DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.951.430 0.813
Yayınlanma Tarihi :

Vali Şıldak: Başarıyı rekabetle arttıracağız

Vali Şıldak: Başarıyı rekabetle arttıracağız

ÖZEL HABER – Vali Hasan Şıldak, Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi ile eğitimde idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerin motivasyonlarını yükseltip rekabet ortamı oluşturarak başarıya ulaşacaklarını söyledi. Şıldak, “Pandemi döneminde yüz yüze eğitim yapamasak da internet ve EBA ortamında öğrencilerimizin sanatsal, kültürel ve eğitim çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Balıkesir’in tamamında her okulda yenilikçi sınıf olması için çalışmalara başladık” dedi.

Vali Hasan Şıldak, geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan ve okul müdürleri ile yöneticilerine anlatılan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) ile neleri hedeflediklerini HABERCİ’ye anlattı.

“SINAVLARA HAZIRLANAN ÇOCUKLARIMIZA ÖZEL DESTEK VERİLECEK”

BİGEP’in tecrübesini Burdur’da yaşadıklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarına dikkat çeken Vali Şıldak, “BİGEP bizim tecrübesini yaşadığımız bir proje çalışması. Ben Burdur’da görev yaptığım esnada hatta aynı isimle Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi adıyla Burdur’un tamamında bu projeyi geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde uyguladık. Pandemi başlayana kadar yüz yüze eğitim modeli çerçevesinde gerçekleşti uygulamamız. Pandemiden sonra da uzaktan eğitime uyumlu şekilde revizyon yapıp devam ettik. Burdur’da bu projenin eğitim alanında oluşturduğu farkındalık, canlılık, heyecan, okullarımıza getirdiği dinanizm, bizi  aslında beklediğimizden çok daha iyi seviye ile projenin yürümesi etkiledi.

Bu etki altında bilhassa liseye giriş ve üniversiteye giriş sınavlarında 8. ve 12. sınıftaki gençlerimizin ve çocuklarımızın performans artışları da bizi çok etkiledi. Bu çocuklarımız sınavlara girerken özel bir çalışma metodu uyguladık, aynısını Balıkesir’de de yapacağız. Burada bizi sıkıntıya sokan konu uzaktan eğitim modelinin olması. Bu bizi zorlayacak ama projenin uyarlaması yeni sisteme uygun hale getirildiği için bu konuda da başarılı olacağımızı düşünüyorum” dedi.

“PROJE İLE HERKES İSTEKLİ OLACAK”

Projenin sihirli değnek sunmadığını kaydeden Vali Hasan Şıldak, “BİGEP herkesi istekli hale getiriyor, bir hedefe odaklanmasını sağlıyor. Bu herkes dediğim okul idarecilerimiz, yöneticilerimiz. Okul idareci ve yöneticilerimiz işin kalbini oluşturuyor. Eğitim alanında en etkin rol oynayan okul müdürüdür, yardımcılarıdır. Asıl aktörler öğretmen, öğrenci ve velilerimiz. Proje tamamen bu 4 grubu kapsıyor. Ben size değer veriyorum, önemsiyorum, ilin valisi, kaymakamları, milli eğitim müdürleri olarak biz sizi mercek altına alacağız, inceleyeceğiz, yapacağınız çalışmaları görmek istiyoruz. Sen filanca okulumuzda sıradan bir öğretmen değilsin, sen çok kıymetli, değerli bir öğretmenimizsin diyeceğiz. Biz öğretmenlerimizi belirli bir kriterlere göre izleyeceğiz. Çocuklarımızın başarı düzeylerindeki sıçramaya bakacağız.

“BAŞARI VE BAŞARISIZLIĞI İZLEYECEĞİZ”

Geçen yıl okuttuğumuz öğrenci ile bu yıl ki öğrencinin arasındaki bir başarı farkı, olumlu ya da olumsuz tamamen bunları sene sonuna kadar izleyeceğiz ve değerlendirmeye, analize tabi tutacağız. Projemizin en büyük hedefi motivasyonu yükseltmek. İnsanlarımızı değerli kılıp, onları değerli hissettirip, o değeri yansıtıp onların daha çok çalışmaları için bir itici güç oluşturacağız. Motivasyon herkese uygulanınca, sinerji dediğimiz enerji patlaması olacak. Herkesin enerjisinin birleşmesiyle çok güzel bir heyecan ve dinanizm ortamı oluşuyor. Biz bunu Burdur’da bire bir yaşadık” diye konuştu.

