DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN752.8491.124

Türkiye birincisi Susurluk’tan çıktı

Yayınlanma Tarihi :

Avrupa Komisyonunun öğrenme programının ana hareketi olarak başlatılan, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor programı olan Erasmus+’a entegre edilen eTwinning projesi kapsamında düzenlenen yarışmada Susurluk 5 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı afiş Türkiye birincisi seçildi.

Susurluk 5 Eylül Anadolu Lisesi Felsefe öğretmeni Ünzüle Avcı Köse’nin kuruculuğunu yürüttüğü ‘İçinde Ne Var?’ eTwinning projesi, 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımıyla hazırlanan afişte, ambalaj üzerindeki e-kodların anlamları yer alıyor.

Bandırma Hafsa Sultan MTAL, Kocaeli Fen Lisesi, Ankara Sincan Fatih MTAL, Bursa Muradiye MTAL, Konya Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk A.L okullarının da yer aldığı bir projede paketli gıdaya küreselleşme, beslenme, sağlık, güvenli gıda, tarihsel sureci gibi farklı açılardan bakarak, gıda okuryazarlığına katkıda bulunmayı amaçlanan yarışma ülke çapında büyük ilgi gördü.

Susurluk 5 Eylül Anadolu Lisesi öğrencileri ismiyle, sloganıyla, ambalaj tasarımıyla her şeyiyle kendi emekleri olan ‘Ask-ı Kara’ isimli hayali bir çikolata üretip bunu farklı açılardan analiz etti.

Elifnur Korur ve Yaren Kolluoglu çikolatanın hayatımıza ne zaman girdiği, küreselleşme ve kültürümüze etkileri ile ilgili web araçları kullanarak küçük bir sohbet hazırladı, Ayşenur Taş bu sohbeti video haline getirdi, Eslem Güngör, karekoda dönüştürdü ve son olarak Gülbahar Demir sosyal afişte konunun açıklamasını düzenledi. Sudenur Karaoglan ve Yağmur Güler çikolatanın isim belirleme sürecinde katkıda bulundu.

Birinciliği kazanan ‘İçinde Ne Var?’ afişinde, ürün etiketleri üzerinde bulunan işaretlerin ne olduğu, ürün içindekilerin sağlığımızı nasıl etkilediği, uygun koşullarda mı saklandığı gibi pek çok soruya cevap vermesiyle toplumsal bilinç kazandırmayı hedefliyor. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP