DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

Tuz uyarısı!

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, vatandaşları daha az tuz kullanmaya çağırdı. Keskin, “Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Ülkemizde her dört ölümden birisi yüksek tansiyon ile ilgilidir. Yüksek kan basıncı, inmelerin (felçlerin) de en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir. Aşırı tuz tüketiminin, mide kanseri, kemik erimesi, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir” dedi.

“DAHA FAZLA LEZZET, DAHA AZ TUZ”

İl Sağlık Müdürü Keskin, “Dünya Sağlık Örgütü hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram olarak önermektedir. 2008 yılında ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir. 2012’de yapılan araştırmaya göre tuz tüketimimiz günlük kişi başı 15 gram olarak bulunmuşken; 2017 yılında tekrarlanan araştırmada bu oran günlük kişi başı 9,9 gram olarak tespit edilmiştir.

Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Ülkemizde her dört ölümden birisi yüksek tansiyon ile ilgilidir. Yüksek kan basıncı, inmelerin (felçlerin) de en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir. Ayrıca aşırı tuz tüketiminin, mide kanseri, kemik erimesi, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını arttırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olmakta ve bu durum erken yaşta kemik erimelerine yol açmaktadır. Böylelikle kişilerin kaliteli yaşamları azalmaktadır. Böbrek hastalıklarında olumsuz etkisi olan sodyumun en fazla bulunduğu kaynak yemeklerde kullanılan tuzdur. Ayrıca hazır gıdaların içerisinde tuz bulunduğu unutulmamalıdır.

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Lezzetine bakılmadan yemeklere tuz eklenmemelidir.

Daima taze ve aşırı tuz içermeyen besinler tercih edilmelidir.

Satın alınan hazır ürünlerin etiketleri mutlaka okunmalıdır. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinler tercih edilmelidir.

Masada tuz kullanılmamalıdır. Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcılar tuz yerine tercih edilmelidir.

Turşu, ketçap, hardal, soya sosu vb. yiyeceklerin tuz içeriği çok fazladır. Bu besinlerden uzak durulmalı ya da az ve seyrek tüketilmelidir.

Bol su içilmelidir. Su genelde az sodyum içerir. Şişe suları ve maden sularının sodyum içeriği  etiketinden kontrol edilmelidir.

Günlük kişi başı tuz tüketimi 5 gramı geçmemelidir. Bu da takriben bir silme çay kaşığına tekabül etmektedir” dedi. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP