Vali Şıldak, çocuklara eşlik etti

0
173

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Trafik Haftası’nda Çocuk Trafik Eğitim Parkında trafiğe çocuklara eşlik etti.

Trafik kurallarına dikkat çekilen programda akülü araba ve motosiklet kullanan çocuklar trafik kurallarını uygulamalı öğrendi.

Balıkesir Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Yusuf Altınöz, 2021 yılında trafik güveliğinin sağlanabilmesi için yapılan denetimlerde 1 milyon 237 bin 369 araç ve sürücü kontrol ettiklerini, kusurlu olan 287 bin 177 sürücüye de ceza kesildiği bilgisini verdi.

Altınöz, trafik bilincinin küçük yaşta kazandırılması amacıyla geçen yıl okullarda 17 bin 378 öğrenciye konferans ve uygulamalı eğitim verildiğini kaydetti.

Programda yaptığı konuşmada trafikte seyir halinde bulunan şoförlerin çoğunlukla telefon gibi dikkat dağıtıcı unsurlar yüzünden kazalara sebebiyet verdiğini bildiren Vali Hasan Şıldak, “Trafik bir haftaya sığdırılamayacak hassas bir konu. Farkındalık oluşturmak adına her yıl kutladığımız Trafik Haftası can ve mal güvenliğimiz için üzerinde durulan önemli bir hafta. İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik sloganıyla ilimizde Ramazan Bayramında oluşan trafik yoğunluğunda kurallara dikkat çektik. Yine Bayramınız Kemerli Olsun kampanyasıyla da emniyet kemerinin önemine vurgu yaptık.

“TRAFİK BÜTÜN TOPLUMUN İŞİ”

Emniyet kemeri takma, hız limitine uyma, hatalı şerit değiştirmeme, cep telefonu kullanılmaması gibi kurallar, trafikte can güvenliğini sağlayan asıl kurallar olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de her alanda olduğu gibi trafik bilinçlenmesi konusunda da güzel gelişmeler oluyor. Çocuklarımızın burada bulunması bu farkındalığa güç veriyor. Aile direksiyonda eğer hata yapıyorsa, çok umursamıyorsa çocuk da böyle yetişir. Bunları bir bütün halinde değerlendirmek lazım. Pek çok sivil toplum kuruluşumuz bu alanda önemli çalışmalar yapıyor. Tıpkı uyuşturucuyla mücadelede olduğu gibi. Bu iş de sadece polisimizin, jandarmamızın işi değil, bütün toplumun işi. Toplum olarak konulara bu bilinçle sahip çıkarsak, gelişmek istersek başarılı oluruz. Trafik konusunda da toplumsal farkındalık büyük önem taşıyor. Farkındalığı arttırırsak, kurallara uyarsak, kazalarımızı azaltır, kayıplarımızı ve yaralanmaları önleriz. Bu vesile ile Trafik Haftamız kutlu olsun diyor, farkındalık oluşturma adına yaptığımız çalışmaların sonuç vermesini gönülden istiyorum” dedi.

Törene Vali Şıldak’ın yanı sıra, Garnizon ve 9. Ana Jet Üssü Komutanı Hv.Plt.Tuğgeneral Ergin Dinç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

2022 yılı Karayolları Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde şiir, kompozisyon ve resim dalında dereceye giren öğrenciler ile yılın trafik görevlileri olan Başpolis Memuru Muharrem Öz, Başpolis Memuru Tuncay Taşdemir, Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ahmet Ünal, Zabıta Memuru Bilal Uçak ve Yılın Sürücüsü seçilen Recep Akman’a ödülleri verildi.

Burhan Erdayı İlkokulu öğrencilerine teorik ve uygulamalı trafik eğitimi verildi. Vali Şıldak, eğitim parkurunda akülü araç ve motosiklet kullanan çocuklarla sohbet etti. Trafik kurallarına uymalarını, uymayanları uyarmalarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here