DOLAR28,9310% 0.02
EURO31,1894% 0.1
STERLIN36,3576% 0
FRANG33,0855% 0.08
ALTIN1.883,92% 0,00
BITCOIN1.273.547-0.543

Türk Eğitim Vakfı: Kendine yeten geleceğe yetişen kızlara destek olalım

Yayınlanma Tarihi :

Türk Eğitim Vakfı, pandemi sürecinde eğitime erişimi kısıtlanan binlerce kız öğrenci için harekete geçti. Türkiye’yi kızların sesi olmak için desteğe çağırdı. Geçen bir yıl içerisinde hemen her alanda sayısız olumsuzluklara yol açan COVID-19 salgını, kız öğrencilerin eğitime erişimini de kısıtladı.

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) yaptırdığı araştırmaya göre pandemide öğrenimlerine evden devam eden kızların, ev işi yükü daha da arttı. İnternete ulaşımda evde yaşayan erkeklere göre yüzde 30 dezavantajlı olan kız öğrenciler, bu süreçte evdeki kardeşlerine bakmak ve ev işlerine destek olmak durumunda kaldı. Ve internet ve bilgisayar kullanımında evdeki erkek öğrencilerden sonra geldikleri için eşit bir eğitim hakkına sahip olamadılar.

Bu kapsamda yapılan araştırmada görüldü ki online ders alan her iki öğrenciden biri evde temizlik yaptığı için derslerine katılamıyor. “Eğitim, kız çocuklarının hayata eşit katılımları için tek fırsatları, tek şansları, tek umutları. Eğitimde fırsat eşitliği sunmak hepimizin sorumluluğu” diyen Türk Eğitim Vakfı, bu verilerden yola çıkarak ‘Kendine Yeten, Geleceğe Yetişen Kızlar’ projesini geliştirdi. “Daha çok kız öğrenciye destek olmayı amaçlıyoruz” açıklaması yapan Türk Eğitim Vakfı, burs fonuna küçük-büyük demeden yapılacak her katkının önemini vurguladı. Cengiz GÜNER

YORUM YAP