Türk-İş 70 yaşında

0
205

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) İl Temsilcisi Nedim Veske, Türk-İş’in 70’nci kuruluş yıldönümünde basın açıkla yaptı. Veske, yurdun en eski ve en büyük emek örgütü olan Türk-İş’in Pazar günü 70’inci yaşını kutlayacağını söyledi.

Türk-İş’in 31 Temmuz 1952’de kurulduğu günden bugüne kadar ülkemiz emekçilerine umut; adeta onlara kara deryalarda yol gösteren bir fener olduğunu, olmaya da devam ettiğini söyleyen Veske, “Türk-İş’in tarihi Türkiye emek mücadelesinin, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin tarihi haline geldi. Yurdumuzun tüm çalışanları, emeklileri; yaşamını alın teri dökerek kazananları, hakları söz konusu olunca yüzünü Türk-İş’e döner. İşçisi, köylüsü, esnafı Türk-İş ne diyor, Türk-İş ne yapıyor? diye sorar. Türk-İş emek mücadelesine öncülük eder, yol gösterir. Yani Türk-İş bir nevi kar küreyicidir.

Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımında Türk-İş başrolü oynar. Türk-İş yeri gelir masada, yeri gelir alanlarda mücadele verir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımında Türk-İş’in imzası vardır. Türk-İş’in verdiği mücadele kimse geçim sıkıntısı çekmesin, kimse çocuğunun önünde mahcup olmasın diyedir. Yani Türk-İş’in mücadelesi, herkesin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi için verilen mücadeledir. Türk-İş, toplumsal huzurun, üretilen refahtan emekçilerin hakça pay almalarıyla mümkün olacağına inanır. Türk-İş, işçinin, emekçinin evinde huzur olsun ki toplumun da huzuru olsun der. Türk-İş, sosyal adaleti savunur; birinin yiyip diğerinin bakmadığı, kıyametin kopmadığı yaşanır bir dünya için mücadele verir. Türk-İş, gerçek anlamda demokrasinin, işçilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesiyle kurulacağını söyler.

Onlarca yıla dayanan mücadele birikimiyle Türk-İş 70 yılı geride bıraktı. Onlarca yıl içinde buhranlı birçok dönemden geçen Türk-İş, örgütlü yüz binlerce üyesi ve yurdumuz emekçilerinin güveni sayesinde bugüne kadar geldi. Türk-İş yaşamını emeğiyle sürdüren hiç kimsenin başını öne düşürmedi, yüzünü kara çıkarmadı. Bundan sonra da çıkarmayacak. Yaşasın ekmek barış özgürlük mücadelemiz. Yaşasın Türkiye İşçi Sınıfı. Yaşasın Türk-İş.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here