“HER ÖĞRENCİNİN BİR EĞİTİM KOÇU OLACAK”

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi’nin 5 ana temel bileşeni  olduğunu kaydeden Vali Şıldak, açıklamasına şöyle devam etti: “Bir tanesi akademik başarı. Akademik başarıdan kastımız LGS ve YKS sınavlarına hazırlanan çocuklarımızı ve gençlerimizi daha iyi hazırlamak. Bunu şöyle yapıyoruz, her öğrencimize  bir öğretmenimizi eğitim koçu olarak atıyoruz. İkincisi bol bol deneme sınavı yapıyoruz, deneme sınavı konusunda destek sağlıyoruz. İkinci temel bileşenimiz, okullarımızdaki öğrencilerin ve öğretmenlerin proje üretme kapasiteleri. Gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde proje çağrılarına bizim okullarımızdan oluk oluk proje aksın istiyoruz. Proje yapmak ayrı bir kültür. Çocuklarımız buna alışacak. Öğretmenlerimiz  bunu deneye deneye yapacak, Balıkesir bu konuda zaten verimli ve başarılı bir. Biz bu başarı çıtasını daha da yükseltmek istiyoruz. 3. bileşenimiz okullardaki sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin dozunu yükseltmek istiyoruz. Pandemi koşullarında bire bir yapma şansımız yok bunu dijital ortamda, internet ortamında, sanal ortamda, çocukların daha dolu yetişmesi için bu çalışmaları önemsiyoruz.

“OKULLARDA YENİLİKÇİ SINIFLAR OLACAK”
  1. Bileşenimiz okullarımız gelişti, mevcut okullar ve yeni yapılan okullarımızda yenilikçi sınıflarla çocuklarımız çok daha modern eğitim koşullarına sahip oluyor. Biz kampanya ile bu yenilikçi sınıf sayısını artırmak istiyoruz. İlin tamamında her okulda en az bir yenilikçi sınıf olsun istiyoruz. Burada da hayırsever ve iş insanlarımıza başvuracağız. Bizim burada paydaşlarımız Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası olacak. İlçelerdeki Ticaret Odalarını da buna dahil edeceğiz. Yenilikçi sınıfların kimisi teknoloji sınıfı, kimi sanat tasarım atölyesi, kimi Z Kütüphane olacak. Bırakın öğrenciyi, yetişkinler bile bu sınıflara girdiğinde adeta aşık olacak. Bu sınıf ve kütüphaneler çok önemli.”
“BAŞARILI OKUL, ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ÖDÜLLENDİRİLECEK”

Projenin 5. bileşeninin de EBA sistemine katılımı artırmak, uzaktan eğitimdeki başarıyı yükseltmek olduğunu söyleyen Vali Şıldak, “En çok hangi okul katılıyor, en çok hangi öğretmen giriş yapıyor, en çok hangi öğretmen, öğrenci istekli bunları takip edeceğiz. Bu çalışmaları bütün bir yıl takip edeceğiz, yıl sonuna geldiğimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz planlama dahilinde tüm okulların yaptığı çalışmaları görecek. Belirlenmiş olan kriterler göre ödüllendirme yapacağız. Öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize kaymakamlarımız ve benim tarafımdan başarı belgesi verilecek. Bu belgeyi 3 defa alan öğretmen ve idareci maddi ödül de alacak. Çocuklar ve öğrencilerimiz için maddi ödüller olacak.

Amacımız rekabet ortamını oluşturmak, böyle olunca başarı düzeyinin yükselmemesi mümkün değil. Biz aslında eğitim alanına bir dokunuş yapıyoruz. Velileri de kuşatan bir şekilde top yekun seferberlik ile eğitimi ilin odağı haline getireceğiz. Keşke bu çalışmaları yüz yüze eğitim modeliyle bunları hayata geçirebilseydik. Sınıflardaki canlılığı yaşayamayacağız ama bu hassas süreçte öğretmenler ve öğrencilerimizin önlerine bir hedef konularak onların desteklenmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz, kaymakamlarımız bu konuda çalışmaya başladı. Okullarımıza proje anlatıldı, her okulumuzdan bir proje sorumlusu tespit ettik. Aşamaları birlikte kat edeceğiz” dedi. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP