DOLAR27,2371% 0.11
EURO28,9103% -0.03
STERLIN33,2344% -0.34
FRANG30,0564% -0.02
ALTIN1.681,83% 0,43
BITCOIN726.0050.574

Vali Hasan Şıldak: Balıkesir artık kabuğunu kırmalı

Yayınlanma Tarihi :

‘Turizm Sezonu Hazırlık ve Değerlendirme’ toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında Edremit’te bir otelde yapıldı. Vali Şıldak, “Balıkesir bir çok alanda zengin. Balıkesir ne kadar tarım şehri ise bir o kadar da sanayi şehri, ne kadar sanayi şehri ise de bir o kadar turizm şehri. Artık Balıkesir’in sahilinin sayfiye yeri olma sınırlarından kurtulması gerekir. Balıkesir’in kabuklarını kırması lazım, turizm alanında da kırması lazım. Yani Kazdağlarını, termal zenginlikleri, doğamızı, tüm zenginliklerimizi yansıtmalı, güçlü yanlarımızı iyi işleyerek planlamalıyız” dedi.

İki denizi, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri Balıkesir’de yeni turizm sezonu öncesi Turizm Sezonu Hazırlık ve Değerlendirme toplantısı yapıldı.

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Edremit’te bir otelde yapılan toplantıda turizm potansiyeli yüksek olan Balıkesir’de 2021 yaz sezonunda turizm alanlarının daha etkili ve verimli hale getirilmesi amacıyla mevcut sorunların belirlenmesi, çözüm üretilmesi ve Balıkesir’in rahat bir yaz sezonu geçirmesi hedefleniyor.

Covid-19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, salgının etkisinin azalışa geçmesiyle birlikte normal hayata yaklaşılan bu süreçte Balıkesir’in turizm bakımından gelişim göstererek önde gelen İller arasında yer alması amaçlanıyor. Toplantıda bu kapsamda yapılabilecekler değerlendirildi. Yaz sezonu yaşanacak hareketlilik ve nüfus artışı kaynaklı yoğunluğa karşı alınması gereken tedbirler, sektörün sorun ve beklentilerinin ortaya konulması için kamu kurumları ve belediyeler ile sektör temsilcileri bir araya getirildi.

Geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen toplantıda akademisyenler, konaklama tesisi sahipleri ve yöneticileri, seyahat acentaları, turizm dernekleri ve odalar gün boyunca gerçekleştirilen oturumlarda sektörde yaşanan sorunları ve beklentilerini dile getirdi, turizm alanında atılması gereken adımlara ilişkin görüşlerini ifade etti.

Her geçen gün daha fazla önem kazanan, bacasız sanayi olarak tanımlanan turizm sektöründe, konumu itibariyle ülkenin birbirinden önemli turizm alanlarına sahip olan Balıkesir’in hem ülke içinde hem de uluslararası düzeyde bilinirliğinin artması için yapılması gerekenler tartışıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İlkay Karaağaç, sürdürülebilirlik ve yeni turizm akımlarına değinerek, Balıkesir’in doğal güzelliklerinin ön plana çıkarılarak ekoturizm ile sürdürülebilir turizm alanında ilerleme gösterilirse adından söz ettireceğini belirtti.

Burhaniye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muammer Bezirgan Covid-19 sonrası seyahat işletmelerinin yaşadığı sorunlar; Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban konaklama işletmelerinin durumları ve yaşadıkları sorunlar, bölgenin eksikleri, çözüm önerileri; Balıkesir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Doğdubay da koronavirüs salgınının yiyecek ve içecek sektörüne etkisi ve Balıkesir’e yansımalarını değerlendirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tatilin bir ihtiyaç olduğunu ve nerede tatil yapılır, nereye gidilir dendiğinde akla Balıkesir gelmesi için ortak noktada buluşarak çalışmalar yapıldığını belirtti.

“BALIKESİR’İN GENİŞ COĞRAFYASINI AVANTAJA ÇEVRECEĞİZ”

Vali Hasan Şıldak, Balıkesir’in çok geniş bir alana sahip olduğu ve incelemeye tabii çok fazla konu olduğunu söyledi. Şıldak, “Temennimiz, pandemi sonrası dönemde bu toplantı ile yeni sezon hazırlıklarını konuşarak, gerek kamu gerekse özel sektör olarak masanın karşılıklı taraflarının bir araya gelmeleriyle dertlerini, sıkıntılarını ve bunlara yönelik çözüm önerilerini aktarmalarıdır. Bu bir ön hazırlık toplantısı olarak değerlendirilmeli. Belki devamında çalışma grupları oluşturarak yerel yönetimler ve kamu idareleri ile birlikte sektörümüzü daha küçük ölçekli grup çalışmalarıyla süreci güçlendireceğiz. Öncelikle alan çok geniş. Söz edilecek, incelemeye tabi tutulacak çok fazla konu var ve bu konuların takibini yapacağız. İlin bütünlüğü çok önemli, bir bütün halinde koordinasyon içinde çalışılmasını çok önemsiyorum. Balıkesir 20 ilçesi ile geniş coğrafyasıyla farklı kültürel ve coğrafi özellikleri ile dağınık bir şehir. Biz bu dağınık yapıyı avantaja çevirmek adına bir üst kimlik geliştirmek zorundayız. Balıkesir vilayeti şemsiyesini daha genişletmek adına adımlar atıyoruz” dedi.

“YARINLARIMIZI İYİ PLANLAMALIYIZ”

Balıkesir’in bir çok alanda zengin olduğunu belirten Şıldak, toplantının amacının özel sektörlerle kamuyu bir araya getirmek olduğunu belirterek, “Balıkesir olarak birlikte hareket etmeliyiz, Ayvalık’ta bir adım atılırken, Erdek de o adıma iştirak etmeli. Dursunbey’de bir çalışma yapılırken Sındırgı’da da benzer yaklaşımların sergilenmesi bizi İl olarak amaçlarımızı ve dileklerimizi yaklaştırma konusunda çok daha güçlü kılacaktır. Balıkesir ne kadar tarım şehri ise bir o kadar da sanayi şehri, ne kadar sanayi şehri ise de bir o kadar turizm şehri. Turizm alanında geniş potansiyele sahip olduğumuzu bu kısa süre içerisinde anlamak mümkün, yeter ki bunları iyi kanalize edip doğru ve planlı adımlarla, yaklaşımlarla sahaya yansıtabilelim.

Ben buradaki sinerjiden herkesin birlikte hareket etme isteği içerisinde olduğunu görüyorum. Bizim de neler yapabileceğimizi, hangi adamları atmamız gerektiği, nasıl turizm şehri olabiliriz konusunda altyapı oluşturma konusunda bir strateji planı, eylem planı üzerinde çalışmamız lazım. Artık Balıkesir’in sahilinin sayfiye yeri olma sınırlarından kurtulması gerekir. Balıkesir’in kabuklarını kırması lazım, turizm alanında da kırması lazım. Yani Kazdağlarını, termal zenginlikleri, doğamızı, tüm zenginliklerimizi yansıtmalı, güçlü yanlarımızı iyi işleyerek planlamalıyız”  diye konuştu.

“FARKINDALIKLARIMIZI ZENGİNLİK OLARAK YANSITMALIYIZ”

Vali Hasan Şıldak, konuşmasına şöyle devam etti: “Balıkesir’in zenginliklerini çeşitlendirecek çalışmalar devam edecek. Sağlık, spor ve kültür turizmi alanlarında da çalışmalar yapacağız. Termal kaynakların yönetilmesi konusunda da görüş birliği içerisindeyiz, yeni bir model oluşturuyoruz. Biz Türkiye’nin en batısında bir vilayetiz. İki denize de açılan bir yönümüz var, havalimanlarımız var. Bütün lokasyon avantajlarını inşallah kullanabilir düzeyde adımlar atabiliriz. Konaklama altyapısı konusunda iyileştirmelere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ulaşım alt yapılarımız giderek gelişiyor.

Pandemi sonrası dönemde iç turizmin yanı sıra artık dış turizmi de düşünme vakti geldi. İçe dönük bir şekilde ilerlemek çok akılcı değil. Turizm adına yeni yatırımların olması, doğa turizminin de geliştirilmesi ileriye atılacak önemli adımlar. Özellikle Avrupa’ya yöneliyorsak, çevrenin bakımlı olması gerekir. Pandemi giderek yavaşlıyor. İlimiz pandemide iyi bir noktada ama yine de kişisel olarak tedbirlere uyulmasının devam etmesi gerekiyor. Tesislerden de aynı hassasiyeti bekliyoruz ama en önemli nokta aşılama. Balıkesir aşılama konusunda iyi bir durumda. Aşılamada sürecin başından beri Türkiye’de 3’üncü sıradayız. Sırası gelen bütün vatandaşların randevu alıp aynı gün aşı yaptırmaları gerektiğini söylüyoruz.”

Marmara Denizinde yaşanan müsilaj olayının Balıkesir’i turizm noktasında etkilediğini belirten Vali Şıldak, gerekli önlemlerin alınarak çalışmaların yapıldığını ifade etti. Yüzey temizliği yapıldığını ve bunun önemli bir çalışma olduğunu belirten Şıldak güneş ışığının geçirgenliği için bu çalışmanın denizdeki yaşamın devamlılığını sağladığının altını çizdi. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP