat ayında hayata geçirildi. Kayabey Şehit Ferruh Kulaoğlu Ortaokulu’nun yanı sıra Yarış Ortaokulu, Gazi İmam Hatip Ortaokulu ve Ali Hikmet Paşa Ortaokulu da projede yer alıyor. Projeye İstanbul’dan Osman Nuri Bakırcı Ortaokulu, Nevşehir’den Ahmet Ergün Ortaokulu, Şırnak’tan Üçtepe Ortaokulu ve Adana’dan Şehit Süleyman Özcan Ortaokulu da dahil oldu.

STK’LARIN TEMSİLCİLERİNDEN ÖĞRENİYORLAR

Öğrencilerin Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK) daha yakından tanımaları için sivil toplum kuruluşlarının bir üyesi gibi olayları içinde yaşamak, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini izlemek ve onların görevlerini yakından takip etmek, çocukların duyuşsal ve bilişsel olarak kapsamlı bir şekilde sivil toplum kuruluşlarını kavramalarını sağlamak amacıyla başlatılan proje kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Proje sayesinde; sivil toplum kuruluşu nedir, sivil toplum kuruluşları nelerdir, özellikleri, amaçları ve görevleri hangileridir gibi soruların yanıtlarını öğrenen çocuklarda farkındalık uyandırılarak bu tür soruları, çocukların sivil toplum kuruluşlarının içine girerek bir sivil toplum kuruluşu üyesinden öğrenmesi sağlanıyor.

STK buluşmalarının ilki Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kocaeli Ekip Lideri Abdurrahman Eke, TEMA Balıkesir Temsilcisi Metin Kuter, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Balıkesir İl Müdürü Erhan Kınacı ve Hayvanları Koruma Derneği Balıkesir İl Başkanı Makbule Oğuzkut, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

BİRÇOK ETKİNLİK YAPILDI

Öğrencilerin toplumsal konulara karşı daha duyarlı olmaları hedefiyle, toplumsal problemleri bu konuda çalışmalar yapan gönüllü insanlardan dinlenmesinin sağlandığı etkinlikler kapsamında bu güne kadar; deprem çantaları hazırlandı, el afişleri yapılarak dağıtıldı, şarkılar yazıldı, illerin bitki örtüleri tanıtıldı, komşularla yemekler paylaşıldı, aile içindeki sorumluluklar ile ilgili çalışmalar yapıldı, sahipsiz hayvanları beslenerek gazete hazırlandı, ortak şiirler yazıldı, sanal sergiler oluşturuldu, e-book hazırlandı. Mustafa ATİK

YORUM YAP