DOLAR27,1693% 0.17
EURO28,9468% 0.14
STERLIN33,3148% -0.1
FRANG30,0040% 0.11
ALTIN1.682,44% 0,47
BITCOIN725.7420.354

Ülke sanayimizin yeni markası BALOSB

Yayınlanma Tarihi :

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Canbey, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki ve Bölge Müdürü Mesut Eray’dan genişleme çalışmaları ve yeni yatırımlar hakkında bilgi aldı. Başkan Vekili Bekki, “Hedefimiz Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni Türkiye’nin en önemli üretim ve inovasyon merkezlerinden biri yapmak. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için her türlü adımları atıyor ve sanayicimize kolaylık sağlıyoruz” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 143 fabrikada 15 bin kişinin istihdam edildiği Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni (BALOSB) ziyaret etti. BALOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki ve Bölge Müdürü Mesut Eray’dan bölgedeki son gelişmeler hakkında bilgi aldı. BALOSB Müdürü Mesut Eray, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde yeni yatırımcılar için genişleme sürecinin başlatıldığını, yaklaşık 760 hektar alanın kamulaştırma sürecinin üç etap halinde planlandığını söyledi.

“GENİŞLEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Bölge Müdürü Eray, “156 hektar büyüklüğündeki 1. etap alanın kamulaştırılması tamamlanmış ve alt yapı inşaat ihalesi yapılmış olup 4 Haziran’da yapılan temel atma töreni ile birlikte parsel tesviyelerine başlanmıştır. Aynı zamanda 1. Etap için yatırımcı sanayicimizle arsa tahsis sözleşmeleri imzalamaya başlamış olup 52 parselden 26’sı tahsis edilmiştir. 335 hektar büyüklüğündeki 2. etap kamulaştırma çalışmaları da 30 Haziran 2021 den itibaren başlatılmıştır” dedi.

Eray, genişleme alanlarına gelecek yeni fabrikalar da düşünülerek 10 bin metreküp/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisinin ihalesinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapıldığını, 2021 yılı sonuna kadar devreye alınmasının planlandığını söyledi.

BEKKİ: SALGIN DÖNEMİNDE ÜRETİM ARTTI

BALOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki, özellikle salgın döneminde tedarik zincirinin Çin’den batıya doğru kaymasının Türkiye’ye olan ilgiyi arttırdığını ve Türkiye’nin küresel tedarik zincirinin en önemli ortağı olduğunu  söyledi.

Bekki, “Bu durum sanayicimize olumlu yansımış, üretim ve ihracatımız arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Balıkesir ilk beş aylık ihracat rakamlarında geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 24,4 oranında bir artış gerçekleştirdi. İlimizin geçen yıl Mayıs ayı ihracat rakamları ile bu yılın Mayıs ayı ihracat rakamları kıyaslandığında ise; geçen yıla oranla yüzde 18,4 oranında bir artış gerçekleştiği görülmüştür. Üretim artışının diğer bir göstergesi olan elektrik tüketimimiz ise 2020 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 30 artmıştır.

“HEDEF ÜLKENİN EN ÖNEMLİ ÜRETİM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLMAK”

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni Türkiye’nin en önemli üretim ve inovasyon merkezlerinden biri yapmayı kendimize hedef olarak koyduk. BALOSB her yeni gelişmeye, teknoloji ve üretim ışığına açık olarak; Balıkesir’in ve ülkemizin ekonomik kalkınmasında etkin rol oynuyor.  Yatırım ortamının iyileştirilmesi için her türlü adımları atıyor ve sanayicimize kolaylık sağlıyoruz. Ulaşım avantajları, güçlü yönetimi, dinamik yapısı ve yüksek hizmet kalitesi ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi şehrinin ve ülkesinin ekonomik değerlerine katkı vermeye hazır bir şekilde yeni yatırımcılarını bekliyor.

“GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

İhracattaki artışı sürdürülebilir kılmak, şehir ekonomisine katkı sağlamak, yerli sanayicimizin ihracat potansiyelini geliştirmek için Gümrük Müdürlüğünün kurulması ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Gökköy Lojistik Merkezinin etkinliğini ve demiryolu kullanımını da arttıracak olan Balıkesir OSB Gümrük Müdürlüğünün kurulması ile ilgili protokol imzalandı. Açılışını 2022 yılının ilk çeyreğine yetiştirmek için gayret gösteriyoruz” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİM İÇİN TÜM BALIKESİR BİRLİK OLDUK”

BALOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki, Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikaların ara eleman ihtiyacını karşılamak için tüm Balıkesir’in mesleki eğitimde iş birliği yaptığına dikkat çekti.

Bekki, sözlerine şöyle devam etti: “Fabrikaların nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla BALOSB bünyesinde Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ni (MESTEM) kurduk. MESTEM’de hem OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atölye ihtiyacı karşılanacak hem de bir meslek sahibi olamamış gençlerin burada düzenlenecek meslek edindirme kursları sayesinde alacakları sertifikalar ile meslek sahibi olmaları sağlanacak. İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve BALOSB iş birliğinde başlattığımız kurslarda İŞKUR kursiyerlere günlük 108 lira kurs yevmiyesi ödüyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de kurs sonunda sertifikalarını verecek. Firmalarımızdan gelen talepler doğrultusunda öncelikle Kaynakçılık ve CNC Tezgah Kullanma ve Programlama kursları açıldı. 24 Haziran tarihi itibariyle 75 kursiyerimiz eğitime başladı.”

“ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey de; şehrin kalkınmasına en büyük desteği veren Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin hızla büyüdüğünü ve geliştiğini söyledi.

Canbey, “Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi güçlendikçe, yeni yatırımlar geldikçe istihdam artmakta şehir ekonomisi gelişmektedir. BALOSB’nin gelişimini yakından takip ediyorum. BALOSB’nin büyümesi ve genişlemesi için, burada yapılan çalışmaların en iyi ve en hızlı şekilde ilerlemesi için elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” dedi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  27,163627,1693% 0.17
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  28,933528,9468% 0.14
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  33,303933,3148% -0.1
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  29,988130,0040% 0.11
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  20,188320,2015% 0.4
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.691,502.750,79% 0,47
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  1.682,191.682,44% 0,47
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  725.7420.354

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış